10:22 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Analüütika
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
18212

Teine maailmasõda lõppes Eestile alles üsna hiljuti, kõigest veerand sajandi eest. Igatahes arvab nii riigi president. Kas kuumad Eesti poisid võitlevad kõige vapramalt? Või ei tunne keegi lihtsalt ajalugu?

Teist maailmasõda nimetatakse "maailmasõjaks" sellepärast, et see hõlmas peaaegu kogu maailma. Pärast võitu mõisteti fašism ühemõtteliselt hukka ja tundus, et juhtunu ei tohiks tekitada mingeid küsimusi ega ebaselgust, kirjutab raadio Sputnik autor Maria Baljabina.

Aga ei - mida aeg edasi, seda rohkem ilmub sel teemal erinevaid arvamusi. Eesti president Kersti Kaljulaidile pole näiteks võidupäev 9. mai üldse mingi tähtpäev. Ta nentis, et tema riigi jaoks lõppes sõda alles 1994. aastal, kui Vene sõjavägi Eestist lahkus.

Siin oleks hea koht Eesti sõjaväe "kiire tegutsemise" üle, kes lõpetasid sõja hiljem kui kõik teised, nalja visata aga tegelikult pole üldse naljatuju. Kaljulaid ei meenutanud oma kõnes, kui palju Nõukogude ja Vene sõjaväelasi Balti riikide kaitsmisel natside-sissetungijate eest langes.

Muidugi mõista, ta tegi oma pehmelt öeldes vastuolulise avalduse Poolas, kuhu NATO, EL ja idapartnerluse riigid kogunesid Teise maailmasõja algust tähistama ja seal pole kombeks rääkida, et Nõukogude Liit päästis Euroopa fašismist.

Samal ajal käitus seesama Kaljulaid Moskvas mõnevõrra erinevalt. Ta mitte ainult ei palunud ise kohtumist Vladimir Putiniga, vaid teatas ka, et võimalus "oma mõtted otse Venemaa riigipeale välja öelda" teeb Eestist "tõelise riigi". Ja avaldas lootust dialoogiks kahe riigi vahel kõigil tasanditel.

Kuid niimoodi need asjad ei toimi. Kui soovite arendada dialoogi Venemaaga - väga hea, arendame siis. Kuid kui kõik taandub taas monoloogiks teemal, milliseid koletuid kannatusi te taluma pidite, kui Punaarmee natsid välja ajas, siis ärge imestage, et räägite vaid iseendaga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda kirjastaja seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Kaljulaid kritiseeris otsust taastada Venemaa õigused EN-is
Kaljulaidi eesti keel kui "tola kirjatud märss"
Kaljulaid ESTO avamisel: peame mõtlema ja käituma kui üleilmne rahvas
Kaljulaid Macronil külas: presidendid tähistavad Bastille vallutamist
NSV Liidu kogemus: milliseid laule laulab Eesti Euroopa Liidust lahkumiseks

Peamised teemad