16:44 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Analüütika
lühendatud link
80 aastat II maailmasõja algusest - poolakate veider aastapäev (9)
12831

Öeldakse, et kui tulistada ajaloo pihta püssist, vastab ta kahuritulega. Kõigele muule vilistab ta nagunii arutleb kolumnist.

Poolale on see nagu Georgi Lepsi laul: "Parim päev oli eile". Võimud lootsid sellele väga, tegid kõik, et see kasulikult mööda saata, sellest ka kogu see pompöössus, analüüsib raadio Sputnik kolumnist Mihhail Šeinkman. 

See on just see juhus, mille kohta öeldakse, et kui seda poleks, tulnuks see välja mõelda. Kuigi nad mõtlesid nagunii nii selle kui ka enda kohta palju asju lihtsalt välja. Nüüd näiteks mõtlesid nad oma väikese kättemaksu välja. Ohvri kättemaksu. Sakslastele selle eest, et nad just neist alustasid. Venelastele selle eest, et nad ei kaitsnud neid "päris nii" nagu oleks pidanud.

Kuigi tegelikult ei alustanud sakslased mitte nendest, vaid tšehhidest. Tšehhi presidendi kõnet polnud kavas, et too, jumal hoidku, ei ütleks, millist päeva ja miks tema riik hea sõnaga ei meenuta. Rahvusvaheliselt tunnustatud Teise maailmasõja Kolmanda Reichi esimese "ohvri" õigusega sai Poola ise otsustada, keda kutsuda "sissetungile" ja keda mitte. Ta tahtis ainult omasid. Ja sakslasi lisaks ka sellepärast, et neid avalikult häbistada.

"Hea, et delegatsiooni ei juhi mina," sai Merkel kõrvalt vaadata, kuidas Saksamaa president Steinmeier muudkui punastab, küll oma Poola kolleegi Duda või peaminister Moravecki ees enda kaela reparatsioonidenõudeid võttes. Räägitakse, et kantsler ei kavatsenudki Varssavisse tulla, kuid otsustas lõpuks siiski tulla. Kuid ta oli nii silmapaistmatu, et paljud ei saanudki aru, oli see tema või mitte.

See-eest oli kõigile teada, keda siin kindlasti olema ei saa – võitjariikide riigijuhte. Olgu pealegi, et Venemaalt. "Hüään", kellega Churchill Poolat võrdles, peaks karu kartma. Kuid polnud ka kedagi, kes oleks praegu Suurbritannias Churchilliga võrreldav - peaministrit. Doriani tal pole, vabandada pole millegagi. Brexit pole mõjuv põhjus. Igal juhul ei peeta ELis selle pärast Johnsonist lugu.

Olukorra karikatuursus on ka selles, et peamised pidustused toimusid Pilsudski väljakul. Sama mehe nimelisel väljakul, kes esimesena Euroopas sõlmis Hitleriga pakti, mis andis Führerile võimaluse uskuda oma diplomaatilisse geniaalsusesse. Selle protokolli tõttu keeldus Varssavi, muide, allkirjastamast deklaratsiooni Balti riikide iseseisvuse kaitseks. Kuigi, otsustades nende nii tolleaegse, kui ka praeguse käitumise järgi pole neil seda tegelikult vajagi.

Nagu Poolale endalegi. 80 aastat hiljem on neil taas Pilsudski, mis siis, et vaid väljakuna. Ja taas tulevad sinna takistamatult okupatsiooniväed ega lahku sealt. Olgugi, et ameeriklaste näol.

"Maailm pole Teisest maailmasõjast õppust võtnud," teatas Duda pidulikult. Kas sellepärast soovib Poola neid korrata? Tõenäoliselt tunnetab ta oma erilist rolli, ohvri oma ilmselt. Ilmaasjata. Jah, ütlevad nad, kui tulistada ajalugu püssist, vastab ta kahuritulega. Kuid kõige muu peale vilistab ta nagunii.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
80 aastat II maailmasõja algusest - poolakate veider aastapäev (9)

Samal teemal

80 aastat II maailmasõja algusest - poolakate veider aastapäev
Venemaata, kuid Saksamaaga: Poola viis Teise maailmasõja algust tähistada
Ekspert kommenteeris olukorda Teise maailmasõja mälestusüritustega Poolas
Žirinovski arvates on Teise maailmasõja puhkemises süüdi Poola
Venemaa saatkond mõistis hukka Johnsoni avalduse Teise maailmasõja asjus

Peamised teemad