12:59 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Analüütika
lühendatud link
55 0 0

Saksamaa igiliikur on ilmselgelt tasakaalust väljas. Valitsusliit hoiab küll veel kuidagi rooli, kuid rattad ei kuula enam sõna. Eriti parempoolsed, arutleb raadio Sputnik vaatleja Mihhail Šeinkman.

Ametlik Berliin saab esialgu veel hinge tõmmata. Nagu poksija, kelle raundi lõpukong nokaudist päästis. Jõudis minema roomata. Saab nüüd end koguda. Kuigi, keskvõimu ei ohustanudki miski – tegemist oli kõigest kohalike valimistega. Aga need toimusid liidumaades, mille kohta enne valimisi öeldi, et pärast müüri langemist polnud oht neid kaotada kunagi olnud nii suur. Tegemist on endise Saksa DV aladega. Seetõttu võeti näiteks Saksimaal valimiskampaania ajal maha mitukümmend parempoolse Alternatiiv Saksamaale (AfD) kandidaati. Ei aidanud. Partei saavutas uskumatu teise valimistulemuse, parima läbi aegade, mil ta üldse liidumaade valimiskampaaniates osalenud on. Tulemus oli üle 27 protsendi. 

See häältesaak on ligi kolm korda suurem kui 2014. aastal. Ent toona loeti isegi seda 9,7 protsenti sensatsiooniks. Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) võttis küll võidu, kuid viiepunktilist edumaad ei anna kohe kindlasti soliidseks nimetada. Brandenburgis oli valitseva Saksamaa Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) vahe AfD-ga statistiline apsakas. Saadikumandaatideks ümber pandult – 26 mandaati 24 vastu.

Ja vaevalt saavad sotsiaaldemokraadid ennast rahulikult tunda, kui sedasorti inimesed hakkavad neile kuklasse hingama. Ja ilmselt mitte ainult hingama, vaid ka virutama ja mitte ainult turja pihta, vaid ka allapoole. Seda "mäng number kahena" tähendabki – kõige sobivam tegevus nendele, kes pole veel favoriidiks tõusnud, kuid on juba küllalt küpsed, et vastase eksimusi passida ja teda nende eest karistada.

Muuseas, kui kummagi liidumaa tulemused kokku rehkendada, siis on need Alternatiivil Saksamaale isegi paremad kui võimuparteil. Arusaadav, et midagi on viltu. Aga just seda parteid peetakse Saksamaal valimiskampaania peavõitjaks. Saksa meedia nendib nüüd, et AfD on idas tõusuteel. Teda surutakse alla, marginaliseeritakse, samastatakse natsismiga, tema kogub aga miljoneid hääli. Täpsemalt öeldes, võtab senise süsteemi jõududelt hääli vähemaks. Kuna mingeid jõude neil ju enam polegi. Ega reserve, nagu selgub, samuti. 

Muide, AfD nõuab sedasama – Moskvaga normaalsete suhete taastamist. Temale aga pannakse seda süüks vaat' et tõendina selle kohta, et teda sponsoreerib Putin isiklikult. Nagu nähtavasti ka kogu endist SDV-d. Küllap juba õige paljud seal, nagu küsitlused näitavad, igatsevad taga sotsialismi. Ja olgu siis AfD, mis pole küll päris see (ega üldsegi mitte see), kuid vähemalt mingisugunegi alternatiiv. Mõistagi ei lasta tal kannapööret teha. Isegi mitte ükskõik millise koalitsiooni koosseisus. Temaga suhtlemist peetakse Saksamaal halvaks tooniks. Demonstreeritava valimisdünaamika põhjal otsustades ei peagi ta varsti enam kelleltki midagi küsima.

Saksamaa igiliikur on ilmselgelt tasakaalust väljas. Valitsusliit hoiab veel kuidagi rooli peos, kuid rattad ei kuula enam sõna. Eriti parempoolsed. Parim võimalus Mitte kraavi sõita, oleks paigal seista. Aga varem või hiljem peab poksija oma poolelijäänud matšis poksiringi tagasi astuma ja võitlust jätkama. Või siis valge rätiku areenile viskama.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Kevadkriis: Saksamaa telekanal teatas Venemaa "sissetungist" Eestisse
Endine Saksamaa välisminister tegi ettepaneku Baltimaade kaitsmiseks Venemaa eest
Saksamaa SPD võib šokijärgse raviga esile kutsuda ennetähtaegsed valimised
Ajaloo ümberkirjutajad: miks Eesti ja Saksamaa võõrasse aeda ronivad
Tagid:
SPD, CDU, kohalikud valimised, AfD, Saksamaa

Peamised teemad