13:44 28. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0964
  • RUB72.1052
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
16632

Poola ajakirjanikud said Vaira Vike-Freiberga kätte ja küsisid, kas NATO sõdurid surevad Läti eest. Kummaline, on justkui poolakad aga küsimused nagu venelastel. Muidugi surevad, kuhu nad pääsevad.

Kas mäletate BBC filmi, kuidas venelaste rahutustest Daugavpilsis algab kolmas maailmasõda, arutleb följetoni autor, raadio Sputnik kolumnist Pjotr Malejev. Kes ei mäleta, võiks mälu värskendada. Siis karjusid paljud provokatsioonidest, naeruvääristasid ja paistis, et ei tabatud üldse filmi põhisõnumit. 

Sõda võib puhkeda arusaamatusest, illustratiivne foto
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

See aga seisnes vaid retoorilises küsimuses: kas Suurbritannia on Ida-Läti keerulise etnilise olukorra pärast Lätis valmis tuumapommi "kaela saama"? Küsimus polegi nii lihtne ega mõttetu, kui esmapilgul tundub. Poliitikute ja sõjaväelaste avaldustes on karm üheseltmõistetavus.

Valijad muidugi noogutavad televiisorite juures, kuid südamesse hiilivad kahtlused. Esimeses maailmasõjas ilmutasid kõik põhimõttekindlust, millega see lõppes, on kõigile teada. Teises maailmasõjas oli pilt juba teine - ehkki mõnesid põhimõtteid ei ohverdatud ka siis, on teada, millega see lõppes. Kuidas läheb kolmandal korral, arvestades tänapäeva relvi? Eriti tekitab see muret sotsialismileerist tolleaegse vaenlase ja praeguse Põhja-Atlandi rahuleeri läinute seas. See on ka loogiline - kõige rohkem erutavad rindeteated ikka neid, kes selle kunagi ületanud ja peremeest vahetanud on.

Balti riikides räägitakse põhimõttelagedusest köökides, Poolas isegi kirikutes. Ja Poola ajakirjanikud otsustasid üle kuulata Läti endise presidendi Vaira Vike-Freiberga - kas NATO sõdurid ikka surevad tema riigi eest? Valik oli muidugi huvitav, daam on konkreetne, nagu tramm - kaevake minu juurest lõunani. Tahaks küsida – kust ta seda teadma peaks? Kuid küllap ta siis ikka teab. 

Ja tõsi see on - ükskõik kui palju õppusi ka korraldataks, tunnistas isegi NATO juhtkond, et kui Venemaal ikkagi tuleb tahtmine rünnata, siis pole Baltimaadel pääsu.

Kuid kas selle pärast on siis vaja surra? Ja president hakkas faktidega pommitama, küsis, kas Koreas surid? Või Vietnamis? Aga Iraagis? Aga Afganistanis? Ja mingis Malis? Kus neid kõik ei langenud. Miks siis Lätis äkki ei saa? Kena koht suremiseks. Pole küll Veneetsia, aga üsna sobiv paik suremiseks. Näiteks Vike-Freiberga ise on juba oma kalmistukoha eest hoolitsenud, sattus isegi skandaali.

Pärast tema avaldusi on meel muidugi hoopis rahulikum. Me ise muidugi sõdida ei kavatse, surra ammugi. Kusjuures mitte üldse, vaid siis, kui see algama peaks. Ja õige kah – kas NATO sõduritele on makstud? No vot, las nad siis surevad Läti eest, kui midagi peaks juhtuma. Meie aga, vastavalt heale traditsioonile, vaatame, kes peale jääb ja lööme aga tantsu - kellele antakse postuumselt autasud ja kellel on pea põõsas. Põõsastega on riigis kord majas. On kus varjul olla.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Tapale minekuks valmis! Läti võõrustab NATO kõrgemat generaliteeti
BBC osutus välisjõudude mõjuagendiks
Euroopa armeed ei tule aga staap tehakse ära
Sõda pussulinna all. Briti sõjaväelased näitasid, kuidas venelasi karta
Tagid:
relvakonflikt, NATO, endine, naispresident, Läti

Peamised teemad