08:00 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Analüütika
lühendatud link
17520

Euroopa Liit keelas oma importööridel osta puu- ja köögivilju Ukraina tootjatelt. Seda põhjendatakse sellega, et tahetakse end kaitsta kahjulike bakterite eest. Aga kas põhjus on ainuüksi selles?

Ukraina eksportöörid ja tootjad, kes tarnivad Euroopa Liitu pirne, õunu, tomateid, baklažaane ja hulganisti muud köögiviljatoodangut, on nüüd kõrvale heidetud. Õigluse nimel olgu täpsustatud, et kõrvaleheidetuteks ei ole üksnes ukrainlased, kirjutab raadio Sputnik vaatleja Darja Tšerednik.

Direktiiv, mis näeb ette meetmete tõhustamist kaitseks karantiini alla kuuluvate kahjulike organismide eest, mis võivad koos puu- ja köögiviljadega pärale jõuda, sulges turu kõigile riikidele, mis ei kuulu Euroopa Liitu. Kiievit ei aidanud isegi kurikuulus assotsieerumisleping Euroopa Liiduga.

Teoreetiliselt on ukrainlastel küll võimalus sellele turule naasta. Selleks tuleb ametlikult kinnitada, et nende toodetes ei ole noid kahjulikke organisme olnud ega ole. Edasiseks aga lülitub sisse bürokraatiaaparaat. Ja Ukraina, kellel pole fikseeritud juhtumeid toidutoodete nakatumisest kõnealuste bakteritega, seisab nüüd lubakirjade ootejärjekorras. Kui küsimus septembri keskpaigaks oodatud lahendust ei leia, võivad põllundustootjate kahjumid küündida laias laastus viie miljoni dollarini.

Üsna samasuguse, nagu korraldasid Odessa viinamarjakasvatajad. Nad tõkestasid maantee ja kallasid sellele tohutu kuhja viinamarju, mida ei suudeta maha müüa. Nende põhiliseks turuks on olnud Venemaa. Sellest jäid ukrainlased oma poliitikute jõupingutuste läbi edukalt ilma. Uut turgu aga ei olegi tekkinud.

Pole välistatud, et nüüd võivad ka teised põllumajandustootjad Odessa viinamarjakasvatajatega ühineda. Mõned neist üritavad muidugi iseseisvalt Euroopa turule pääsu otsida. Seda enam, et riigi abile eriti loota ei tasu. Sai ju põllumajanduspoliitika ja toiduainete ministeerium, mille haldusalasse varem kuulus sedalaadi küsimusi lahendanud pädev ametkond, Ukrainas nii ennatlikult likvideeritud.

Kogu selles loos peitub mingi kummaline aimdus. Et kas ikka ainult kahjulike bakterite eest otsustas Euroopa Liit oma turuvärava sulgeda? Või vahest hoopis pole Poola õunu kusagile panna?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Ukraina õpilased ja remondisari: abilinnapea rääkis Tallinna koolide tulevikust
Lääs tänab Porošenkot Ukraina majanduse lammutamise eest
Ukraina majandus ja riik on kristalselt hapraks muutunud
Tagid:
põllumajandus, eksport, import, poliitika, majandus, EL, Ukraina

Peamised teemad