19:57 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
10611

Teadlased kinnitavad, et iga elusolend eristab oma liigikaaslasi hoopis paremini kui teise liigi esindajaid.

Süütu inimese kinnipidamist kurjategijale sarnasuse pärast tuleb ette igas riigis. Eksivad nii politseinikud kui ka kannatanud. Enamasti on põhjuseks, et kui kinnipeetav ja tagaotsitav kuuluvad "erinevasse" rassi, tunduvad nad olema "ühte nägu". Europiidse rassi inimesed eristavad halvasti mongoliidse või negriidse rassi inimesi ja vastupidi, arutleb raadio Sputnik vaatleja Olga Bugrova.

Eri rassi esindajat nägude raskendatud eristatavuse tõttu tekib arusaamatusi ja mõnikord tõsisemaid solvumisigi. Kuid midagi pole teha, iga aju meie maakeral on selline. On olemas isegi spetsiaalne termin – "ristuvate rasside efekt".

Ärge ristmikul ära kaduge

Elust võetud juhtumid: tulite lennujaama vastu oma uuele Hiina sõbrale ja te ei tunne teda teiste Aasiast saabunud reisijate hulgast ära. Ja temalgi on ebamugav, kui tal palutakse lennujaama vastu minna Etioopiast tulnule: kui põhjalikult etiooplast talle ka ei kirjeldataks, ei suuda hiinlane teda kunagi teiste lennukist väljuvate aafriklaste hulgast ära tunda. 

© Sputnik / Наталья Селиверстова
Turistid Moskva Punases väljakul
Ristuvate rasside efekt" määrab raudse seaduspärasuse — oma rassi esindajate nägusid eristatakse palju paremini kui teiste omi. Teisel juhul ei jää välimuse üksikasjad lihtsalt meelde ja nende eritunnuste tabamiseks kulub rohkem aega.

Rühm California ülikooli teadlasi otsustas lõpuks selgusele jõuda, miks inimese aju aeglustub, kui see peaks nende "teistega" kohtumise hetkel hoopis aktiveeruma? No vähemalt kasvõi enesealahoiu mõttes. Katses osales umbes kakskümmend inimest, igaühe ette pandi monitor, kuhu ilmusid järjestikku erinevate rasside esindajate portreed ja sel ajal, kui inimesed pilte uurisid, skaneeriti nende aju.

Ülesandeks polnud isegi mitte nägu meelde jätta, vaid lihtsalt seda vaadata, seda visuaalselt uurida. Tomograaf salvestas ajukoore selle osa aktiivsust, kus asuvad visuaalsed analüsaatorid ja mille ülesandeks on välimuse järgi tuvastamine.

Kas eksperimendis osalejad seda soovisid või mitte, kuid nende visuaalne ajukoor töötas täistuuridel ainult siis, kui ekraanil olid nende oma rassi esindajad. Nad uurisid neid alateadlikult hoopis põhjalikumalt. 

"Kõigil loomadel on kalduvus eristada eelkõige endasarnaseid. See on tingitud ellujäämise vajadusest. Teine asi on, et mõned inimesed selgitavad neile omast lihtsust eristada "omi" mingi eksklusiivsusega, mis väidetavalt on omane nende rassile või rahvusele koos kõigi füsionoomialiste eripäradega. Ja siis tekibki natsionalism ja midagi veel hullemat. Kuid tegelikult tekib meil kõigil mingil hetkel tahtmatult visuaalse ajukoore passiivsus. Ja ongi kõik.

Aga kui näiteks last kasvatada sünnist saadik segakeskkonnas, kus lähedaste hulgas on erinevate rasside esindajaid, siis töötavad tema nägemiskeskused hoopis teisiti. See on nagu Aafrika khoisani keeltega — seal on palju klõpsuvaid helisid, mida eurooplasel on võimatu eristada ja taasesitada. Kuid kui inimene kasvab selles keelekeskkonnas, räägib ta suurepäraselt igas kohalikus murdes. " "Teise rassi efekti" saab ületada. Ja isegi kahel viisil.

Programmeeri oma aju uuesti

Esimene ületamise viis loomariigile ei sobi, kuid inimühiskonnas toimib see suurepäraselt. Stanislav Borzõhhi sõnul "toimub evolutsiooniprotsess nii, et inimesed segunevad ja segadused nägude eristamisega muutuvad üha vähem probleemiks".

Lisaks teadlaste poolt soovitatud ja ületestitud meetod - elada nende rassi inimeste hulgas, kelle nägusid ei eristata: "Elasin mõnd aega Hiinas, kus on rohkem kui 50 rahvust ja ma kinnitan, et nad kõik on välimuselt väga erinevad. Küsimus oli ainult minu sotsialiseerumises."

Teise võimaluse visuaalse ajukoore passiivsuse ületamiseks pakub inimese psüühika. See on konstrueeritud nii, et inimene võtab teisi inimesi oma lähedaste gruppi mitte ainult välimuse, vaid ka sarnase tegevusala ja kuulumise kaudu samasse sotsiaalsesse gruppi. Kui ülikoolis on näiteks tudengite koosseis rahvusvaheline, siis saavad seal kõik ajapikku omaks.

Niipalju kui on inimesi - nii palju on ka eristuvate detailidega nägusid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Teadlased leidsid midagi, kuid ei tea, mille nimelt
Teadlased: aeg on inimkonna väljasuremist "tähistada"
Teadlased: kuidas peaaju vananemise hädade eest kaitsta
Kapitalistlik tupik: Teadlased on öelnud, kuhu lääs on veeremas

Peamised teemad