22:20 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Analüütika
lühendatud link
Migratsioon Eestis (89)
8520

Idaeurooplased täidavad tasapisi Baltimaade tööturgu. Establishment teeb imelikku nägu aga Eesti siseminister on sirge jutuga - nagu mõtles, nii ka ütles. Kas poleks juba aeg viisavabadusele moratoorium kehtestada?

See on ohuks kõigile Baltimaade elanikele ja oht on püha asi. See paneb paika väärtused, kutsub üles võitlusele, ajendab tegutsema. Usk ohtu on tugev ja vääramatu, arutleb raadio Sputnik kolumnist Pjotr Malejev.

Kahtlemine selle tähtsuses ja usutavuses on vesi sellele veskile, kust nad lähtuvad - kahtleja mängib tahes-tahtmata Kremlile kaardid kätte. See on sama, mis ohtude salgamine ja ketserlus.

Sellised tüübid pannakse kirikuvande alla, sunnitakse pattu kahetsema, heidetakse välja vastastikuse abistamise kassast ja kantakse dokumentides viiendasse lahtrisse.

Varem oli kõik selge. Ohud tulid eranditult idast — Venemaalt. Aga sealgi on nutikas rahvas, nad õppisid ohte peitma ja hübriidselt varjama. Mälu on tänapäeval lühike. Iga normaalne inimene mäletab, et Vene pommid Süürias kutsusid esile põgenikevoo Euroopasse. Ja sealt, läänest, tuli oht Baltimaade identiteedile.

Uus, veelgi hirmsam oht terendab nüüd lõunast ja kagust. Nüüd rikuvad vabadustarmastavad ukrainlased kõigest väest Balti riikide aadrilaskmise ehk tervistava inimestest puhastamise tasakaalu.

Kolmest riigist kõige rahvarohkem on Leedu ja võib-olla just sellepärast on seal mindud üsna kaugele —õige meelsusega "mittevennad" on töökoodeksis võrdsustatud leedulastega. 

Lätlased hoiavad end veel vaos, kuid on juba valmis asja arutama: äri kiratseb ega tule ilma inimesteta toime. Vaja on värsket verd — omad põrandaid ei pese. Meelitatakse, et kui avate tööturu, siis kasvab kogutoodang. 

Kõige vähem inimesi on ajalooliselt jäänud Eestisse. Vahest seetõttu on eestlastel Baltimaades suurim enesevalitsus. Aga, nagu selgub, ka ausus. Siseminister Mart Helme, keda maailmas tuntakse kui Eesti patriootide au ja südametunnistust, ei hakanud kavaldama ja ütles seda, millest mõtleb iga asendatav või asendamatu Baltimaade fänn: 

Räägitakse, et siia ei sõitnud mitte need ukrainlased, keda oodati. Mitte need, keda me internetis lahinguvideotes näeme. Mingisugused valed ukrainlased, riknenud, nagu oleks nende "parim enne" möödas. Nad räägivad millegipärast kõik vene keelt ja on üldse kahtlaselt venelaste moodi — nagu vennad. Aga meil on vaja "mittevendi". Milleks meil neid venestunud tüüpe vaja?

Kõik, keda Brüssel kuulab, hakkavad nüüd kätega vehkima ja jalgu trampima. Fuih, öeldakse, härra Helme, mis teil arus on!? See on vastuolus Euroopa Liidu reeglitega. See toimub idaeurooplaste Euroopa-meelsuse raames, on nende integratsiooni toetamine emigratsiooni teel. Isegi Kreml ei tulnud selle peale, et sulgeda piir ukrainlastele, aga teie... See ei ole ilus, see ei ole salliv, see on lausa kolkapatriootlik. Ei tohi kedagi halvustada. Me peame täitma ausalt oma kohustusi, muidu ei anta meile enam raha.

Meie fännide hulgas Baltimaades on küll palju pessimiste, aga paljud usuvad, et Mart Helmel tuleb tulevase üherahvuselise Eesti huvide kaitsmine hästi välja. Muidugi mitte otsesõnu. Seda ei lasta teha. Aga midagi saab siseminister ikka ära teha. Just nimelt see ametkond kureerib migratsiooniküsimusi ja hoiab viisavabadust kontrolli all. Kuigi seadus on olemas, saab tasapisi peenhäälestust teha. Teised väidavad, et loll ta ei ole.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
Migratsioon Eestis (89)

Samal teemal

Olge lahked: Läti restoranid soovivad ukrainlaste sisselaskmist
"Kasige koju!" - kuidas Ukraina töölisi Euroopas vastu võetakse
Maasikakasvatajad eelistavad kohalikele võõrtöölisi
Tööränne Eestisse mullu enam kui kahekordistus
Tagid:
migratsioon, võõrtööjõud, viisavabadus, Ukraina, Eesti

Peamised teemad