08:32 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Analüütika
lühendatud link
Eesti presidendivalimised 2016 (93)
33430

Eesti presidendi avaldused viivad vägisi mõttele, et ta elab mingis omaette, tegelikkusest irdu seisvas maailmas. Tegelikult aga on siin tegemist vaid poliitilise põdurusega, mis seab kahtluse alla Kaljulaidi võimaluse saada teiseks presidendiajaks tagasi valitud.

Vaieldamatult on igaühel õigus oma isiklikule ettekujutusele "ilusast", kaasa arvatud poliitiline hoiak ja maailmavaade, kuid Eesti seadusandlus kohustab presidenti siiski päevapoliitiliste kemplustest üle olema. Kersti Kaljulaidil see ei õnnestu, arutleb Sputniku kolumnist Boriss Grigorjev.

Enamgi veel, igal võimalikul juhul demonstreerib Kaljulaid oma pühendumust "õigetele" erakondadele. Kuidas tal seejuures õnnestub tööajal veel kõigi Eestimaa elanike, sealhulgas "väära" ideoloogiaga (ERKE) pooldajate huve esindada, jääb vaid arvata.

Raske aeg

Ent presidendi sammud sobituvad vägagi selle Eesti jaoks kätte jõudnud "raske aja" raamidesse, mil rahvas ilmutab ilmselget väsimust varasemast rahvuslikult rafineeritud liberaalsest poliitikast, lahkuva ajajärgu peategelased klammerduvad aga veel ikka kõigest jõust selle külge. 

Kui see toimuks üksnes Eesti sisepoliitikas, küllap võetaks seda kui järjekordset tormi veeklaasis, kuid Kaljulaid toob viimasel ajal aina sagedamini oma isiklikke ideoloogilisi hinnanguid kuuldavale vabariigist väljaspool. Mida on väärt ainuüksi Kaljulaidi kõne Ukraina praeguste võimude algatusel Kiievis toimunud niinimetatud Jalta konverentsil?

Kaljulaidi Soome kolleeg, president Sauli Niinistö üritas küll nurki siluda, kallutades arutelu kompromisside poole, aga Eesti president, ennäe, tantsis kõige kiuste hopakki Ukraina kriisi kõige valusamatel konnasilmadel, ässitades Ukrainat jätkama vastasseisu Venemaaga.

Samas pole Kaljulaid talle omasel moel poetanud sõnakestki nendest väitlustest, mida Eestis endas parajasti peetakse nende tuhandete Ukraina võõrtööliste üle, kes muudkui Eestisse saabuvad ja kohalikele elanikele probleeme tekitavad. Mis siin ikka ebamugavaid kõnesid pidada, kui "õigete" eest pälvib ta aatekaaslastelt liberaalide leeris palava heakskiidu? Seda nii Eestis kui ka teistes riikides, kus ilmselgetele probleemidele vaatamata sõbrad veel alles on.

Siim ja Mart

Ja ikkagi lähevad presidendi sammud selgelt vastuollu Eesti poliitilise süsteemi loogikaga, mis tähendab, et väljavaated teiseks presidendiajaks tagasi valituks saada on Kersti Kaljulaidil kahanemas. Ehkki pole ka välistatud, et teist ametiaega ta ei loodagi, sest selle valimismaratoni peaosalised on juba nähtaval – Siim Kallas ja Mart Helme. 

Eriti kui praegune valitsuskoalitsioon (mille üht osalist Kaljulaid nii väga põlastab) presidendivalimisteni koos püsib. Ning kui juba asjad sedasi, siis ei takista miski Kersti Kaljulaidi tema praeguse presidendiaja lõpuni oma isiklikke vaateid peale pressimast, hoolimata tagajärgedest nii talle enesele kui ka riigile tervikuna.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (93)

Samal teemal

Kaljulaid pääses esimese eestlasena maailma 100 mõjukaima naise hulka
Kaljulaid lubas Sputnikut ja RT-d mitte tõkestada
Kaljulaid kritiseeris otsust taastada Venemaa õigused EN-is
Kaljulaid tuletas Moldova presidendile sõprust meelde

Peamised teemad