01:02 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Analüütika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
8301

Prantsusmaa noori õpetatakse teavet kriitiliselt hindama. Lihtsamalt öeldes, otsige kiiresti ja mõistlikult tõendeid, et Venemaal ei ole õigus. Neid koolitatakse Sputniku näitel.

Ja nüüd, lapsed, hakkame otsime tõendeid selle kohta, et Venemaa on halb. Tõenäoliselt alustavad Prantsusmaa ühiskonnaõpetuse õpetajad oma tundi selliste sõnadega. Jah, lapsed, valitsusel ja meedial on juba piisavalt alust süüdistada Venemaad kõigis hädades, kuid te peate õppima ka ise uusi põhjendusi leidma, arutleb raadio Sputnik Maria Baljabina.

Selleks kutsutakse õpilasi üles uurima võrgulehte Sputniknews.com. Õpiku autorite mõtte kohaselt õpetatakse selle näite toel nooremat põlvkonda "teavet kriitiliselt hindama".

Igaks juhuks saadame tervitused ka kõige helgematele peadele Prantsusmaal - äkki jõuab keegi tõeni ja saab teada, et me edastame saateid kõigile ja loeb või kuuleb seda teksti eetris.

Õpiku autorite sõnul peetakse Euroopas Sputnikut "vandenõuteooriate, aga ka desinformatsiooni ja propaganda levitamise vahendiks". Võib-olla on see selline test - kas õpilased suudavad seda põhjendamatut ja paljasõnalist väidet kriitiliselt hinnata.

Maria Zahharova rääkis, milleks loodi Sputnik
© Sputnik / Konstantin Chalabov

Tegelikult Euroopa kombe kohaselt tuleks selle väite tõendiks esitada kümmekond viidet, et otsustada kas see arvamus on üldistamiseks ja süüdistamiseks piisavalt autoriteetne.

Siin ongi esimene teabe kriitilise hindamise õppetund – autorid on olnud tublid, kaval käik! On ka teisi uuenduslikke ideid. Õpilasi julgustatakse otsima teavet materjalide autorite kohta. Huvitav, kuidas see peaks aitama teavet kriitiliselt hinnata?

Tõenäoliselt vastavalt läänes kehtivale standardskeemile - "ta töötab Venemaa heaks, seega ei saa teda uskuda". Kuid milleks tausta uurida - pole selge, sest õpiku autorite mõtte kohaselt pole keegi Sputniku töötajatest usaldusväärne.

Jah, selliste prantsuse noortele mõeldud õpikutega on tõepoolest hädavajalik kriitilist mõtlemist arendada. Ainult et kui neil see õnnestub, tuleb see vaevalt selliste õpikute autoritele kasuks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Loe lisaks: 

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Meedialahingud
Matvijenko seletas, miks Baltimaades peljatakse Sputnikut
Ebamugavad küsimused: miks Sputnikut Eestis taga kiusatakse
See hirmutav sõna "alternatiiv": miks läänes Sputnikut kardetakse
Prantsusmaa võimud soovitasid mitte akrediteerida RT ja Sputniku ajakirjanikke
Tagid:
analüütika, Venemaa, noored, propaganda, Sputnik, Prantsusmaa

Peamised teemad