23:57 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Analüütika
lühendatud link
73 0 0

Vilniuse endine linnapea Artūras Zuokas pöördus Leedu presidendi poole, kuid tegi seda kummalisel ja salapärasel moel. Umbes et oleks aeg näidata, kui tubli sa oled ja anda kodakondsus kellelegi Edward Snowdenile. Siis saab kogu maailmale selgeks, et ... mis?

Esialgu pole miski veel selge. Kõigepealt tasub märkida, et Leedu poliitik Artūras Zuokas on üsna omapärane mees. Kaugeltki iga linnakodanik ei mäleta, mida ta Vilniuse heaks teinud on, kuid tema salapärased suured aktsioonid, mis suure kolinaga läbi kukkusid, on mällu sööbinud igaveseks, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Pjotr Malejev.

Mõned neist on ka protokollitud. Tema kuulsus on jõudnud isegi USA-sse, kus ta esitati Shnobeli auhinna saamiseks ettepaneku eest võidelda valesti pargitud autode vastu soomukitega.

Pärast seda, kui linnapea tool Zuokase alt ära libises, üritas ta oma karjääri uuesti alustada liberaalse tiiva poliitpõllul. Kuid isegi Leedus on liberalismi ideed juba ammu oma aja ära elanud (ärge seda ainult Boris Johnsonile öelge). Ühesõnaga seltsimees Zuokasel hakkas igav.

FSB ehk Venemaa Föderatsiooni Föderaalne Julgeolekuteenistus
© Sputnik / Виталий Белоусов

Siis suutis ta kirjutada kirja — ning mitte lihtsalt kellelegi, vaid Leedu vastsele presidendile Gitanas Nausėdale isiklikult. Kirja tekst (ja ka sisu, mis seal pattu salata) on mahukas ja keeruline. Selles on juttu midagi vabast riigist, julgusest ja häältest. Kuid peamine on üleskutse riigi esimesele inimesele ja nõue anda hr Edward Snowdenile Leedu kodakondsus.

Sellega liituks väike Leedu ülemaailmse kogukonnaga, sealhulgas, tähelepanu nüüd — Ameerika Ühendriikidega, kus teda (Snowdenit) hinnatakse isamaale osutatud teenete eest kõrgelt. Ilma ühegi jutumärgita, seltsimehed.

Kõik muidugi tormasid kohe otsima Snowdeni kirjavahetust Leedu migratsiooniametiga, tema pöördumist Leedu poole, abipalvet Leedult ja Leedu kodakondsuse taotlust. Kuid selgus, et Snowden ise polnud asjast ei snow (e.k. lumi – toim.) ega den (e.k. koobas – toim.).

Mis see siis nüüd oli? Pulli-twitter? Sotsiaalvõrgustikes toimuv tsirkus? Kuri iroonia? Manka provokatsioon (parafraas Vene kultusseriaali tegelaskuju hüüdnimest "Manka Obligatsija" – toim.)? Milleks Leedu presidendile Snowden? Seda enam, milleks Snowdenile Leedu president?

Arvatavasti selles majas tegutses LKA vangla, Antaviliai, 2009. a.
© AP Photo / Mindaugas Kulbis

Pealegi, isegi midagi tavapärast, näiteks "Snowden ägab Venemaal Kremli režiimi all" ei sobi: juba ukselävelt on valet tunda. Või äkki palusid head ameeriklased oma tahet näidata? Mitte otse ja nahaalselt, ega nad matsid ei ole, vaid ilusti, läbi lillede, vihjetega, peenelt. Te olge head, meelitage rahu eest võitleja enda juurde aga seal on juba peaaegu meie oma territoorium. Me võtame teilt vabadusvõitleja ja saadame tõpra sinna, kus ta koht on. No ja edasine on juba meie mure.

Ei, mõte iseenesest on kena – hea-lihtne. Aga miks seda asja niimoodi avalikult ajada? Milleks sellega presidenti torkida? Tema töö pole niigi meelakkumine. Kas siin pole äkki mingit salakavalat riugast, teate isegi kelle poolt? Seltsimees Zuokas, milliste heategijate teenistuses te olete?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seiskohaga.

Loe lisaks:

 

Samal teemal

Venemaa pikendas Snowdeni elamisluba
Läti ja Eesti viis Nõukogude Liidu koosseisu Leedu avantüristlik poliitika
Raske reageerida — Simonjan kommenteeris Leedu võitlust Sputnikuga
Leedu ja Venemaa piirile tuleb suur piiripunkt
Snowden: Assange'i vahistamine on pressivabaduse mustim päev
Tagid:
kodakondsus, Artūras Zuokas, Gitanas Nausėda, analüütika, Leedu, Edward Snowden

Peamised teemad