13:29 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Analüütika
lühendatud link
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)
16260

Väsimus ja pragmatism. Esimesel juhul Ukrainast, teisel juhul suhetes Venemaaga. Eesti riigipea sõnastas väga lühidalt ja selgelt Euroopa praeguse meeleolu.

Eesti president Kersti Kaljulaid hämmastab jätkuvalt ja rõõmustab paljusid, sisendades lootust terve mõistuse võidule, analüüsib raadio Sputnik kolumnist Sergei Iljin. 

Pärast hiljutist seisukohta Tallinna vajadusest otsesuhtluseks Moskvaga ilma tarbetute vahendajateta ja tihedamatest suhetest temaga ning "uuest hingamisest" rääkis riigipea ka Ukrainast. Tuleb tunnistada, et üsnagi usutavalt. Kiievi jaoks on see aga väga ebameeldiv. 

President juhtis tähelepanu, et lääs on Kiievile sama nõu andnud juba aastaid, need aga kaovad nagu vaakumisse. Nõuanded on olnud lihtsad: Ukrainast peab saama vähem korrumpeerunud riik ja tema majandus saama vähem oligarhiliseks. Aga kogu see ilu läks, nagu venelased ütlevad, mitte ripsmetele, vaid silma. Need on ju praeguse sõltumatu Ukraina "tõutunnused", tema visiitkaart.

Kusjuures, kui mitte arvestada Ukrainas toimunu puhtpoliitilist tausta - ja see oli suures osas Venemaast eraldamise tulemus -, peavad tema arved raha ja enda turvalisusega kinni maksma eurooplased. Ukrainast tulevad relvad ja kuritegevus on muutunud EL-s tavanähtuses. Nii nagu ka finantsabi Ukrainale.

Kuid nii vana maailma elanikel kui ka nende eliidil on Ukrainas käiva korruptiiv-oligarhilise banketi eest maksmisest juba kõrini. Kõrgema taseme poliitikud ei ütle muidugi kunagi otse, et Euroopa on Ukrainast tüdinud ega näita oma pettumust välja. 

Kersti Kaljulaidi sõnul "ohverdavad mõned EL riigid Kiievi huvides oma majandussuhted Moskvaga" isegi siis, kui Ukrainal peaks korruptsioonivastane võitlus õnnestuma. Tõsi, lisame omalt poolt, et selliseid edusamme ei paista kusagilt.

Ja ka siin tabas proua Kaljulaid naelapea pihta, mida tõestab käimasolev ja mõnel pool (näiteks energeetikasektoris) isegi arenev Venemaa-Euroopa koostöö. Pragmatism on lääne lahutamatu iseloomujoon. Tore oleks, kui ukrainlased seda ei unustaks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks: 

Teema:
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)

Samal teemal

Ekspert: Eesti tahab Lääne silmis välja näha "Venemaa-spetsialisti" moodi
Kas president Kersti Kaljulaid pretendeerib ka teisele ametiajale
Ukraina eksperiment peab tõestama riigi olemasolu või puudumist
President osaleb Jalta foorumil Krimmi nägemata
Kaljulaid rääkis Ukraina presidendiga korruptsioonivastase võitluse tähtsusest
Tagid:
reformid, majandus, oligarh, korruptsioon, Ukraina, Kersti Kaljulaid, Eesti

Peamised teemad