23:27 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
8410

Näib, et USA president määrab Iraani ründamise sihtmärke üksnes selleks, et neist teatada ja siis viimasel hetkel ründamisest loobuda. Trump tahaks võita sõda pidamata, mitte sõdida ilma võiduta.

Esialgu vedas. Donald Trump justkui pääses napilt sõjast Iraaniga. Kuigi teda selleks vägagi ahvatleti. Tõsi, tui kehtestada veel "karmimad võimalikud sanktsioonid" ja saata Lähis-Itta korra hoidmiseks lisajõudude, mis illustreerib tõsiasja, et sanktsioonid on lõppenud, nii et järgmine samm saab olema juba kuum, analüüsib raadio Sputnik kolumnist Mihhail Šeinkman. 

See Trumpi "poosetamine" nähti Teheranis läbi, ega jäetud ka omaltpoolt kasutamata võimalust eputada. Nad võtsid katted maha oma uusimalt Khorramshahri raketilt koos selle uusima lõhkepeaga, mille laskekaugus on kuni kaks tuhat kilomeetrit. Sellest piisab, et USA lisavägesid tabada ja teha neile mitte ainult Khorram Shahr, vaid ka matt.

Siiani on selle Iraani ballistilise mõtte tippsaavutusega, koos kohaliku õhutõrjesüsteemiga Bavar-373 ja omavalmistatud raketitõrjesüsteemiga Khordad-15 vaid Iraani-Iraagi sõja alguse aastapäeva paraadil defileeritud. Kuid just selle tagamõttega, meeldetuletuseks, et sõja puhkedes ei kohku pärslased millegi ees tagasi, sõitiski president Rouhani oma rahuettepanekuga New Yorki ÜRO Peaassambleele.

Mitte Trumpi juurde. Nagu öeldakse, see oleks talle liiga suur au. Kuid sõnumiga kõigile, kellel on otsene geograafiline suhe Pärsia lahega. "Lootuse koalitsioon" – nii poeetiliselt nimetab ta oma algatust. Selle olemus on lühidalt öeldes arusaadav isegi lastele, sest seisneb tõsiasjas, et "elagem, poisid sõbralikult ja ärgem liikugem mingite Ühendriikide kiiluvees".

Jeemeni huti mässuliste droone need isegi märganud. No või siis vastupidi, mis ei muuda sugugi tekkinud kahju suurust. Muide, selleks, et end kuidagi õigustada, viskas Washington kõik Iraani kaela, kinnitades, et mässulistel selliseid pikamaa võimalusi pole.
Naftatootmine USA-s
© AP Photo / Redhawk Investment Group

See, muide, oli ka nädal pärast lööki Saudi naftarafineerimistehastele nende ainus argument Teherani vastu. Ent välisminister Javad Zarif taganes sellestki. Ta teatas, et hutid tabasid monarhiat praktiliselt tema oma relvadega. Tema sõnul õnnestus neil lihtsalt Jeemeni endiselt presidendilt Ali Abdullah Salehilt saadud rakettide raadiust suurendada.

Too aga tugevnes justnimelt Rijadi rahaga. Igal juhul jätkab ta hutide äestamist. See on sama tõsi, kui see, et nad annavad talle väärika vastuse. Küll nad vastavad, kuid ütlevad seejuures kindlasti, et see on Iraan. Seega temaga sõja alustamise põhjuseid tuleb veelgi.

Kuid on olemas mees, kes hoolimata nähtavast agressiivsusest, võitleb selle vastu, kuidas vähegi suudab. Iraani ründamise sihtmärgid pannakse paika ainult selleks, et sellest teatada ja siis viimasel hetkel loobuda. Trump tahaks võita sõdimata, mitte sõdida ilma võiduta. Seepärast on parim, mida ta sellest olukorrast võita võiks, määrida saudidele kaela veel paar Patrioti divisjoni. Ja veel parem, kui ka iseennast. Erinevalt neist saab ta aru mis on mis.

Autori arvamus ei prugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks: 

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Berliin, Pariis ja London lõid Iraaniga arveldamiseks spetsiaalse mehhanismi
Eksperdi prognoos: Saudi Araabiale läheneb x-tund
USA tahab "Araabia NATO-t" Iraani vastu kahurilihana kasutada
USA kehtestas Iraani suhtes esimese osa sanktsioonidest
Tagid:
konflikt, Jeemen, USA, Saudi Araabia, Iraan

Peamised teemad