16:49 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Analüütika
lühendatud link
45521

Suur leping kaheksa Patriot õhutõrjesüsteemi ostmiseks Poola relvajõududele võib osutuda raha raiskamiseks, leiab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

USA ja Poola presidendid Donald Trump ja Andrzej Duda allkirjastasid 23. septembril New Yorgis kaitsekoostöö laiendamise ühisdeklaratsiooni. Varem olid Washington ja Varssavi allkirjastanud lepingu kaheksa õhutõrje raketisüsteemi (SAM) Patriot tarnimiseks Poolale (väärtusega umbes 7,5 miljardit dollarit) ning kokku leppinud Ameerika Ühendriikide luurelennukite ja MQ-9 ründedroonide paigutamises Poola. 

Lisaks on kavas Poola territooriumile ehitada uus lennuväli, paigutada USA lennuväebrigaadi staap ja Pentagoni erivägede kaks objekti (Povidzes ja Lublinetsis).

Tõenäoliselt ühest USA mehhaniseeritud brigaadist Poolas ei piisa, kirjutab sõjaväeekspert Aleksandr Hrolenko - Washington ja Varssavi jätkavad dialoogi USA soomusbrigaadi paigutamiseks Poola.

Kilp või mõõk

Täna on Ameerika õhutõrjekompleksid Patriot kolmeteistkümne riigi relvastuses, Poolast saab neljateistkümnes. Siin jõuamegi illusioonide maailma, sest Patriot õhutõrjesüsteemid ei kaitse kedagi kogu planeedil ja USA õhutõrjesüsteem Euroopas pole üldsegi see, millena ta paistab.

Moskva hindab Ameerika raketitõrjesüsteemi objekte Euroopas objektiivselt — kui Venemaa tuumakilbi vastu suunatud ründerelva. Teadaolevalt saab Ida-Euroopasse paigutatud raketilaskeseadeldisi MK-41 kasutada Tomahawk tiibrakettidega, mille lennuulatus on kuni 2500 kilomeetrit, massiivse ründelöögi andmiseks Venemaal strateegilistele sihtmärkidele. Ameeriklased ei ole esitanud tõendeid selle kohta, et USA Poola ja Rumeenia raketitõrjerajatised ei ole suunatud Venemaa vastu.

 Tõenäolise sõjalise vastasseisu korral on Venemaa taktikaliste raketisüsteemide Iskander-M vasturünnak USA sõjaväerajatiste vastu Poola pinnal vältimatu, kuid Pentagoni arvates neutraliseerib Venemaa vasturünnaku Ameerika ešeloneeritud raketitõrjesüsteem ja raketikompleksid Patriot. 
Poolas Redzikovos paiknevad Ameerika Patriot õhutõrjesüsteemid on ulatusliku sõjalise konflikti kontekstis kasutud.

Strateegiline lootusetus

Poola raketitõrjesüsteemi Wisla loomise projekt näeb ette kaheksa tulejuhtimissüsteemiga IBCS ja rakettidega GEM-T ning PAC-3 MSE varustatud keskmise ulatusega õhutõrjesüsteemi Patriot kasutuselevõttu. Relvatarned on kavandatud 2022. aastasse. 

Naftatootmine USA-s
© AP Photo / Redhawk Investment Group

Kuid Ameerika õhutõrjetehnoloogia võimetus on Saudi Araabias juba näidanud oma nullilähedast efektiivsust. Jeemeni huti-mässuliste isevalmistatud droonide ja tiibrakettidega hiljuti toime pandud õhurünnak Saudi naftarajatistele on selgelt kinnitanud Ameerika ešeloneeritud ja väga kalli õhutõrjesüsteemi illusoorsust.

Paljureklaamitud õhutõrjekompleks Patriot põrus sissisõja kontrolltestis. Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik süüdistasid 23. septembri rünnakus põhjendamatult Iraani. Siinkohal tasub meenutada, et USA raketitõrje positsioonid Ida-Euroopas rajati väidetavalt Euroopa kaitsmiseks Iraani rakettide eest.

Kahtlemata saavad Ameerika Patriot-kompleksid osaks ründesüsteemist, kus saab kasutada tuumalõhepeaga Tomahawk BGM-109 tiibrakette ning Venemaa kaitseministeeriumi reaktsioon naabrite sellisele "kaitsele" saab alati olema adekvaatne ja tõhus.

Võimalik, et Redzikovo baas on juba Venemaa rakettide prioriteetne sihtmärk. Huvitav, kas naaberriikides - Lätis, Leedus ja Eestis - unistate ikka veel Venemaa "moodsaks heidutamiseks" "maagiliste" Ameerika õhutõrjesüsteemide Patriot omandamisest?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda kirjastaja seisukohaga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

President Kaljulaid arutas Poola riigipeaga julgeolekuküsimusi
Tallinna jõudis USA õhutõrjesüsteem Patriot
Naftahinnad kerkisid Saudi Araabia sündmuste taustal 10%
USA "Kuldvõtmeke": kuidas Varssavi Washingtonile kasulik on
Tagid:
kaitsekoostöö, koostöö, Iskander, õhutõrjesüsteem, Poola, USA

Peamised teemad