14:37 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
Vaindloo saare õhuruumi mõistatus (12)
54910

Tallinn võitleb raevukalt konkurentide – Vilniuse ja Riiaga – oma kaitseprojektide rahastamise nimel Ameerika Ühendriikide poolt. Sellega on seletatavad lõputud teated Eesti õhuruumi tõestamata "rikkumistest" Läänemere kohal.

Vaevalt oli USA senati kulukomisjon heaks kiitnud 2020. eelarveaasta kaitse-eelarve, mis nägi ette 400 miljoni dollarit Balti riikide õhutõrje tugevdamiseks, kui Eesti leidis juba ettekäände just oma riigi erilise haavatavuse tõestamiseks, kirjutab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

Eesti Kaitsejõudude peastaap teatas, et 23. septembri õhtul sisenes Vene hävituspommitaja Su-34 Vaindloo saare lähedal ilma loata vähem kui minutiks Eesti õhuruumi.

Seejuures ei lülitanud lennuk väidetavalt sisse transpondrit, ei esitanud lennuplaani ega vastanud Eesti lennujuhtide kutsetele. Sellega seoses – juba teist korda nelja päeva jooksul – kutsuti vabariigi välisministeeriumisse Venemaa suursaadik Eestis Aleksander Petrov.

Võib tunduda, et uus külm sõda regioonis muutub üha kuumemaks.

Eesti teatab regulaarselt oma õhuruumi rikkumistest Soome lahes asuva Vaindloo saare lähedal erinevat tüüpi Venemaa õhusõidukite poolt – rohkem kui 12 korral kolme aasta jooksul. Ühel juhul olnud rikkujaks koguni Venemaa kaitseministri enda lennuk. Tegelikkuses piisab Venemaa õhujõudude lendudeks Balti mere kohal täiesti rahvusvahelisest õhukoridorist (laiusega 10 kilomeetrit).

"Venemaa agressiooni" ajalugu Soome lahes asuva praktiliselt asustamata kaljutüki vastu torkab silma ennekõike oma olemuse mõttetusega.

Kivine Vaindloo saar asub Eesti rannikust 26 kilomeetri kaugusel, selle pikkus on põhjast lõunasse 512 meetrit ja laius läänest itta 149 meetrit. Seal on 150 aastat vana tuletorn ja mitu hoonet, mis meenutavad vanglat. Raske on ette kujutada, mis otstarbel peaksid vene piloodid Vaindloo piirkonnas maniakaalse püsivusega igakuiselt "surmaga mängima".

Venemaa kaitseministeerium lükkab pidevalt ümber Eesti poole tõestamata väited Vaindloo lähedal toimuvate õhuruumi rikkumiste kohta.

Lend sooritati ranges kooskõlas õhuruumi kasutamise rahvusvaheliste eeskirjadega, mida kinnitatakse objektiivse kontrolli abil.

Sündmuste hilisem (24 tundi peale väidetavat intsidenti – Toim.) eestipoolne tõlgendus võimaldab aga Tallinnal loota ameerika vahenditele "õhutõrje tugevdamiseks".

Eesti õhuruum on lootusetult rikutud, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

400 miljoni dollari suurused rahalised vahendid on olulisemad kui objektiivsus ja isegi turvalisus – isegi NATO spetsialistide arvates on kaljusaar üks arvestatavaid soovimatu eskalatsiooni stardipunkte.

Konkurentsi eripära

Vilniusel ja Riial puuduvad selliseid "mugavaid" saared, nagu Eesti Vaindloo, kuid nad leiavad põhjuseid Moskvat piiriprovokatsioonides süüdistada. Tehes seda samamoodi tõestusi esitamata. Ei midagi isiklikku, lihtsalt äri.

Põhjendamaks Pentagoni ja NATO infrastruktuuri ehitamist Venemaa piiride lähedale Baltimaades, on välja töötatud ühine Venemaa-vastaste pretensioonide põhjuslik süsteem. Igal aastal tõuseb Venemaa "ohjeldamise" hind Baltikumis märkimisväärselt, ulatudes miljardi dollarini – ja seegi pole piir. Kui sõjaliste ohtude tase kaitsekulutustega korreleerub, siis seisavad Eesti, Läti ja Leedu juba reaalse sõja lävel.

Vaadeldes niisuguseid rahalisi ja sõjalisi manöövreid ja muidugi ka NATO bloki agressiivset tegevust (piirkonna sõjaväebaaside võrgu laiendamist, Balti riikide enneolematut militariseerimist), on Venemaa sunnitud kasvavatele julgeolekuohtudele reageerima.

See on info, mida tasuks kaaluda neil, kes Tallinnas ja teistes Balti pealinnades unistavad Venemaa naasmisest Peeter I-eelsesse staatusse (juurdepääsuta Läänemerre), strateegilisest kontrollist Soome lahe üle ja valuutatulu teenimisest lennutransiidilt. Pentagonil ja NATO-l puuduvad selliste projektide elluviimiseks reaalsed võimalused. Russofoobia poolt toodav tulu ei ole igavene.

Muide, Vaindloo saare esimene tuletorn ehitati 1718. aastal Vene keisri Peeter I korraldusel. Pärast Nystadti rahulepingu allkirjastamist 1721. aastal muutus saar seaduslikult Vene impeeriumi osaks.

Kes oleks siis osanud arvata, et sellest kivisest maatükist saab 300 aastat hiljem platvorm lääne ja Venemaa suhete teravnemiseks.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Lugege lisaks:

Teema:
Vaindloo saare õhuruumi mõistatus (12)

Samal teemal

Vaindloo saare õhuruumi mõistatus
Tagid:
rahastamine, kaitse, Eesti, USA, Vaindloo

Peamised teemad