19:14 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Analüütika
lühendatud link
81620

Kuidas Rootsi "kiiksuga tütarlaps" sai aastaga planeedi tähtsamaks inimeseks ja mis inimkonnale uue ikooni tagant terendab, uuris Viktor Marahhovski.

Esmaspäevalб 23. septembril ametlikult planeedi tähtsamaks inimeseks saanud Rootsi koolitüdruk Greta Thunberg hõivas lõpuks maailma uudised, kirjutab RIA Novosti vaatleja Viktor Marahhovski.

Austraalia peaminister kommenteerib Greta Thunbergi avaldusi ja hoiatab noori "tarbetu paanika" eest kliimavallas. Greta Thunberg peaks ühinema ametiühingutega, et võitlus käiks samaaegselt nii kliima kui ka töötajate õiguste eest, nõuavad moesolevad radikaalseid publitsistid. Ainult nii võivat võita.

Greta Thunberg läks trollimislahingusse Donald Trumpiga. Ameerika president ütles tüdruku ÜRO kõnetoolist valatud kirglikke pisaraid kommenteerides, et seda "rõõmsameelset tüdrukut, keda ootab ees helge ja särav tulevik, on meeldiv vaadata." Thunberg asendas vastuseks tema Twitteri kontol olevad elulooandmed Trumpi tsitaadiga. 

Meedia üritab mõista, kuidas üldse "kiiksuga tüdruk", kes alles aasta tagasi piketeeris üksi mingeid graniidiasutusi Rootsis, sai nüüd planeedi tähtsamaks inimeseks ja tunnustab professionaalsete mainekujundajate suurepärast tööd.

Greta Thunberg on "Anti-Trump", teatavad juhtivad meediaväljaanded. Ta on keskendunud tõenäolisele tulevikule, Trump aga kujuteldavale minevikule.

Kui nõrkus muutub tugevuseks

Sõltumata sellest, kuhu Põhja-Euroopast pärit koolitüdruku edasine elutee viib, on fenomen juba sündinud. Miljon-poolteist kooliõpilast kogu maailmast käivad õppimise asemel aeg-ajalt "kliimastreikidel", rangetes ülikondades täiskasvanud kuulavad alandlikult neile adresseeritud sõimu ja ettevõtted on hirmunult vait.

Ta on tüdruk ja keegi ei saa tema peale komprat leida - tal lihtsalt pole elulugu. Tal on Aspergeri sündroom - see tähendab, ta on nii kaitsetu, et sellest kaitsetust loomusest on saanud tema absoluutne soomuskaitse. Igaüks, kes püüab tema arengupeetusele tähelepanu juhtida, matab end ise, kui saast ja lurjus.

Fox News eetris nimetas üks kommentaator teda mõtlematult "vaimuhaigeks". Telekanal palus seepeale avalikult vabandust ja lubas, et see kommentaator enam tema eetrisse ei ilmu.

Грета Тунберг во время одиночного пикета против изменения климата у здания парламента в Стокгольме. 30 ноября 2018
© AFP 2019 / HANNA FRANZEN
Greta Thunberg Stockholmi parlamendihoone juures toimunud kliimamuutuste vastasel üksikpiketil 30. novembril 2018.
Ta on koolitüdruk - see tähendab, et tema avaldusi ei saa kritiseerida, sest alaealiselt ei saa keegi nõuda põhjalikke teadmisi. Ta pole teadlane, kuid talle osundavad hüperlingid kõikides "roheliste" teadusuuringutes. See tähendab, et "üldiselt on tal õigus" ja konkreetsetes punktides peavad tema kriitikud võitlema mitte tema, vaid tuhandete täiskasvanud keskkonnakaitsjate armeega.

Muide, Greta on veel ka vegan, protestib autoritarismi vastu Venemaal ja toetab LGBT-d. See aga tähendab, et lisaks ökoliikumisele toetavad teda ka muud lobistide armeed, mis on moraalsete massihävitusrelvade loosungihoidjad. Seksuaalvähemuste puhul on asi selge. Venemaaga, tema süsivesiniku mordori ja heteroseksuaalsest valgest mehest riigipeaga, kus vabadusi piiratakse, samuti.

Kuid ka neetud lihast loobumine on võimas globaalne trend koos oma lobistide ja ärihuvidega. Neil päevil kutsus isegi selline ülimalt autoriteetne arvamuskanal nagu Bloombergi äriinfoagentuur inimkonda üles "vähemalt kord nädalas lihast loobuma".

Praegu transleeritakse tema kaudu peamiselt rohelist energiat, kuid tulevikus ei takista miski suunamast Gretat loomade või transformerite õiguste kaitsele ja niis nimekirja järgi ikka edasi. Greta etendab teatud mõttes rubiini osa laserseadmes, teda saab protestienergiat täis pumbata ja minevikku kinni jäänud isikutele või asutustele saata ning kõikeläbiva kiirega läbi põletada.

Olemine ei defineeri enam teadvust

Ja nüüd tulebki tegelikult kõige huvitavam osa. Abstraheerugem tütarlaps Gretast ja leidkem ühine nimetaja kõigile revolutsioonilistele kampaaniatele, mis temast lipu ja kultuse tegid. Kas on midagi ühist võitlusel globaalse soojenemise vastu, võitlusel transsooliste laste õiguste eest, võitlusel feminismi eest ja patriarhaadi vastu ning võitlusel loomade õiguste eest?

Tundub, et jah, ühine revolutsiooniline nimetaja on täiesti olemas. Lühidalt võiks selle sõnastada: "olemine ei määra enam teadvust". See tähendab, et kogu senise ajaloo vältel elas inimkond nii, nagu olud seda sundisid. Inimesed kündsid loodusmaastikku ja külvasid sinna oma kaalika - sest midagi pidid nad sööma.

Inimesed kasvatasid määgivaid, ammuvaid ja ruigavaid kariloomi, lüpsid neid ja veristasid julmalt enne ärasöömist, sest nad pidid kuskilt valku saama.

Inimesed ühinesid binaarsetesse perekonnarakukestesse, kuna nad pidid ellu jääma, ja see oli kõige usaldusväärsem ellujäämisstrateegia. Inimesed olid sunnitud ühinema rahvustesse ja arendama endale riike koos relvajõududega, nad olid sunnitud maa seest süsivesinikke hankima jne.

Сторонники шведской активистки Греты Тунберг во время акции против изменения климата в Риме
© AFP 2019 / ANDREAS SOLARO
Rootsi aktivist Greta Thunbergi toetajad Roomas kliimamuutuste vastase aktsiooni ajal
Kuid nüüd seda "sundust" enam pole. Nüüd on tsivilisatsioon revolutsioonilise ideoloogia praeguse versiooni kohaselt saanud nii võimsaks, et miski ei peaks meid enam millekski "sundima".
Inimesed saavad kasutada rangelt taastuvaid ja keskkonnasõbralikke energiaallikaid - päikest, tuult ja meretõusu (ärge küsige, kuidas näiteks meie kliimaga Venemaal oleks võimalik elada vaid päikesepatareidel. Asi pole reaalsuses, vaid kontseptsioonis.).

Inimene on revolutsioonilise ideoloogia versioonis lõpuks looduse kuningas ja universumi valitseja. Ta on nüüd kõikvõimas. Kuid siin on üks "aga". Kuigi inimkond pole enam "sunnitud" elama nagu varem, siis tuleb välja, et nüüd "peab" ta elama uutmoodi. Ja siit edasi algab tõeline sõda. Sõda selle pärast, kellele me kõik võlgneme.

Ja mida täpselt me võlgneme. Inimkonnale arve esitanud võlausaldajate nimekiri on juba kindlaks määratud. Nendeks on kõik, keda kaitsetu loomuse tõttu on varem ahistatud. Selleks on metsik Loodus, mille jõhkra lüpsmise, kündmise ja söömise peaksid inimesed lõpetama.

 Nendeks on erivajadustega ja arengupeetusega inimesed, keda varem peeti haigeteks ja seetõttu ei arendatud, kuid nüüd tuleb nende eest hoolitseda ja neid arendada. Nendeks on algeliste ühiskondade liikmed, kes viljelevad oma kultuste maagiat täiskuul ning kummardavad Jumalaema ja Sarvilist (nemadki ägasid sajanditepikkuse "nõidade ja paganate jahi" all). See on vaid lühike loetelu nendest, kellele me nüüd võlgneme.

Nende nõrkus on nüüd nende peamine tugevus. Kuna inimkond on endalt sunni ikke heitnud, peab ta nüüd vabatahtlikult aktsepteerima uut, väga kõlbelise vabaduse iket. Tavatähenduses - ärge sööge liha, sõitke ühistranspordiga või käige jala, ärge lennake lennukiga, loovutage palk ebasoodsas olukorras olevatele kategooriatele ja ärge minge nendega vastuollu.

Paradoks on aga selles, et tegelikult on tegemist katsega maailmareligiooni kehtestada. Jumala asemel on selles mingi "loomus", kõik muu on aga tuttav: on olemas nii tungiv üleskutse pattu kahetseda, apokalüpsise lähenemine ning inimkonna jagunemine päästetud vastutustundlikeks tallekesteks ja truudusetuteks kitsedeks ning isegi süütu neitsi.

Ja see juba iseenesest räägib sellest, kui vähe on maailm tegelikult muutunud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda kirjastaja seisukohaga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Uuring: Rootsi on kliimamuutusega võitlemises edukaim
See on kõigi kohustus – millest Kersti Kaljulaid ÜRO Peaassambleel rääkis
Trump viskas nalja kliima soojenemise üle
Häirekell kõigile - Venemaa kliima muutub
Tagid:
protestiaktsioon, massiline, kliimasoojenemine, elukeskkond, Rootsi

Peamised teemad