19:56 28. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Analüütika
lühendatud link
59 0 0

Venemaa otsus hakata väljastama Peterburi ja Leningradi oblasti külastamiseks tasuta e-viisasid rikkus ilmselgelt meeleolu paljudel Eesti avaliku elu tegelastel, kes on oma karjääri üles ehitanud Venemaa-vastaste meeleolude üleskütmisele.

Ametlik Tallinn reageeris Eesti kodanike Venemaale sõidu lihtsustamisele vaoshoitult. Ükski Eesti ministritest seda ei kommenteerinud ja lihtametnikud piirdusid avaldustega "uurime asja" vaimus, arutleb Sputnik Eesti vaatleja Boriss Grigorjev.

Ometi oleks siin mida kommenteerida, on ju Eesti aastaid süüdistanud idanaabrit suletuses, totalitarismis ja paljudes teistes pattudes. Ja nüüd, kus Venemaa on kutsunud kõik Eesti elanikke formaalsusteta Venemaad külastamata, pole Eesti poliitikutel midagi öelda.

Tädi Maali jälgedes

Muidugi hirmutatakse meid Venemaaga edaspidigi, kuid veenda tädi Maalit, kes on isiklikult Peterburis käinud ja näinud, et tänapäeva Venemaa reaalsus erineb väga palju sellest, kuidas Eesti peavoolumeedia seda kirjeldab, idanaabri "kohutavas" olemuses pole enam nii lihtne.

Naljaga pooleks võib öelda, et Venemaa presidendi ettepanek avada Peterburi välisturistidele oli Eesti peavoolumeedia vastu suunatud "salakaval ideoloogiline diversioon".

Mida ütleb nüüd kaitsepolitsei, kes siiani on oma aastaraamatutes Venemaa reiside eest hoiatanud?!

Olen sageli näinud tavaliste viisadega Venemaal käinud eestlasi kartmas, et küllap seal "kõik laguneb", "kõik käivad rivis" ja sealviibimise ajal värvatakse nad kindlasti ära ja tagasi tulles rääkinud, et imetlesid lisaks monumentidele ja muuseumidele ka kaupade ja teenuste rohkust ning kvaliteeti, millest paljud on Eesti väiksuse tõttu siin lihtsalt kättesaamatud.

Negatiivset otsides

Ei maksa ennast ka liigselt meelitada lasta - Eesti poliitilise maastiku iseärasuste tõttu suhtutakse Venemaalt lähtuvasse positiivsesse algatusse endiselt vaenulikult. Leedu kogemus, kus geograafilise asendi tõttu on olulisem Kaliningradi oblasti külastamiseks elektrooniliste viisade kasutuselevõtt, näitab, et peagi ilmuvad Eesti peavoolumeedias artiklid "tavalistest elanikest", kes on külastanud Venemaad esimest korda 30 aasta jooksul ja leidnud seal vaid puudusi.

Võib vaid arvata, kui õnnelik oli juba järgmisel päeval pärast Peterburi sõiduks elektrooniliste viisade kasutuselevõttu Eesti suurim ajaleht, kui avaldas artikli pealkirjaga: "Pidu ei kesta kaua: elektroonilised viisad Peterburi muutuvad tasuliseks."

Nagu ka loobumist nõudest omada küllakutset, maksta reisibüroode teenuste eest ja võimalust saada viisa vaid nelja päevaga kodust lahkumata.

Ainult plussid

Muidugi oleks tavalistel turistidel mugavam, kui reisimine Eesti ja Venemaa vahel oleks viisavaba. Venemaa on korduvalt teinud EL-le ettepaneku viisavabaduse kehtestamiseks, kuid Euroopal puudub selle vastu huvi. Ilmselt samadest propagandakaalutlustest lähtuvalt, nagu eespool mainitud Eestis.

Punased Purjed Neeval. Keskkoolilõpetajate pidu 2019 Peterburis
© Sputnik / Александр Дорофеев

Kui abstraheeruda poliitikast, siis tavalise eestlase seisukohalt on elektrooniliste viisade kehtestamine Venemaa poolt igal juhul õnnistus. Esiteks mitmekesistavad regulaarreisid maailma kultuurpealinna - Peterburi eestlaste vaba aja veetmise ja silmaringi laiendamise võimalusi oluliselt.

Teiseks taastuvad reisidega vahepeal katkenud ja tekivad uued sidemed inimeste vahel. Ja lõpuks võib see stimuleerida ettevõtluse arengut ja samal ajal aidata lahendada infrastruktuuriprobleeme, näiteks uue silla ehitamist üle Narva jõe.

Seejuures on kõige tähtsam, et inimestel oleks võimalus üksteist paremini mõista. Kui see juhtub, ei saa poliitikud seda lihtsalt tähelepanuta jätta.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda kirjastaja seisukohaga.

Viis sammu venemaa elektroonilise viisa kasutamiseks

Loe lisaks:

Samal teemal

Peterburi kohtumised Tallinnas
Venemaa tegi Kaliningradi külastamise Eesti kodanikele lihtsamaks
Tagid:
tasuta, Eesti, Leningrad, Peterburi, analüütika, elektrooniline, viisa

Peamised teemad