07:09 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Analüütika
lühendatud link
62 0 0

130 aastat tagasi oli see lihtsalt varikatus vana punase veski hoovis ja seisis seal juba ammusest ajast, kui Montmartre'i nõlvadel olid alles viinamarjaistandused.

6. oktoobril 1889 avati Pariisis Clichy bulvaril kabaree Moulin Rouge. Tugevate jalgadega preili La Goulue steppis tohutu kiirusega, tõstis siis hoogsalt jala taevapoole, seda käega hoides, ja langes siis metsiku kiljumise saatel spagaati. Tema ümber väänles maona partner, hüüdnimega Konditu Valanten.

Kabaree avamise ajaks värviti ka veski tiivad punaseks, vihjates punaste laternate linnaosale, mis Clichy bulvar oli alati olnud. Kuid "kvartalisse" polnudki enam põhjust minna – räägiti, et Moulin Rouge'i tantsijate "liikumine on sama paindlik kui nende moraalgi", tutvustab lugejatele kabaree sünnilugu raadio Sputnik vaatleja Olga Bugrova.

Suur möll

Kõik sai alguse vanast punasest veskist. Peamine milleks Moulin Rouge tullakse on "Suur Möll". See on kankaan, mida britid hakkasid kutsuma "prantsuse kankaaniks", kui nad Pariisi puiestee kabarees nägid, milleks prantslased selle tantsu muutnud olid. "Üldrahvalikku" kankaani esitati seal otse keset publikut maksimaalse väljakutsuvusega ja õhtu juba lõpu poole, kui nii publik kui ka artistid olid piisavalt ülesköetud.

© AP Photo / Rajesh Nirgude
Moulin Rouge tantsjannad poseerimas ajakirjanikele
Möödusid aastad, enne kui Moulin Rouge's ei esitatud kankaani enam toplessina, kuid avapäeval oli tantsijate jalatõstmisel selgesti näha sukkade ja pantaloonide vahelist ihu, mis välkus stroboskoobikiirusel. Lisaks, rääkis tantsuajaloolane Irina Sirotkina, oli igal tüdrukul veel oma trikk.
Sellest sai naiste kankaan alles Moulin Rouge'is ja teda hakkasid esitama vabameelsete vaadetega kenad tantsijannad. Mõned neist olid tuntud selle poolest, et lõid külastajatel silindreid peast." Nii muutus keeruline meestetants kõlvatuks naistetantsuks

Striptiisi eelkäija

Panustades suurele möllule kabaree esimesed omanikud Joseph Oller ja Charles Zidler ei eksinud - see tõi Moulin Rouge'ile legendaarse kuulsuse. Vaid üksikud külastajad ütlesid kabareekunstnike kohta halvustavalt: "Loobivad jalgu!.." ja sedagi vaid provintslased. Kuigi, paljud tantsijad olidki provintsist. Neid valiti tohutu hulga tüdrukute seast, kes olid kõikjalt Pariisi vallutama tulnud.

Kord aga satuti tõelise teemandi peale. See oli 1925. aastal, kui mõnevõrra kodanlik kabaree muutus täieõiguslikuks musichall'iks. Pariisi ilmus mustanahaline Josephine Baker.

Rahvas jooksis talle tormi. Arvatakse, et striptiis saigi alguse Josephine'ist filmis "Moulin Rouge". Tegelikult mitte. Striptiis ilmus kabareesse juba peaaegu 30 aastat varem. Kusjuures selle korraldasid kaks pealtvaatajat, kes olid ilmselt sellest suurest möllust pisut ülemeelikuks muutunud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga. 

Vaadake lisaks:

Samal teemal

Seks robotitega: tänapäeva Eesti kõige pakilisem küsimus
Hiina pensionärid harjutavad balletitantsu
Aleksandrovi ansambel testib peaministri lojaalsust
Eesti suurima ühestantsimisega on liitunud juba üle 2000 ettetantsija
Tagid:
tants, Pariis, Prantsusmaa

Peamised teemad