16:40 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
16311

Võime keelt hammaste taga hoida ei ole kunagi olnud meie Ameerika partnerite tugev külg. Neid hambaid ajavad nad Venemaa peale irevile, nii et pole vaja isegi keelt võtta. Niigi on teada, mida neilt oodata.

Paistab, et sakslastele jõudis alles nüüd pärale, et ilma nendeta ei saada hakkama, arutleb raadio Sputnik vaatleja Mihhail Šeinkman.

USA pataljon asub lennukile
CC BY-SA 2.0 / U.S. Navy photo/Lt. Chad A. Dulac / Headed home

Kontingendi suurus otsustati Pentagonis kohe ära. Tulemas on aasta 2020 — järelikult neid tuhandeid peab olema samuti kakskümmend.

Ka tähtaeg tuli kuidagi iseenesest. Võidu 75. aastapäev Moskvas — paraad. Selleks, et nad end lõdvaks ei laseks, täpselt aprillis-mais – toimubki viimase veerandsajandi suurim USA vägede ümberpaigutamine üle Atlandi Euroopasse.

Ühelt poolt ei vaevatud end isegi stsenaariumi väljamõtlemisega. Hoiatati lihttekstiga, et nende õppuste eesmärk on suurendada NATO lahinguvalmidust ja potentsiaalse vaenlase heidutust. Kuid teisest küljest ei saa ju neid ka "Ründajateks" nimetada, isegi kui nad selle rolliga harjunud on. Peab vähemalt mingi sõjasaladus olema.

Seetõttu otsustati peatuma jääda millelgi tagasihoidlikumal ja, mis kõige tähtsam, justkui segadusseajaval versioonil - "Defender 2020". See tähendab "Kaitsja". Pidades selle all silmas, et tegemist on, nagu jalgpalliski, ründava kaitsjaga.

See ongi tegelikult kõik, mida NATO tulevase kevadise pingetõusu kohta Venemaa piiridel teada tuleb. USA armee ülemjuhataja Euroopas otsustas veel üle seletada: "Meile on see ümberpaigutamine oluline läbi viia, et näidata oma võimsust lühikese aja jooksul." Tundus, nagu tahaks ta veenda iseennast.

Kaadriohvitser peaks ometi mõistma, et lihaste demonstreerimiseks piisab neile ka juba siin olevatest ameeriklastest. Ainuüksi Saksamaal on vägesid poolteist korda rohkem, kui Pentagon neid siia üle ookeani toimetada plaanib. Kui neil on aga vaja harjutada just sellise hulga ümberpaigutamist mandrilt mandrile, siis oleks tore, kui nad teaksid, et kui asi äärmuslikuks läheb, lendavad nad õhku kiiremini kui lennukiga. Aga hea, et ette hoiatasid.

Tegelikult käsid jutud selle sajandi enneolematust operatsioonist juba ammu. Võime suud kinni hoida pole kunagi nende tugev külg olnud. Nad ajavad kogu aeg Venemaa peale hambaid irevile, nii et ei pea isegi keelt võtma, niigi on teada, mida neilt oodata.

Kuhu siis veel? Esiteks on siin Euroopa suurim Ameerika kontingent koos kogu vajaliku logistikaga. Teiseks said mõlemad maailmasõjad alguse just siit. Mõlemal korral tulid need aga siia tagasi. Seekord on ameeriklased asjas sees. Kui midagi juhtub, pole neil siia asja. Nad pääsevad siit minema kõigist Euroopa lennujaamadest, kui jõuavad, muidugi.

Autori arvamus ei pruugu kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Tagasiteed ei ole: USA sõjalised ambitsioonid võivad Euroopa hävitada
Varssavi raporteeris: Poolasse tuleb USA sõjaväebaas
USAs pakuti välja uus viis Euroopa "sõltuvuse" vähendamiseks Venemaast
Trump: Euroliit hakkab USA sõjaväebaaside eest miljardeid maksma
Tagid:
Baltimaad, Euroopa, Ameerika, ümberpaigutamine, relvajõud, USA

Peamised teemad