06:43 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Analüütika
lühendatud link
Greta Thunberg — uus mõistatus (8)
18720

Lääneriikides on alanud ülemaailmne ökoaktivistide kampaania, mida ühendab tähis XR (Extinction Rebellion - "Mäss väljasuremise vastu"). London on jätkuvalt nende aktsioonide epitsenter, kus XRi "mässulised" tegid eelmisel nädalal "sooja" mitme etendusega.

Greta Thunbergi fännid on sel kevadel juba korra Londonit šokeerinud, blokeerides perioodiliselt kesklinna liikluse ja tekitades peavalu tavaelanikele. Nüüd proovivad nad rakendada samasuguseid ökoloogilise võitluse meetodeid Euroopa teistes pealinnades, USA-s ja isegi Austraalias, analüüsib olukorda RIA Novostis Ukraina politoloog Vladimir Kornilov.

The Daily Telegraph nimetas seda "Jumala märgiks, mis hoiatas meeleavaldajaid, et nad oma hullud rünnakud lõpetaksid". Muide, kaheksa selle tegevusega seotud inimest (sealhulgas 83-aastane pensionär) arreteeriti kohe. Keegi ajakirjanduses, mis on iseloomulik, ei karju, et tegemist oleks "politsei omavoli" või "rahva õigusega protesteerida".

Üldiselt on Briti politsei tegevus XR aktivistide suhtes olnud karm ja resoluutne. Kevadiste aktsioonide käigus arreteeriti kokku üle tuhande inimese. Kusjuures politsei kutsus liikumise laienemise takistamiseks üles määrama aktivistidele karme karistusi.

Kuid näib, et aktivistid ise valmistuvad hoopis suuremateks vahistamisteks. Nende sõnul on juba värvatud üle 4000 toetaja, kes avaldasid soovi vanglasse minna, kusjuures võimalikult pikaks ajaks. XR korraldajad palusid neid mitte kiirustada kautsjoni vastu vabastamisega, et kurnata välja politsei piiratud ressursid ja täita kinnipidamiskambrid viimse võimaluseni: "Londoni politseil on 27 politseiasutuses kokku vaid 683 kambrit, seega ei saa nad massiliste arreteerimistega hakkama."

Eelmisel laupäeval ründas Londoni politsei hoonet, kus XR juhid hoidsid selleks nädalaks kavandatud aktsioonideks varutud plakateid ja muud varustust. Konfiskeeritud esemete hulgas olid näiteks mobiilsed köögid, kus kavatseti tuhandetele meeleavaldajatele toitu valmistada, ravimid, imikute mähkmed ja isegi puuetega inimestele mõeldud inventar. Kümme inimest (seitse naist ja kolm meest) arreteeriti süüdistatuna "massirahutuste korraldamise katses".

Üldiselt on Briti ajakirjanduse reaktsioon protestijate tegevusele väga sarnane reageerimisega prantsuse süütaja Bernard-Henri Levy korraldatavatele Maidanidele maailma eri riikides ja tema sünnilinnas Pariisis. Põhimõte on sama: toetame palavalt proteste Hongkongis, kuid nõuame karme meetmeid korrarikkujate vastu kodus.

Nii nõuab konservatiivne The Sunday Times selgesõnaliselt: "Poliitikud ja politsei peavad lõpetama Extinction Rebellion õigustamise." Ja Daily Mail, mis paljastas XR veganite plaanid hõivata Londoni peamised lihaturud ja blokeerida mitu restorani, süüdistab radikaale avalikult vaenu õhutamises ja kokkupõrgete provotseerimises.

Briti politoloog Douglas Murray kutsub mainitud Mail on Sunday's üles mitte kuulama "käputäit anarhiste, kes ei saa isegi tuletõrjevoolikuga hakkama".

Ja ka teistes riikides on ajakirjanduse reaktsioon kavandatavatele keskkonnaprotestidele samasugune. Näiteks kritiseerisid Prantsuse ajalehed teravalt XR-i Pariisi esindajate tegevust, kes eelmisel laupäeval hõivasid mitmeks tunniks suure kaubanduskeskuse Italie 2.

...Ökoaktivistide ja politsei (vähemalt Briti) otsusekindluse järgi otsustades on olukord väga pingeline ja midagi võib tõesti käest ära minna. Kindlasti ei saada hakkama ilma jõumeetoditeta – näiteks kui XR üritab blokeerida sildu ja teid, milleks nad aktiivselt valmistuvad.

Võite olla kindlad, et järgmisel päeval kiidab Briti ajakirjandus jõu kasutamise heaks ja mõistab teravalt hukka politsei omavoli kuskil kauges Hong Kongis.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Lugege lisaks:

Teema:
Greta Thunberg — uus mõistatus (8)

Samal teemal

Briti kaitseministeerium: riik on juba kübersõjas
Putin ja matrjoškad: kuidas Briti sõjaväelased Eestis ostlevad
Greta Thunberg pälvis rahvusvahelise laste rahupreemia
Tagid:
politsei, analüütika, Greta Thunberg, ökoloogia, Suurbritannia, London, keskkond

Peamised teemad