12:27 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Analüütika
lühendatud link
6110

Lugu sellest, kuidas Ameerika meedia "avastas" GRU ülisalajase üksuse, mis kogu maailmas oma reegleid kehtestab.

Venemaal pole muud teha kui Euroopa asjadesse oma nina toppida — kõige järgi otsustades ilmselt lihtsalt huvist asja vastu. Ameerika New York Times üritab meid (see tähendab pigem eurooplasi) selles veenda, kirjutab raadio Sputnik vaatleja Maria Baljabina.

Väidetavalt rääkisid Lääne luureagentuurid väljaandele, et olukorra destabiliseerimine Moldovas, relvakaupmehe mürgitamine Bulgaarias, riigipöördekatse Montenegros, Skripalide mürgitamine Ühendkuningriigis ei ole mitte ainult ühe ahela lülid, vaid ka ühe eriti salajase Vene üksuse kätetöö.

See üksus on niivõrd salajane, et ajaleht teab selle nimetust - 29155 - ja täpset Moskva aadressi, kus kaabakad paksude müüride taga treenivad. Kirjutavad, et selle väeosa sõjaväelased ongi treenitud riigipöördeid korraldama ja tapma. See olevat tegutsenud vähemalt kümme aastat, ehkki Lääne luureagentuurid avastasid selle alles nüüd.

"Oleme unustanud, kui halastamatud võivad venelased oma loomult olla," tsiteerib ajaleht Peter Zwacki — erus luureohvitseri ja endist USA Moskva saatkonna sõjaväeatašeed.

Maailm on kuidagi juba harjunud, et eikusagilt ilmuvad mõned väidetavalt Skripali mürgitanud venelaste perekonnanimed, mingid kohtumiskohad ja paroolid, tõestamata väited.

Kujutage ette, kui huvitav on meie lääne kolleegidel sellistes tingimustes töötada: avate vene populaarsete perekonnanimede nimekirja ja muudkui kirjutage: Ivanov sekkus valimistesse, Petrov - noh, see on selge, Baširovi sõber, Sidorov - saatis USA peale orkaanid ja tornaadod.

Ja selle kõige kohal hõljub lühend G.R.U., mida tegelikult pole juba mõnda aega enam olemas. Nii et selles samas GRU-s isegi keegi ei tea, et selline ülisalajane grupp eksisteerib, kirjutab NYT.

Keegi ei tea, ainult Ameerika meedia. Nii nende luure töötab — GRU-st paremini ja tihedas koostöös ajakirjanikega. Niipea kui midagi teada saavad, avaldavad kohe. Üllataval kombel mitte kollases ajakirjanduses, nagu britid. Tasemevahe ikkagi.

Autori arvamis ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Kaval plaan kukkus läbi: GRU ei suutnud Suurbritanniat päästa
NYT: Venemaa kollitatud tilluke Eesti koolitab rahvast sissisõjaks
Iga Venemaa emigrant on agent: tõendid
Hübriidne oht: Euroopa võitleb "Vene propagandaga" sotsiaalvõrgustikes
Tagid:
USA, salajane, analüütika, meedia, libauudis, poliitika, GRU

Peamised teemad