04:14 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
466 0 0

Alguses kasvab Päike punase hiiu mõõtmeteni ja põletab kõik planeedid. Kui nendest on järel vaid söed, hakkab punane hiid jahtuma ja kahaneb valge kääbuse mõõtmeteni. Nii näeb välja Päikesesüsteemi lõpp. Inimesele selles kohta ei jää.

Kõige elusa hukkumise perspektiiv on pannud teadlasi otsima kohti inimkonna ümberasustamiseks arutleb raadio Sputnik kolumnist Olga Bugrova. Ainuüksi viimase poole aastaga on avastatud vähemalt kaks sobivat "elamispinda". Kokku on neid leitud juba üle nelja ja poole tuhande. Šansid pääseda kasvavad.

Halvad uudised

Kõige tagasihoidlikumate arvutuste järgi võib maalaadseks osutuda veel vähemalt viis miljardit planeeti. Neil on isegi oma päikeselaadsed tähed ja mõnedel ka sarnase koostisega atmosfäär. Kõik asuvad meie galaktikas, Linnuteel, kuid kahjuks väljaspool Päikesesüsteemi. Neid nimetataksegi eksoplaneetideks ehk Päikesesüsteemi-välisteks.

Praeguste kosmosesõidukitega kestaks lend lähimale eksoplaneedile mitusada sajandit. On vaja laeva, mis suudaks liikuda peaaegu valguse kiirusega.

Kui Veenusele saadeti kosmoseaparaadid, litsus sealne keskkond nad lihtsalt laiaks.

Head uudised

Vahepeal on Päike vähemalt kaks korda andnud häiresignaali kutsudes Maal esile äärmuslikke sündmusi. Neid meenutas Venemaa Teaduste Akadeemia Maa magnetismi, ionosfääri ja raadiolainete levi instituudi (IZMIRAN) direktor Vladimir Kuznetsov:

"1989. aastal toimus Kanadas Québeci provintsis päikesepursetest tingitud magnettormi tagajärjel üheksatunnine täielik elektrikatkestus — kõik põles läbi.

Aga kõige võimsam juhtum kogu Päikese vaatluste ajaloo jooksul leidis aset 1859. aastal ja seda kutsutakse Carringtoni sündmuseks — selle Briti teadlase nime järgi, kes fikseeris suurima päikesepurske.

Lohutama peab vaid üks: kõik need energiahäired ja elektromagnetvõnked, nagu rõhutas Vladimir Kuznetsov, on talutavad ega riku Päikesest ja Maast koosneva süsteemi tasakaalu.

Kuid on veel paremgi uudis. Päikesesüsteemi hukuni on veel palju aega, kinnitas professor Kuznetsov. Tähtede evolutsiooni teooriaga tegelevate teadlaste arvutuste kohaselt töötab Päike stabiilselt Maa termotuumaenergiaallikana veel vähemalt viis miljardit aastat.

Millised on selleks ajaks kosmoseaparaadid ja inimesed ise, pole teada. Vladimir Kuznetsov oletas isegi, et inimene võib evolutsioneeruda nii, et tal ei olekski vaja kuhugi ära kolida. Ma leiame endale lihtsalt uue energiaallika ja elame edasi muutunud, kuid ikkagi maistes oludes.

Autori arvamus ei pruugu kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Suri ülemaailmselt tuntud teaduse populariseerija füüsik Stephen Hawking
Esimesed pildid Jupiterist on saabunud Maale
Oleme kõik surelikud: maailm pärast inimesi
Inimkond on planeedi ees kaelani võlgades
Stephen Hawking jõudis oma universumi teooria lõpetada
Tagid:
hukkumine, Maa, Päike, universum

Peamised teemad