17:24 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1702
  • RUB92.1625
Analüütika
lühendatud link
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)
171 0 0

Mis on muutunud 28 aastaga pärast üleminekut Nõukogude Liidu lagunemiselt postsovetlikule lõimumisele suunatud Sõltumatute Riikide Ühenduse (SRÜ) loomist, rääkis Venemaa Teaduste Akadeemia Majandusinstituudi teadur Aleksandr Karavajev.

SRÜ tippkohtumisel Aşgabatis võeti vastu hulk dokumente, mis on vajalikud koostöö üksikasjade paikapanekuks ja koostoimeks Euraasia Majandusliiduga (EAML). Nende hulgas on uued sätted alusdokumentides — SRÜ edasise arengu kontseptsioonis ja SRÜ majandusliku arengu strateegias 2030. aastani.

Arutatakse süsteemseid välispartnerluse mehhanisme, mis võimaldavad täiustada majandussidemete võrku nii SRÜ raames kui ka koostöös EAMLi ning isegi kaugemate partneritega.

Саммит глав государств Содружества Независимых Государств (СНГ) в Ашхабаде
Пресс-служба премьер-министра Армении
SRÜ riigipeade tippkohtumine.
Mis toimub praegu SRÜs? Torkab silma, et enamik majandusteadlasi mõistab selle lühendi all riike, kes on ratifitseerinud 2011. aastal sõlmitud SRÜ vabakaubandusleppe.
Illustreeriv foto
© Fotolia / Anton Gvozdikov

Viimastel aastatel on selgesti märgata nende riikide tegelikku üleminekut EAMLis tehtava koostöö tasandile. Kuidas see käib? Päevakorra moderniseerimise impulsse kombineerides — nagu seda on teinud Kasahstani president Tokajev tehes ettepaneku luua Euroopa Liidu Schengeni leppe eeskujul ühine viisaruum.

See on üsna õigeaegne idee ühise viisavaba ruumi režiimi elavdamise voolusängis.

Samas võtmes on ka Valgevene presidendi Lukašenka ettepanekud, kes on oma sõnavõttudes aktiivselt pooldanud tööstuskoostöö edendamist EAMLi ja SRÜ liinis ehk EAMLi lähiriikide kaasamist lõimimiskavadesse.

Võimalik, et edaspidi hakkab see puudutama kõiki EAMLiga vabakaubandusleppe sõlminud riike. Venemaa ja Valgevene masinaehitusele on see enesestmõistetav, võttes arvesse, et veokite ja põllumajandusmasinate kokkupanekuks vajalike osade tootmine on laiali pillutatud üle kogu maailma — nii SRÜ riikidesse kui ka väljapoole seda ühist ruumi.

Viisavabadus, kaubandus ja poliitiline puhver

Pisut vähem kui kaks aastat on jäänud Sõltumatute Riikide Ühenduse — üleminekut Nõukogude Liidu lagunemiselt postsovetlikule lõimumisele kujundava organisatsiooni — 30 aasta juubelini. Pole raske häälestada "optikat", et näha, milliseid positiivseid muutusi on toimunud meie ühise ruumi elus. Toome välja mõned neist.

Esiteks on ühenduse formaat — kuigi mitte oodatud kujul — pehmendanud endiste liiduvabariikide majandussidemete katkemist ning minimeerinud noorte rahvusriikide ilmsete poliitilis-majanduslike konfliktide ja veelgi teravamate, juba sõjaliste vastuolude potentsiaali.

On arusaadav, et see sai võimalikuks tänu meie rahvaste ajaloolisele ühtsusele, arusaamise põhimõtetele endiste parteieliitide vahel. Veelgi enam, just SRÜs viidi ellu uued kahepoolsed lepped, mis toetasid endisi majandussidemeid, kinnitades seejuures uut õigusruumi ja liikmesriikide suveräänsust.
Shanghai Koostööorganisatsiooni (SCO) Taškendi tippkohtumisel aga liitusid SCO põhidokumentidega India ja Pakistan.
© Sputnik / Сергей Гунеев

Siit tuleneb SRÜ teine roll — põhiliste ruumide ja vabaduste säilitamine. Selleks on eelkõige liikumisvabadus — viisavaba reisimine SRÜ siseselt —, mis on kahtlemata kujundanud uusi tööturge ja toetanud nõrgema majandusega liikmesriike.

Siia kuulub ka vaba juurdepääs ühtsele transporditaristule. Veel üks asi, mida tänapäeval kiputakse unustama: 1990. aastatel tagas SRÜ Vene rubla vaba käibimise mitmes endises liiduvabariigis uute valuutade ilmumiseni.

Rublaruum mängis dollariseerimisele vaatamata aastaid puhvri rolli jalule tõusvate rahvusvaluutade jaoks. On arusaadav, et see puhver ei pidanud alati vastu: meenutagem rubla devalveerimist 1998. aastal. Sellegipoolest on see olnud märgatav jõud ja on seda ka praegu, uutes oludes.

Lõpuks kolmas roll: ühise kaubandusruumi (SRÜ 1994. ja 2011. aasta vabakaubandustsoon) majandusliku transiidi järkjärguline kujundamine kooskõlas praeguste uute kaubandusrežiimidega, mis on hakanud kujunema EAMLi tuumikriikide (Venemaa, Kasahstan, Valgevene) vahel. Nii on SRÜ muutunud EAMLi lõimimisliiduks ja EAML on oma olemuselt kogu SRÜ raskuskese.

Kasulik transiit

Aşgabatis tegi Vladimir Putin huvitava ettepaneku: kutsuda SRÜ liidrid EAMLi kõrgeima nõukogu istungitele kujundades sellega mitteformaalse dialoogi õhkkonna, mis aitab kaasa nende riikide saamisele järk-järgult EAMLi vaatlejariikideks.

Poliitilise informatsiooni keskuse peadirektori Aleksei Muhhin.
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Oma olemuselt on kahe organisatsiooni sisekaubandusrežiimid enamjaolt sarnased (ühenduste liikmete tootjate käibemaksuvabastus, nn sertifikaat СТ-1).

Kui SRÜ "jäänused" on tõstetud EAMLi ühisele tariifibaasile, hakatakse järgmisel tasandil juba töötama barjääride edasise madaldamise, kodifitseerimise ja tehniliste eeskirjade juurutamise kallal. Nõustugem, et 190 miljardi dollari suuruse käibega vastastikune kaubandus SRÜ piires on "saar", mida tuleb tugevdada ja laiendada nii, et kõik osalejad sellest kasu saaksid.

Lisaks tuleb SRÜ ruumis juurutada uus tehnoloogiline pealisehitus e-kaubanduse, digiplatvormide, riigijuhtimisreformide ja muude elementide kujul — kõige selle kujul, mis on juba välja töötatud ka kasutusele võetud EAMLi "tuumikus". Selles seisneb organisatsiooni arengustrateegia olemus 2030. aastani.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)

Samal teemal

Zahharova: Kiiev on jätnud SRÜ eelarvesse maksmata üle 300 miljoni rubla
Sõdurihauad ühendavad Eestit SRÜ riikidega
Esimesed SRÜ riikide mängud võivad toimuda Kaasanis
SRÜ-st lahkumine tooks Ukrainale kaasa mitmemiljardilisi kaotusi
Tagid:
kaubavahetus, rubla, Schengen, majanduslepe, SRÜ

Peamised teemad