12:09 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Analüütika
lühendatud link
Türgi sõda kurdide vastu (30)
10320

Türgi operatsioon "Rahu allikas" Süürias on nädal pärast selle algust mõnevõrra takerdunud, kuid siiski šokeeris see Pentagoni ja NATO-t, konsolideeris Süüria ühiskonda ning algatas piirkonnas olulised geopoliitilised muutused.

Türgi väed liikusid lahingutega edasi, okupeerisid mitu asulat Süüria Araabia Vabariigi kirdeosas ja "neutraliseerisid" Ankara sõnul 595 kurdi üksustesse kuuluvat võitlejat.

Kurdide sõnul õnnestus neil hävitada seitse tanki ja 75 Türgi sõdurit. Sõjalise operatsiooni lõpulejõudmise aega on raske ennustada.

Pärast seda, kui Ameerika liitlased Türgi operatsiooni piirkonnast praktiliselt põgenesid, tundsid Süüria kurdid end taas kord reedetuina ja olid sunnitud riigi seadusliku valitsusega kokkuleppele jõudma.

Damaskus ja Kurdi administratsioon leppisidki 13. oktoobril kokku Süüria valitsuse vägede lähetamises Türgi piiri äärde ühisteks kaitseoperatsioonideks.

Süüria kirdeosa piirialadel püsib endiselt kõige keerulisem operatiivolukord, seal tegutsevad korraga nii Türgi kui Süüria valitsusväed, kurdi rahvakaitsevägi, igasugused palgasõdurid ja USA koalitsiooni "neutraalsed" liikmed.

Üks Türgi mürskudest plahvatas Ameerika vägede paiknemiskoha lähedal. Selle taustal pidasid Vene Föderatsiooni ja USA kindralstaabi ülemad kahe nädala jooksul juba teise telefonivestluse.

Sanktsioonid on samuti relvad

Algselt kavatses Ankara puhastada Süüria põhjapiirkonnad ameeriklaste poolt hästi relvastatud araabia-kurdi rühmitustest, mis Türgi sõnul riigi kaguprovintse ohustasid.

Seejärel pidid türklaste väed looma piki kogu 480-kilomeetrist Süüria-Türgi piiri 30-kilomeetri sügavuse (SAV-i territooriumil) turvatsooni ja kolima sinna kaks miljonit süürlast neist neljast miljonist põgenikust, kes praegu Türgis asuvad. Paberil oli kõik lihtne, kuid tegelikkus osutus mõnevõrra erinevaks.

Kurdid osutavad raevukat vastupanu. Ankara lootis, et NATO tema tegevust Süürias toetab, kuid alliansi liikmed mõistsid operatsiooni "Rahu allikas" üksmeelselt hukka.

USA kehtestas Türgi-vastased sanktsioonid. USA president Donald Trump ähvardas Türgi majanduse hävitada. Kaitseminister Mark Esper on teatanud "vastusena Türgi räigetele tegudele" kollektiivsetest ja individuaalsetest diplomaatilistest ja majanduslikest meetmetest ". Samal ajal taanduvad ameeriklased Lähis-Idast.

Президент США Дональд Трамп
© REUTERS / LEAH MILLIS
USA president Donald Trump

USA president Donald Trump ütles 14. oktoobril, et on "põhimõtteliselt" sõjaväekontingendi Süüriast välja viinud. Süüria valitsusvägede autokolonn isegi kohtus taganevate USA vägedega Manbij ja Kobani linnade vahelisel teel.

Sõjatsoonist ei lahkunud veel mitte kõik ameeriklased ja samal päeval teatas Mark Esper Fox Newsile antud intervjuus, et USA väed on Süüria ja Türgi armee vahele "lõksu" jäänud.

© AP Photo / Chuck Burton
USA kaitseminister Mark Esper

Sündmuste käigus selgus, et Süüria territooriumil viibivad ebaseaduslikult ka mitusada Prantsuse eriväelast. Sellekohase teabe avaldas ajaleht La Tribune, viidates allikale Champs Elysees"s. Siit ka Pariisi sedavõrd emotsionaalne reaktsioon Türgi sõjalisele operatsioonile.

Kuna SAV-il puuduvad vajalikud jõud ja vahendid, teatas Prantsusmaa oma kavatsusest Türgi operatsioon peatada. Tegelikkuses õnnestus neil vaid lõpetada Prantsuse relvade eksport Ankarale ja arutleda toimuvate sündmuste "traagiliste humanitaarsete tagajärgede" üle.

Justkui oleks Lähis-Idas varem kehtinud eeskujulik kord ja Araabia põgenikud ei püstitanuks oma telke Louvre`i lähedale parki.

Sellegipoolest kasvab Ankarale osutatav rahvusvaheline surve. London peatas relvaekspordilitsentside väljaandmise. Berliin keeldus samuti Türgi armeele uusi lahingtehnika tarneid lubamast.  

Tõenäoliselt ei peata USA ja teiste NATO riikide ähvardused ja väljapressimine siiski Türgi sõjalist operatsiooni Süürias.

President Recep Tayyip Erdogan teatas otsekoheselt, et Türgi ei loobu oma plaanidest (terrorismivastasest võitlusest), hoolimata lääneriikide majanduslikest sanktsioonidest või relvaembargodest. Varem kinnitas sedasama ka Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu.

Prognoos

Venemaa Föderatsiooni presidendi eriesindaja Aleksander Lavrentjev märkis, et ka Moskva peab Türgi sõjalist operatsiooni vastuvõetamatuks. Kuid Venemaa võtab vaatleja ja vahendaja seisukoha.

Александр Лаврентьев
ТАСС/POOL
Aleksander Lavrentjev

Pole juhus, et Süüria valitsuse ja Kurdi sõjajõudude (liit "Demokraatliku Süüria jõud") esindajad pidasid 13. oktoobril läbirääkimisi just Venemaa lennuväebaasis Khmeimimis. Positiivne tulemus on ilmne, kuid Eufrati taga on olukord endiselt ebaselge ja koalitsioonid ebakindlad.

Владимир Джабаров на заседании Совета Федерации РФ
© Sputnik / Владимир Федоренко
Vladimir Džabarov Venemaa Föderatsiooninõukogu koosolekul

Föderatsiooninõukogu välisasjade komisjoni aseesimees Vladimir Džabarov ütles: "Veel mõni aasta tagasi tegid Süüria kurdid oma panuse selgelt Ameerika Ühendriikidele, nautisid viimaste täielikku tuge ja oli selge, et nad liitlased. Nüüd on olukord muutunud, ameeriklased pehmelt öeldes hülgasid nad. Kurdid jäeti Türgi armeega üksi ... Venemaa ei saa antud konfliktis ühelgi poolel osaleda."

Süüria "autonoomse Kurdistani" teiseks probleemiks on vanglates olevad terrorirühmituste võitlejad.

Varem teatasid kurdid umbes 850 võitleja põgenemisest SAV-i kirdeosas. Kui eeldada, et sellised juhtumid vaenutegevuse taustal veelgi korduvad, toob see piirkonda uue terroritegevuse laine.

Süürias on võimalik ka rahumeelne lahendus, kuid objektiivselt olemasolev sõjalis-poliitiline inerts, sõjaline potentsiaal ja logistika tagavad SAV-i kirdeosale tõenäoliselt piisavalt pikki ja veriseid sündmusi. Ainus, mis tuleviku suhtes optimismi sisendab, on Türgi senised kaks sissetungi terrorismivastase võitluse käigus, mis aga Süüria piire ei muutnud. 

Autori arvamus ei pruugi kokku toimetuse seisukohaga kattuda.

Lugege lisaks: 

Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)

Samal teemal

Eesti, USA ja "euroviisik" mõistsid hukka Türgi sõjalise operatsiooni Süürias
Carte ja blanche. USA tõmbas Türgile piirid
"Süüria valitsuse kohustus." Süüria armee läks kurdidele appi
Tagid:
Venemaa, USA, kurdid, Türgi, Süüria

Peamised teemad