21:28 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
Venemaa–Aafrika tippkohtumine (7)
10720

Erdogani ja Putini keerulised läbirääkimised Sotšis viisid oluliste otsusteni, mis võimaldavad terava olukorra Süüria-Türgi piiril lahendada.

Türgi sõjaline operatsioon "Rahu allikas" ei teinud keerulist olukorda Süüria põhjaosas lihtsamaks ning vaevalt, et hüpoteetiline (30×480 km) turvatsoon Süüria põgenikele sellest tagasipöördumiseks atraktiivsemaks muutus.

Väljakuulutatud relvarahu oli üsna tinglik, pidev vaenutegevus jätkub. Kujunenud sõjalis-poliitilise sasipuntra lahtiharutamiseks lendas Türgi president Tayyip Erdogan Sotši läbirääkimistele Venemaa president Vladimir Putiniga. Ja lahendus leiti, kirjutab Sputniku sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

Erdogani ja Putini keerulised läbirääkimised Sotšis kestsid 6 tundi 20 minutit ja nende tulemusel õnnestus pooltel jõuda oluliste otsusteni, mis võimaldavad üsna terava olukorra Süüria-Türgi piiril lahendada.

22. oktoobri õhtul teatati Türgi sõjalise operatsiooni lõpetamisest Süürias. Samal ajal märkis Venemaa välisminister Sergei Lavrov, et sündmuste edasine areng sõltub kokkulepete rakendamisest, "sealhulgas relvaüksuste ning relvastuse väljatõmbamisest".

Venemaa Föderatsiooni ja Türgi Vabariigi vaheline lõplik vastastikuse mõistmise memorandum koosneb 10 punktist ja sisaldab Vene-Türgi ühise rahuvalveoperatsiooni mehhanismi Süüria põhjaosas.

Memorandumis nähakse ette, et alates 28. oktoobri keskpäevast algab Venemaa ja Türgi sõjaväelaste ühispatrullimine operatsiooni "Rahu allikas" piirkonnast läänes ja idas 10 km sügavusel (välja arvatud Kamõšly linn).

Pooled kavatsevad tõkestada terroristlike elementide sissetungi piirkonda ning hõlbustada põgenike turvalist ja vabatahtlikku tagasipöördumist.

Venemaa konstruktiivne mõju Türgi ja Süüria mässuliste kurdide vastuseisule ei lahenda kõiki probleeme ja loob vaid usaldusväärse aluse rahuprotsessi jätkamiseks ja suveräänse Süüria säilitamiseks olemasolevates piirides.

Sõpru tuntakse hädas

Moskva püüdis säilitada liitlassidemeid Damaskusega ja konstruktiivseid partnerlussuhteid Ankaraga isegi Türgi sõjalise vastuolulise operatsiooni "Rahuallikas" käigus. Venemaale vastatakse samaga, mitte tema heade kavatsuste, vaid konkreetsete tegude pärast, raskes olukorras õigel ajal osutatud abi tõttu.

Türgi sõjaline operatsioon Süüria põhjaosas takerdus esimestest päevadest lahingutesse ja põhjustas maailmas ägeda ja negatiivse reaktsiooni. President Erdogani sõnul võtsid Türgi väed operatsiooni esimesel etapil (enne vaherahu sõlmimist) kontrolli alla 160 asulat ja 2200 ruutkilomeetri suuruse Süüria ala.

See piirkond on vaid seitsmendik Türgi kavandatud turvatsoonist (30 × 480 = 14400 ruutkilomeetrit). Kui operatsioon areneks edasi samas tempos, kuluks Türgi armee kavandatud Süüria põhjaosa puhastamisele vähemalt kaks kuud.

Olukord muutus kiiresti Ankara kasuks. Pärast Türgi-vastaste sanktsioonide väljakuulutamist näitasid USA ja EL üles valmisolekut võtta tarvitusele otsustavad meetmed. NATO riigid moodustasid Süürias toimuva Türgi operatsiooni kriisikeskuse. See "kollektiivne aju" ühendab luure- ja julgeolekueksperte, sõjaväe valdkonna eksperte ja poliitilisi nõunikke. Nende ühine ülesanne on peatada Erdogan. USA riigisekretär Michael Pompeo teatas oma valmisolekust rakendada "täiemahulist" sõjalist jõudu.

Nii on Briti õhujõud ilma ÜRO loata viie aasta jooksul andnud 260 õhulööki ja nad jäävad ka edaspidi Ameerika koalitsiooni koosseisu. See tähendab, et nad võivad pommitamist jätkata – lihtsalt Washingtoni käsul.

Memorandum ja Venemaa sõjaväepolitsei üksused Süüria põhjaosas - Eufratist idas - võtavad Pentagonilt ära suurema osa senisest tegevusvabadusest. Lähiajal saavad Venemaa üksused patrullimiseks vajaliku lisavarustuse.

USA ja tema liitlaste võimalikku agressiooni ärahoidmiseks Süüria põhjapoolsetele piirialadele toodud valitsusarmee vastu ning julgeolekualase vaakumi täitmiseks hajutatakse Venemaa lennu- ja kosmoseväe üksused ameeriklaste ja mässuliste kurdide poolt mahajäetud lennubaasidesse. Nii paigutati Venemaa õhujõudude kopterid Raqqa provintsis Tabka sõjaväelennuväljale.

Süüria rahulikku ülesehitamist pole keegi tühistanud. Venemaa põhimõtteline seisukoht on, et otsuse Süüria territoriaalse terviklikkuse säilitamise ja vaenutegevuse lõpetamise kohta Süüria põhjaosas peaksid langetama Süüria ja Türgi valitsused ilma seaduslikku alust mitteomavate relvajõudude (USA ja NATO) sekkumiseta.

Ameerika mõju

Memorandum ei ole laitmatu. Venemaa soodustab Türgi ja Süüria vastastikust lähenemist, kuid Ankara ja Damaskuse vahelised otsesuhted on rikutud. Süüria president Bashar al-Assad on "absoluutselt igasuguse Süüria territooriumi hõivamise vastu mistahes nime all või ettekäändel".

Türgi ei ole loobunud mõttest viia Süüria territooriumil läbi araabia-kurdi relvaüksuste täielik desarmeerimine ning president Erdogan ütles Sotšis: "150 tunni jooksul viiakse kõik YPG (Kurdi enesekaitsejõud) terroristid ja raskerelvad 30 kilomeetri sügavusele Süüriasse ja hävitatakse".

Valdav enamus USA sõjaväelasi lahkus Süüria piirialadelt ja julgeoleku tagamise ülesanded lähevad seal üle Süüria valitsusarmeele. Sellegipoolest mainis Pentagoni juht Mark Esper salapäraselt Süüriast Iraaki viidud üksuste kahte missiooni.

Bagdad on selle vastu: Süüriast välja viidud Ameerika vägedel (umbes 1000 inimest) puudub luba Iraagis viibida. Muide, Iraagi läänepiiri kontrollivad kurdid, kes kardavad Iraagi Kurdistanis "Süüria stsenaariumi" kordumist.

Lõplikku otsust USA vägede Süüriast väljaviimise kohta pole veel tehtud. USA Esindajatekoda oli selle vastu. Pentagon ei kavatse Süüriast täielikult lahkuda ning hoiab seal jätkuvalt mitutsada oma sõjaväelast.

USA kaitseminister Mark Esper teatas Kabulis ühisel pressikonverentsil Afganistani presidendi Ashraf Ghaniga: "Ameerika vägede väljaviimine võtab aega nädalaid, mitte päevi, osa neist jäävad Süüria kirdeosa naftaväljadega külgnevatesse asulatesse, et välistada ISISe* ja teiste terroriüksuste saabumise võimalus neid ressursse kasutama. Meie väed jäävad Süürias toimuvate lahingute piirkonna lähedale."

Jääb mulje, et piirkonnas toimub USA kontrolli all olevate sõjaliste jõudude ja vahendite regrupeerimine.

Samal ajal on ameeriklased niivõrd nendega rahulolematute partnerite ja liitlaste vahele surutud, et nad võivad olla sunnitud alustama sõjategevust kellegi vastu neist või Süüria armeega. "Jõuprojektsioon" on tavaline asi.

* ISIS – Venemaal ja paljudes teistes riikides keelatud terroristlik organisatsioon.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda kirjastaja seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
Venemaa–Aafrika tippkohtumine (7)

Samal teemal

Trump käskis tühistada Türgi-vastased sanktsioonid
Süüria ja Türgi vägede kokkupõrkes Põhja-Süürias on ohvreid
Lähis-Ida ekspert: mis Süüria põhjaosas tegelikult toimub
Lavrov teatas Süüria sõja lõppemisest: aeg on asuda hävitatut taastama
Tagid:
sõjaoperatsioon, USA, kurdid, Süüria, Türgi, Venemaa

Peamised teemad