16:00 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
16750

Ameerika pommitajate strateegilised õppused "Global Thunder-2020" saavad järjekordseks haluks Euroopa sõjategevuse teatri kunstlikult ülespuhutud "lõkkesse" ja see kahjustab USA Balti liitlasi.

Pentagoni strateegid pole loobunud Venemaa sihtmärkide kiire globaalse löögiga purustamise kontseptsioonist ja harjutavad seda õppustel regulaarselt. Sellised manöövrid kahjustavad otseselt Eesti, Läti, Leedu ja Poola julgeolekut, mis laiaulatusliku relvastatud konflikti korral saaksid paratamatult kannatada rohkem kui teised Euroopa riigid.

Siin on poliitika ja geograafia omavahel seotud, analüüsib raadio Sputnik sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

28. oktoobril harjutasid Ameerika strateegilised pommitajad Poola õhuruumist ulatuslikku raketirünnakut Venemaale.

Kaks pommitajat B-52H Stratofortress ja kaks "nähtamatut" Northrop B-2A Spirit lendasid USA-st Lõuna-Dakota osariigist üle Atlandi ookeani Euroopasse.

Briti Fairfordi lennubaasist liitus nendega veel kaks pommitajat B-52H Stratofortress.

Relvade laskeulatuse piiril (1200–1500 kilomeetri kaugusel Moskvast ja Peterburist) tegutsesid kõik kuus USA strateegilist pommitajat sünkroonselt. Siinkohal tuleb silmas pidada strateegilise lennuväe lahingutegevuse eripära.

Pommituslennuk Northrop B-2 Spirit on ette nähtud vaenlase õhutõrjevahenditest varjatud läbitungimiseks, tema pardal on kuni 16 AGM-129 ACM tuumalaenguga tiibraketti või alles arendatavat LRSO-d (Long-Range Standoff Weapon). Pommitaja B-52H Stratofortress võib oma püloonidel kanda kuni 12 AGM-129 ACM tiibraketti.

Vähenähtavad AGM-129 ACM strateegilised raketid, nagu ka perspektiivsed LRSO-d, on võimelised kandma tuumalõhkepead võimsusega 0,3 kuni 340 kilotonni kuni 3700 kilomeetri kaugusele (kiirusega umbes 800 km/h). Kuigi, nad ei pruugi üldse sihtmärgini jõuda.

Vältimatud tagajärjed

Reaalses lahingusituatsioonis on USA strateegiliste pommitajate saatus Poola õhuruumis otsustatud - nad on haavatavad. Venemaa õhutõrjesüsteemid S-400 Triumph on alalises lahinguvalves Kaliningradi oblastis - umbes 300 kilomeetri kaugusel Ameerika rakettide paiknemise kohtadest.

Baltimaade saatus võib osutuda mitte vähem traagiliseks, sest teel Poolast Peterburi ei saa Ameerika tuumaraketid jätta läbimata Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi.

Selline on geograafia. Raketid lastakse alla.

Võib vaid aimata, kui palju neist võib langeda kolme Balti vabariigi territooriumile. Isegi minimaalne arv lõhkepäid toob elanikkonnale kaasa tõenäoliselt hukatuslikke tagajärgi.

Sellisele tegevusele pole mõistlikku seletust. On teada, et Venemaa on maailma suurima territooriumiga riik, talle ei ole liiga tehtud loodusressurssidega, ta on välja arendanud infrastruktuuri (sealhulgas ka Läänemere sadamad) ega vaja üldse Baltimaade territooriume.

Kõik jutud Venemaa "agressioonist" ja "heidutamisest" on ainult Lääne pikaajalise strateegia varjamine. Ja pole juhus, et Venemaa välisministeerium on avalikult hoiatanud, et Ameerika Ühendriigid valmistuvad tuumarelva mitteomavate riikide nõusolekul Euroopas tuumarelvi kasutama.

Meeletu mitmekäiguline plaan

Poola õhuruumis 28. oktoobril toimunud USA õhujõudude keerukas operatsioon on vaid üks osa USA STRATCOM (Strateegilise väejuhatuse – toim.) strateegiliste õppuste Global Thunder-2020 elementidest ja toimib Euroopa operatsiooniteatri kunstliku "soojendusena" Euroopa liitlaste kahjuks.

Venemaa õhutõrje raketikompleks S-300 Favorit
© Sputnik / Ульяна Соловьева

Varem teatas USA Euroopa väejuhatus laiaulatuslikest õppustest Defender Europe 2020, milles osaleb 37 tuhat sõjaväelast 18 riigist. 2020. aasta kevadel toimub esimest korda veerand sajandi jooksul USA 1. Soomusdiviisi 20 000 sõjaväelase, relvastuse ja sõjatehnikaga ulatuslik ümberpaigutamine üle Atlandi.

Õppused toimuvad kümnes Euroopa riigis, sealhulgas Poolas, Lätis, Leedus ja Eestis.

Briti tankiarmaada koondub Eestis asuvasse sõjaväebaasi Tapal.

Ameerika Jamestowni fondi (The Jamestown Foundation) analüütikud on juba välja töötanud algoritmi selle Venemaa Föderatsiooni piirkonna üleandmiseks Poolale, mis kava kohaselt saab sõjas Venemaaga kannatada rohkem kui teised.

USA tuumadoktriin näeb ette võimsa potentsiaali loomise strateegiliseks ja piirkondlikuks heidutuseks. Heidutuse ebaefektiivsuse korral on ette nähtud tuumarelvade kasutamine - ennetav tuumalöök vaenlase strateegilistele sihtmärkidele.

Ameerika Ühendriigid loovad uue põlvkonna õhust lastavaid tuumalaenguga tiibrakette (LRSO) – mis on suure laskeulatusega, täpsed ja halvasti jälgitavad.

Pärast sellist "maskeerimist" peetakse ilmselt võimalikuks sadade ülitäpsete lõplikult purustavate tuumalöökide andmist. Kui sellised plaanid Venemaa suhtes võimaldavad Balti riikide juhtkonnal rahulikult magada, jääb üle neile vaid head und soovida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

USA strateegilised pommitajad lendavad Eesti õhuruumis
Eesti juubel NATO-s ehk kuidas Eesti muutub polügooniks
Kreml: USA pommitajad kipuvad Venemaa piiride äärde
Venemaa sõjalennukitel on täielik õigus Läänemere kohal lennata
Tagid:
tuumarelv, õppused, Baltimaad, Poola, USA

Peamised teemad