10:10 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Analüütika
lühendatud link
80 0 0

Pärast järjekordset Brexiti edasilükkamist võttis Briti parlament vastu peaministri ettepaneku korraldada 12. detsembril ennetähtaegsed parlamendivalimised ja riigikassa saatis sulatusahju 10 tuhat mittetoimunud Brexitile pühendatud mälestusmünti.

On ebatõenäoline, et Ühendkuningriik hingas nüüd kergendatult, kuid tema jaoks on see parem kui mitte midagi. Vähemalt mingigi meelelahutus. Kui keegi temaga ei mängi, siis vähemalt liigutab ta nüüd ise malendeid enda ümber. Igav on ilmselt tumedat tulevikku oodata, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Mihhail Šeinkman.

Ja oodata enam mitte 31. oktoobrini, vaid veel kolm kuud. Aga mingi väljapääs on siiski olemas. Parlament nõustus endast välja minema. Ja seekord koos asjadega.

Boris Johnson ei muutnud ennast ega parlamenti ega varjanud, nagu kolmel korral varemgi, et soovib Euroopa Liidust lahkumiseks viisil nagu tema seda vajalikuks peab, Westminsteris enamust. Viimane, kes ennetähtaegset kampaaniat alustades samamoodi arvas, oli Theresa May.

Seepärast ta nüüd naerabki, et pole viimane. Järeltulija üle nalja heites tunnistab May äratundmisrõõmu. Sest ka tookord näitasid esialgsed prognoosid tooride suurt edu, selgus aga, et konservatiivid suutsid vaid Põhja-Iiri Demokraatliku Unionistliku Partei abiga vaevu parlamendis enamuse säilitada.

Johnsonil aga ei tule ilmselt niigi suurt toetust kokku. Ulsteris (Põhja-Iirima halduskeskus – toim.) suhtuti tema tehingusse Brüsseliga vaenulikult, sest see muudaks kuningriigi selle osa tegelikult kahe isanda teenriks.

Kuid muud võimalust peaministril pole. See-eest ambitsioonid muudkui paisutavad rinda. Tuleb riske võtta. Seda enam, et valijaskonna mõttes on peaminister tühi koht. Ta valiti ju kõigest partei poolt. Rahva mandaat oleks hoopis teine asi.

Selle ja oma metsiku loomuga saaks Boris mägesid liigutada. No või siis kaela kahekorra keerata kõigil, kes talle teele ette jäävad. Ta on otsustavalt meelestatud. Suudaks ta sellega ka oma kaaslasi nakatada, muidu lasevad end lõdvaks. Selleks aga pole enam aega. Küllap nad end kokku võtavad, kui ta eeskuju näitab.

Борис Джонсон
© AFP 2019 / Adrian DENNIS
Boris Johnson

Ja alustab ta loomulikult nii, nagu selles riigis ainult tema oskab — agressiivselt, karnevalilikult, säraga silmis. Ja pole tähtis, kas sellel ka mõtet on peaasi, et see eristaks teda oma märkustega tüütuks muutunud Jeremy Corbinist. Muide, ka temal pole ridade sirgusega sugugi kõik korras.

Brexiti pooldajad Londonis
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Leiboristidel ei ole Brexiti suhtes ühist seisukohta. Ja oma parteijuhi suhtes samuti. Ainus, mis neid ühendab, on suhtumine võõra partei juhti. Nad tahaksid väga Johnsonit maha võtta.

Niikaua aga "juhib paraadi" riigikassa. Sulatusahju saadeti 10 tuhat meenemünti, mis olid vermitud riigi väljumise puhuks ELst 31. oktoobril. Nad lootsid, et seekord on asi kindel, ja vermisid müntidele "31. oktoober". Ja oleks siis et ainult kuupäev, ka aastaarv ei kõlba. Muidu oleks saanud 2020. aasta lõpuni hoida.

Nüüd otsustati enam mitte kiirustada. Järgmine mündiseeria vermitakse mitte Brexitiks, vaid pärast Brexitit. Ja küllap ilmselt siis avatud kuupäevaga. Et vähemalt numismaatikud saaksid öelda, et see tuleb lahtise kuupäevaga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seiskohaga.

Samal teemal

Lõputu Brexit
Tagid:
EL, poliitika, parlamendivalimised, mälestusmünt, Boris Johnson, Suurbritannia, Brexit

Peamised teemad