07:33 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Analüütika
lühendatud link
10421

ÜRO Peaassamblee kiitis heaks Venemaa Föderatsiooni resolutsiooni natsismi heroiseerimise vastu, kuid mõned riigid olid selle vastu. Vaat siis, meie ajal pole mõnel häbi öelda, et tema natsismi hukka ei mõista.

Igal aastal arutatakse ÜRO-s selle üle, kas oleks vaja natsismi heroiseerimisele vastu seista. Üllatav küll, kuid üksmeelt selles küsimuses ei ole. Õnneks on Venemaa väljapakutud resolutsioonid sel teemal senimaani vastu võetud.

Esimesena mainitute puhul on asi selge – nad on omaenese rahvuslased Venemaa ladvikus niivõrd läbi solgutanud, et nüüd ei saa isegi parima tahtmisega ses osas midagi peale hakata, vastasel juhul saadakse kaela mässud ja verevalamised.

Kusjuures oma praeguse seisukohaga Kiievi võimud tõenäoliselt oma äärmuslaste soosingut ei kaota – Ukraina delegatsioon leiab näiteks, et natsismiga tehtud koostöö pärast "ei tohiks kedagi kunagi hukka mõista".

Mispärast aga USA? Kas nad on tõesti Ukraina pärast sedavõrd mures, et on valmis selliseis põhimõttelisis asjus mööndusi tegema, et vaid Kiievit toetada? Või polegi neile tähtis, mille vastu hääletada, kui Venemaa on midagi välja pakkunud? Säärane võimalus paistab küll tõepärane.

Aga võib-olla on juba unustatud, milliste kohutavate tagajärgedeni natsiliikumine võib välja viia. Ja arvatakse, et miks on seda resolutsiooni üldse vaja, niikuinii ei lahenda ega ka mõjuta see mitte midagi, peale nii kohutavat natsismiohtu ju enam ei ole – mis siin ikka sellest rääkida.

End kui tahes kasutud ajuti ka ei näiks need resolutsioonid, mis kedagi millekski kohustada ei saa, on need siiski väga olulised. Kui maailma üldsus igal aastal kuulutab, et natsismi heroiseerida ei tohi, siis järelikult pole kõik veel kadunud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seiskohaga.

Samal teemal

Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi
Kuidas Venemaa Eestit natsismi ülistamise eest karistada võib
Moskva juhtis suursaadiku tähelepanu natsismi heroiseerimisele Eestis
ÜRO toetas natsismi üle saavutatud võidu kuulutamist maailmapärandiks
Tagid:
analüütika, Venemaa, Ukraina, USA, resolutsioon, natsism, ÜRO Peaassamblee

Peamised teemad