13:04 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
14820

Euroopa Komisjon avaldas Euroopa Liidu majanduskasvu prognoosi ja jõudis järeldusele, et võrreldes kolme kuu taguse olukorraga on kõik läinud palju halvemaks ja Euroopat ootab ees "raske tee".

"Euroliidu valitsuse" helged pead on üksipulgi üles lugenud kõik tegurid, mis mõjutavad negatiivselt Euroopa majandust, ja üllatavalt ei mainita nende seas otseselt Venemaad. 

Mainitakse ainult kaudselt "OPECi ja Venemaa kokkulepet" - nähtavasti oli dokument nii tõsine, et propagandat otsustati sellesse mitte sisse kirjutada).

See-eest on juttu USAst, Hiinast ja Suurbritanniast. Iseloomulik on see, et selle nimekirja järgi otsustades ei ole Brüsseli ametnikud ise üheski eelseisvas raskuses üldse süüdi.

"ELi majanduskasvu kammitsevad kaubanduspingetega seotud suur ebamäärasus ja struktuursed tegurid, millest mõned on ajutised ja teised püsivamad."

Pilt ei tule kõige meeldivam: Euroopa maailmajagu jääb vanaks ja töötab halvemini, tema küljest on "lahti tulnud" Suurbritannia, USA ja Hiina peavad aga Euroopa Liiduga ja omavahel sisuliselt majandussõda, mis lõhub üleilmseid tootmisahelaid, ja sellele lisandub (eurooplastele) kallis nafta tarnepiirangute tõttu (see on vihje Venemaa ja OPECi "ühisloomingule").

Objektiivne vaatleja lisaks sellele loendile paljude Euroopa riikide ja korporatsioonide laenukoormuse, samuti eelseisva pensionikriisi, sest vaevalt hakkab pensionide kärpimine (mis on järgmiseks aastaks juba planeeritud, näiteks Hollandis) majanduskasvu soodustama.

On oluline mõista, kuidas Euroopa Liidu juhid tajuvad ümbritsevat maailma, mis neile nüüd näib üsna vaenuliku probleemide allikana, kusjuures probleemide allikate nimekirjas seisavad aukohal "liitlased" USAst.

Kõik ei ole sellega rahul ja peamised rahulolematud on leitud Poolast, kust juba mitu kuud on tulvanud kriitikat selle geopoliitilise strateegia mitteformaalse autori Emmanuel Macroni aadressil, kes on kõigile Varssavi rahulolematutele vastanud Briti väljaande The Economist veergudel.

Macron on teinud mitu karmi avaldust korraga

Esiteks on ta teatanud, et NATO on koomas (tema väljendit saab tõlkida ka nii, et "NATO aju on surnud").

Seejärel on ta rõhutanud, et Euroopa Liidul tasub hakata mõtlema endast kui geopoliitilisest jõust.

Ja selleks, et Poola poliitikud tema sõnumist lõplikult aru saaksid, mainis ta, et Euroopa peab taastama suhted Venemaaga, isegi kui Poola ja Baltimaad suhtuvad sellesse umbusuga. 

Sellel nädalal teatas Prantsuse teabeagentuur France-Presse, et euroliit valmistab ette oma kaardimaksesüsteemi — mingisugust Venemaa süsteemi Mir analoogi.

Sellesse operatsiooni on euroliidu valitsused kaasanud paarkümmend Euroopa suurpanka ja selle eesmärk on vabaneda Ameerika ettevõtete Mastercard ja Visa domineerimisest makseteturul.

Võib-olla ootavad Prantsusmaa ja Saksamaa liidrid, et suhted Ühendriikidega halvenevad juba lähemas tulevikus radikaalselt.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Hiina meedia: sõda Ameerika Ühendriikidega – see kestab kaua, kuid selle saab võita
Tagid:
tulevik, majandusprognoos, prognoos, Brüssel, Euroopa Liit

Peamised teemad