08:08 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Analüütika
lühendatud link
18941

USA poolt Ukrainale antava sõjalise abi tormiline iseloom kinnitab ühte lihtsat tõde: Ameerika relvad ei asenda kellelegi heanaaberlikke suhteid Venemaaga.

Ukraina merevägi on astunud järjekordse sammu teel ookeaniavarustele – 9. novembril toimusid USA-st kuivlastilaevaga "Ocean Freedom" kohale toodud kahe vana Island-tüüpi patrullkaatri P190 "Starobelski" ja P191 "Slavjanski" merekatsetused.

Need alused kandsid enne USA rannikuvalvest mahakandmist nimetusi "Cutters Drummond" ja "Cushing" ning nägid 30 teenistusaasta jooksul nii mõndagi. Kuuele sarnasele "vanurile" sai aga osaks harukordne õnn - alustada teist elu Ukraina mereväes. USA laevade Ukrainasse saatmise otsuse elluviimine võttis aega rohkem kui kaks aastat.

Kiievis usutakse, et Island-tüüpi patrullpaatide Ukraina divisjon suudab kontrollida lähimeretsooni ja väljuda isegi Vahemerele NATO laevu toetama. Tõsi, "Starobelski" ja "Slavjanski" esimest pääsu Odessa reidile varjutas USA riikliku julgeoleku nõuniku Robert O'Brieni avaldus, milles märgiti, et USA ei anna Ukrainale sõjalist abi igavesti ning loodab Kiievi ja Moskva vahelisele kokkuleppele.

Septembri lõpul külmutas Washington aga 400 miljoni dollari suuruse sõjalise abi andmise Ukrainale ja selline samm ei tõota Kiievile midagi head. Kuid tegeleme kõigepealt kaatritega.

Tinglikult sõjaväelised

USA rannavalve pole kaitseministeeriumi osa ja täidab riigi rannikuvetes tolli- ja politseifunktsioone. Viimastest kangelastegudest võib märkida salakaubaveolaeva kinnipidamist, mille pardalt avastati 7 tonni kokaiini.

Kasutuse rõhuasetus korrakaitsele piirab rannavalvepaatide taktikalisi ja tehnilisi omadusi. Pikkadest reisidest ja merelahingutest võib sellistel "laevadel" vaid unistada. Seepärast saabuski Ukraina tulevane "ookeanilaevastik" USA-st Odessa sadamasse kuivlastilaeva trümmis.

Lähimerevööndi (kuni 500 miili kaugusel kodurannikust) alused tagavad peamiselt soodsa režiimi oma laevastiku peamiste jõudude - raketilaevade ja allveelaevade – operatiivavarustele väljumiseks. Nad annavad mereväe stardigruppidele lahingustabiilsuse (segades vaenlase tegevust vee peal ja vee all).

Island-tüüpi kaatri veeväljasurve on 169 tonni, pikkus 34 meetrit ja laius 6,4 meetrit, maksimaalne kiirus umbes 28 sõlme, meeskonnas 16 inimest ja autonoomsus kuni 5 päeva. Algselt oli kaater relvastatud 25-mm automaatkahuriga Mk 38 Mod 0 Bushmaster ja kahe 12,7-mm kuulipildujaga M2NV. Pardal on mitte just kõige moodsam radar AN/SPS-73 ja täispuhutav mootorpaat.

Miks ostab Varssavi Ameerikast rakette, illsutereeriv foto
© AFP 2019 / Leila Gorchev

See konfiguratsioon on täiesti piisav ebaseadusliku rände või narkokaubanduse ärahoidmiseks Ameerika Ühendriikide territoriaalvetes. Musta mere rannatsooni kontrollimine kuue kaatri abil ja lisaks veel NATO toetamine Vahemerel on ebateaduslik ja sõjakauge fantaasia.

Isegi kui arvestada Islandile miinitõrjemoodulite ja olematu laevavastaste raketisüsteemide hüpoteetilist paigaldamist või raadiotehniliste seadmete kompleksi äärmiselt keerulist väljavahetamist, näib patrull-laevade tegevus Venemaa tänapäevase Musta mere laevastiku taustal täiesti mõttetu.

Tinglikult tasuta

Ukraina merejõudude koosseisus pole praktiliselt lahinglaevu. Ka tõsiseid laevaehitusplaane pole. Ainus fregatt "Hetman Saigaidatšnõi" näib igaveseks remondidokki aheldatuna.

Kaks Ameerika Ühendriikide annetatud patrullpaati läksid Ukraina eelarvele 10 miljonit dollarit maksma – 5 miljonit dollarit tükist – võttes arvesse meeskonna väljaõppe, uuesti kasutuselevõtmise, hooldamise ja moderniseerimise.

Ilmselt peab Kiiev ülejäänud nelja kaatri eest maksma veel 20 miljonit dollarit. Samal ajal jäävad alused vanadeks, ebausaldusväärseiks, ohtlikeks, kuna neist loobuti 2017. aastal laevakere defektide tõttu ning viimane remont dokis toimus viis aastat varem.

Hea tava kohaselt tuleks selline kraam vanarauaks saata.

Ettevõtlikud ameeriklased ei taha utiliseerimisele raha kulutada ja on õppinud maha kantud sõjatehnikat dumpinguhindadega oma liitlastele sokutama. 2015. aastal soetas Pakistan kolm Island-tüüpi alust, aasta hiljem läks kaks kaatrit Gruusiasse, 2017. aastal sai paari "Islande" Costa Rica.

Washingtoni soosing "nooremate partnerite" suhtes võib igal hetkel kaduda (meenutage Süüria kurde). Ainult heanaaberlikud suhted Venemaaga kaitsevad usaldusväärsemalt kui ükski relv.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seiskohaga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

NATO idarindel
Kurz EL-ile: Ukraina kriisi peab lahendama koos Venemaa ja USA-ga
USA ja Ukraina olid natsismi ülistamise vastast võitlust puudutava resolutsiooni vastu
Üksikasju Valgest Majast: millest rääkisid USA ja Ukraina president
Tagid:
analüütika, toetus, poliitika, USA, Ukraina, kaater

Peamised teemad