09:38 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
13420

Kes aitab Brüsselil finantssõltumatust saavutada ja miks on Euroopal just nüüd selle järele vajadus tekkinud, analüüsib Aleksandr Lesnõhh.

Kakskümmend Euroopa panka, sealhulgas enamik Prantsusmaa panku ja Saksamaa Deutsche Bank, on hakanud välja töötama ühtset maksesüsteemi, mis asendab Ameerika süsteeme Visa ja Mastercard.

Lahutus ja neiupõlvenimi

Formaalselt ajab Euroopa Liit iseseisvat rahandus- ja majanduspoliitikat, kuid tegelikult sõltuvad paljud Brüsseli asjad Kapitooliumi künkal valitsevatest meeleoludest. Sama kehtib teiste maade kohta, kes tasuvad väliskaubanduslepete eest dollarites.

Esmakordselt kogesid eurooplased sellega seoses raskusi 2018. aasta keskel, kui Washington tegi Teheraniga tuumatehingu, olles tõotanud kehtestada sanktsioonid kõigile Iraani nafta ostjatele.

Euroliit seisis valiku ees: kas sattuda Ameerika piirangute alla või loobuda 500 000 barreli kütuse impordist päevas.

Saanud aru, et Washington jätkab Brüsseli šantažeerimist, teatasid Euroopa rahandustegelased omaenda pankadevahelise maksesüsteemi INSTEX loomisest.

Lisaks sõltumatusele agressiivsest Ameerika rahanduspoliitikast aitab selline lähenemine kaasa ka kaubanduse dedollariseerimisele: kaupade eest maksmisele rahvusvaluutades.

Visa asemel PEPSI

Veendunud tänu Venemaale ja Hiinale, et väljaspool Washingtoni kontrolli oleva oma maksesüsteemi loomine on täiesti teostatav, käivitasid kakskümmend suuremat Euroopa panka projekti töönimetusega PEPSI (Pan-European Payment System Initiative), mis peaks Vanas Maailmas asendama Visa ja Mastercardi.

Подсчет голосов в штаб-квартире Европпарламента в Брюсселе
© Sputnik / Алексей Витвицкий

PEPSI juurutamisel jäävad Ameerika maksesüsteemid ilma teabest selle kohta, mille peale ja milliseid summasid ELi kodanikud kulutavad.

Uus maksesüsteem on kasulik ka Venemaale: selle olemasolul on tal Euroopa Keskpangaga lihtsam kokkuleppele jõuda maksesüsteemide vastastikuses integreerimises. Pole välistatud, et Euroopa Liidu riikides hakatakse varsti aktsepteerima kaarti Mir.

Veel üks võimalik vahend USA kontrolli kaotamiseks Euroopa rahaturu üle on digitaalraha. Novembri alguses tegi Saksamaa Pangaliit (Bundesverband deutscher Banken) ettepaneku luua euro digitaalne analoog ja integreerida see üleeuroopalise maksesüsteemiga.

Tuletame meelde, et juba augusti lõpus teatas Inglise Panga (Bank of England) juht Mark Carney, et maailma sõltuvus dollarist kui reservvaluutast on liiga riskantne, ja tegi ettepaneku asendada see uue digitaalvaluutaga, mis põhineb üleilmsel kaubakorvil.

Carney arvates suudab süsteemile tasakaalu tagasi anda ainult uus valuuta — ja parem on, kui see on digitaalne.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Kallis lõbu: palju maksab Venemaa heidutus
Tagid:
pangakaart, pangad, BRICS, makseteenus, USA, Euroopa Liit

Peamised teemad