22:56 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Analüütika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
20

Ameerika senaatorid ja kongresmenid püüavad blokeerida Nord Stream 2 Ameerika sõjalise eelarve abil - kehtestades sanktsioone ettevõtete vastu, kes torujuhtme ehitamises osalevad ja kirjutades need sisse 2020. aasta riigieelarve seaduse eelnõusse.

Ameerika senaatorid ja kongresmenid püüavad blokeerida Nord Stream 2 Ameerika sõjalise eelarve abil - kehtestades sanktsioone ettevõtete vastu, kes torujuhtme ehitamises osalevad  ja kirjutades need sisse 2020. aasta riigieelarve seaduse eelnõusse.

Здание Конгресса США
© Sputnik / Григорий Дубовицкий

Nagu teatas erialaväljaandele Defense News USA Senati välispoliitikakomitee esimees vabariiklane Jim Risch, vastab "sanktsiooniteemaliste paranduste" tekst ligikaudu Kongressis ja Senatis läbi kukkunud seaduseelnõule Euroopa energiajulgeolekust, mille on varem koostanud senaator Ted Cruz.

Sanktsioonide arutamise sidumine tuleva aasta sõjaliste kulude eelarve koostamisega on seotud sellega, et gaasijuhe on juba peaaegu valmis, aga eraldi seaduseelnõu sanktsioonide kohta kiiresti läbi suruda ei õnnestu.

Tegelikult on kõige russofoobsemate vaadetega senaatorid ja kongresmenid välja mõelnud lifehack"i, et pääseda mööda normaalsest seaduseelnõude arutamise protseduurist ja sundida oma seadusandjatest kolleege, kes on sanktsioonialgatused pidurdanud, aktiivselt tegutsema Gazpromi vastu.

Nüüd aga tuleb tarvitusele võtta äärmuslikud abinõud. Väga võimalik, et Gazpromi avalike kaitsjatena ei taha Pentagoni 2020. aasta eelarve arutamise ajal esineda isegi need "patuoinastest" Ameerika seadusandjad, kes kuude viisi on vaikselt pidurdanud sanktsiooniteemaliste seaduseelnõude läbiminekut Kongressist ja Senatist, ja sanktsioonid ikkagi kehtestatakse.

Paranduste teksti ametlikes allikates veel ei ole, kuid Ted Cruzi koostatud "algupärase" sanktsioonieelnõu põhjal võib teha mõningaid oletusi sellest, kuidas Nord Stream 2 õigupoolest blokeerida püütakse. Samuti Euroopa Liidu ja Venemaa vastusammudest.

Ettevõtete suhtes, kes osutavad torujuhtmete paigaldamise teenuseid, samuti neid kontrolli all hoidvate aktsionäride ja juhtide suhtes, kehtestatakse järgmised sanktsioonid

  • sisenemiskeeld USAsse;
  • mis tahes varade külmutamine, mis asuvad Ühendriikide jurisdiktsiooni all (selle all mõeldakse tõenäoliselt varasid dollarites, pangakontosid jne);
  • peale selle võib Ameerika president seaduseelnõu kohaselt kehtestada üsna suure sanktsioonide spektri (kuni dollarivarade külmutamiseni välja) ettevõtetele, kes osutavad torujuhtmete paigaldamisel osalevatele laevadele kindlustus- või ümberkindlustusteenuseid.

Eriti tuleb arvesse võtta kaht olulist nüanssi selle seaduse vastuvõtmise tagajärgede hindamisel (sel juhul, kui Ted Cruzi tekst võetakse tõepoolest üle tuleva aasta sõjalisse eelarvesse).

Esiteks, vastavalt seaduseelnõu tekstile kehtestatakse sanktsioonid nende ettevõtete ja isikute vastu, kes kantakse USA riigisekretäri eriaruandesse: selle koostamiseks on ette nähtud 60-päevane ajavahemik pärast dokumendi vastuvõtmist.

Sõltuvalt sellest, millal see seadus vastu võetakse, võib selguda, et "sanktsiooninuia" kasutamise ajaks on torud juba paigaldatud.

Seaduses on ette nähtud erand ka ettevõtetele, kes lõpetavad 30 päeva jooksul koostöö Gazpromiga. Jällegi on mõningane võimalus, et selleks ajaks saab kõik just nimelt torude füüsilise paigaldamise osas juba läbi.

Teiseks, kuna dokument sõna otseses mõttes sunnib Trumpi sanktsioone kehtestama, on tõenäoline, et ta paneb sellele veto või nõuab teksti muutmist.

See ei pruugi Trumpile üldse meeldida, eriti kui arvestada, et Kongress on tema poliitiliste vastaste kontrolli all.

Nagu teada, Trumpi administratsioon ise ei põle samuti soovist sanktsioonid kehtestada.

Kuid sanktsioonide teel on veel üks takistus — Saksamaa otsene diplomaatiline vastuseis. The Wall Street Journal teatab, et Saksa diplomaadid viivad Washingtonis läbi tõelist lobikampaaniat:

"Me oleme ühendust võtnud kõigi osapooltega Kapitooliumi künkal, samuti (presidendi — toim) administratsiooniga. Meie haare on lai ja katkematu," teatas Saksamaa USA-saatkonna esindaja.

Ametlikku seisukohta, mis kirjeldaks Saksamaa ja Venemaa vastusammude kava Ameerika sanktsioonide kehtestamise korral, pole seni veel avaldatud.

Otsustades selle järgi, et Euroliidu suurimatel riikidel Saksamaal ja Prantsusmaal on praegu USAga keerulised suhted ning esimene esineb avameelselt lobitöö tegija ja projekti kaitsjana, võib mis tahes "gaasitoruvastastel" sanktsioonidel olla huvitav kõrvaltoime.

Ühendriike sanktsioonide eest karistada on keeruline ja kallis, aga kui valada oma pahameel välja Ameerika liitlasele Euroopas ehk Ukrainale — selline lahendus on Euroopale täiesti jõukohane: tõhusamat viisi kogu sanktsioonide mõtet demonstratiivselt "nullida" pole isegi võimalik leida.

Ilmne kättemaksuvariant oleks lõpetada igasugune Ukraina transiidi tulevikuväljavaadete kaitsmine pärast 2020. aastat.

Lugege lisaks:

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Poola ei saa Nord Stream 2 kritiseerides aru, et see rong on juba läinud
Tagid:
kaitse-eelarve, Ukraina, sanktsioonid, Nord Stream 2, USA, Euroopa Liit

Peamised teemad