06:48 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Analüütika
lühendatud link
Dopingusõda (74)
12

Õudusunenägu, mis kunagi ei lõpe. Just sellega saab võrrelda olukorda, millesse Venemaa sport viimastel aastatel rahvusvahelisel areenil sattunud on.

Novembri lõpus avaldas Maailma Dopinguvastase Võitluse Agentuuri (WADA) vastavuskomitee soovitused Venemaa sportlaste kohta "Vene dopingu" juhtumis. 

Venemaa välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Владимир Астапкович

Dokumendi pakub, et Venemaa jäetaks järgmiseks neljaks aastaks kõigil rahvusvahelistel võistlustel lipu ja hümnita, lisaks kõik suuremad võistlused, mis Vene Föderatsiooni territooriumil toimuma pidid, viidaks üle mujale. Jutt käib kaasaegse Vene spordi võib-olla kõige ambitsioonikamast isoleerimise kavast.

Juba kahe nädala pärast saavad maailma spordiringkonnad teada, mida WADA täitevkomitee sellest arvab. Sputnik otsustas välja selgitada toimunu põhjused ja koostada sündmuste arengu prognoosi.

Konflikti taust

Kõik algas pärast Sotši taliolümpiamänge, kus Venemaa sportlased näitasid fenomenaalset tulemust, võites 33 medalit, neist 13 kulda.

WADA algatas seepeale uurimise dopingu kuritarvitamise kohta Venemaa olümpiaspordis ja raporti eest vastutajaks määrati Kanada jurist Richard McLaren. Väärib märkimist, et WADA peakorter asub samuti Kanadas. Kuid see on tõenäoliselt juhus, mitte enam.

Uurimise tulemusena läksid venelased Rio de Janeiro 2016. aasta suveolümpiamängudele kärbitud koosseisus, kergejõustikutähed eemaldati, vähendamaks venelaste medalisaaki.

Uurijad süüdistasid Sotši 2014. aasta talimängude korraldajaid oma sportlaste dopinguproovide asendamises vaat et FSB abiga. Enne 2018. aasta taliolümpial Koreas PyeongChangis otsustas rahvusvaheline olümpiakomitee, et venelased lähevad mängudele ilma oma lipu ja hümnita. See oli Venemaal kõigi jaoks tõeline šokk.

Funktsionäärid teatasid probleemide parandamiseks mõeldud töö algusest, dopingu kaotamisest mistahes tasemel, sportlased langetasid pead ja teatasid, et lähevad medaleid võitma, isegi kui nende autasustamistseremoonial puudub trikoloor ja hümn. Venemaa võttis mängureeglid vastu, sest muud võimalust polnud. Muidugi lootsid kõik, et sellisest šokeerivast alistumisest piisab, et tulevikus kõik muutuks.

WADA teatel pole aga midagi muutunud ja "dopinguprobleemid olevat riigis endiselt aktuaalsed". Seekord olla probleem Moskva dopinguvastase labori andmetes, mis uurimiseks konfiskeeriti.

WADA komisjoni sõnul olla sealseid andmeid muudetud. Manipulatsioonid väideti tõestatud olevaiks, baasi autentsus seati kahtluse alla – russofoobse WADA jaoks on see järjekordne võimalus Venemaa sportlaste eemaldamiseks.

Väärib märkimist, et "highly likely" traditsioonidest lähtudes pole seni avalikkusele mingeid tõendeid esitatud. Selle kohta, miks Vene spordi "tagakiusamine" jätkub ja kui kaua see kestab, on palju teooriaid.

Kõigepealt tasub pöörata tähelepanu puhtalt spordikomponendile. Vene spordikoolil, nii suve- kui ka talispordialadel, on rikkalik ajalugu, mis ulatub tagasi nõukogude minevikku. Kogenud sportlased treenivad noort järelkasvu. Sportlased saavutavad rahvusvahelisel areenil märkimisväärseid tulemusi ja mõnel spordialal ei jäeta konkurentidele mingit võimalust.

Järeldust on lihtne teha. Venemaa on tugev konkurent, seetõttu kardetakse teda, nagu ka Saksa autotööstust USA turul, mistõttu on vaja riik eemaldada, et enda elu lihtsamaks teha. Versioon töötab üsna hästi, kui mõistate venelaste ülemvõimu sellistel spordialadel nagu iluuisutamine, suusatamine, kergejõustik, maadlus, võimlemine jne.

Lisaks on paljudes rahvusvahelistes spordialaliitudes Venemaa esindajaid, kes sageli mõne võtmepositsiooni hõivavad. Paljudele see ei meeldi.

Kui eemalduda spordist endast ja uurida, mis seda ümbritseb, siis lisandub nii karmile hoiakule Venemaa sportlaste suhtes kohe vähemalt kaks seletust.

Esiteks on see muidugi erinevate riikide õigusrikkumistele rakendatavad täiesti erineva raskusastme karistused. Sellest on juba palju räägitud, tuletame vaid meelde, et ei talispordis dopinguskandaalidega seotud norralaste ega ammugi mitte kergejõustikuskandaalides osalenud ameeriklaste puhul ei teinud keegi üleskutset neid aastateks spordist eemaldama. 

Nüüd oleme tunnistajaks olukorrale, kus venelaste dopinguteema propageerimine on muutunud maailma spordiringkondades traditsiooniks, vaatamata puuduvatele tõenditele ja McLareni töös leitud skandaalsetele vastuoludele ning rikkumistele.

Teiseks, mis on pisut vähem ilmne, kuid siiski. Nimelt usuvad paljud, et kõik sai alguse 2010. aastal, kui Venemaa valiti 2018. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste korraldajaks. Ja õigusest üritust korraldada jäid ilma jalgpalli populariseerinud inglased, kes olid Rahvusvahelise Jalgpalliföderatsiooni (FIFA) sellisest otsuse üle väga ärritunud ja üllatunud.

Just pärast seda otsustasid britid Venemaale "kätte maksta", süüdistades neid igasuguse dopingu kasutamises. Ei ole vaja rääkida sellest, millist mõju Ühendkuningriik maailma spordiringkondade ja elitaarse Olümpiakomitee (iga ROK-i liige on organisatsiooni esindaja oma kodumaal, mitte oma kodumaa esindaja ROK-is – Toim.) üle omab. Ülisuurt. 

Võib vaid spekuleerida, kes udust Albioni sellises pikantses asjas toetada võib. Paljud.

Kõik teevad oma järeldused avalikkusele jõudnud andmete põhjal. Kahjuks ei tea me kõike ega saagi teada.

Seetõttu võime vaid arvata. Aga mida peavad tegema sportlased, kes on kogu oma elu spordile pühendanud ja kellelt tahetakse nüüd "elutöö mõte" ära võtta?

Mis ootab lähiajal Venemaa sportlasi?

Nagu sageli juhtub, jäävad politiseeritud spordimaailmas otsese löögi alla just sportlased. Need, kes on varjatud võitlusest kaugel, need, kes isegi ei mõtle riikidevahelistele poliitilistele intriigidele, need, kes lihtsalt tapavad iga päev oma tervist kodumaa prestiiži nimel.

Just nemad, noored sportlased, võivad kahe nädala jooksul jääda ilma arenemismotivatsioonita ja lihtsalt oma elutöö mõtte kaotada.

WADA komisjoni soovituste kohaselt ei pruugita Venemaa sportlaste enamikku kahele järgmisele olümpiale lasta, erand tehakse ainult üksikutele, kes enda alandavad, kodumaa ja rahva esindamisest loobuvad ja kel "vastutasuks" lubatakse oma "puhtust" eraldi tõestada.

Lätis läks lendu dopingubumerang, illustreeriv foto
© Sputnik / Валерий Мельников

Venemaa lipu ja riigihümni võib järgmiseks neljaks aastaks unustada. Üks tõenäolisemaid radikaalseid abinõusid on rahvusvaheliste turniiride, mille korraldamises Vene Föderatsiooni territooriumil on juba kokku lepitud, ülekandmine mujale või lihtsalt tühistamine. 

WADA kavandatud sanktsioonid peaksid mõjutama ka Venemaa spordiametnikke. Neil ei lubata suurematel spordiüritustel osaleda, neil võidakse paluda loobuda ametikohadest rahvusvahelistes spordialaliitudes.

See on Venemaa spordiringkondade jaoks vägagi ebameeldiv aastalõpp. Niiditõmbajad ei taha Venemaa sportlasi rahvusvahelisel areenil näha. Vene spordialad, mis andsid kunagi tõuke kogu maailmaspordi arengule, tahetakse tagaplaanile suruda.

Viimaste aastate kogemus näitab, et vene sportlaste puudumisega kaasnev tasemelangus vähendab oluliselt spordivõistluste vaadatavust, millest omakorda sõltub otsene reklaamitulu. Raha osatakse aga läänes lugeda ja isegi "hallidel kardinalidel" tuleb sellega arvestada.

Kas nende soovitu õnnestub? Varsti saame teada.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Lugege lisaks:

Teema:
Dopingusõda (74)

Samal teemal

Kohus mõistis Eesti suusatajad dopingulõksu meelitanud treener Alaveri süüdi
Tagid:
sport, Venemaa, Richard McLaren, dopingukahtlus, WADA

Peamised teemad