11:54 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
Ukraina president Eestis (9)
11

Kõlavate sõnade taustal Eesti, Läti ja Leedu solidaarsusest Kiievi poliitikaga sai kolumnist Pjotr Malejev selgust, mismoodi Baltimaades tegelikult Ukrainasse suhtutakse.

President Volodõmõr Zelenskõi Läti-reis päädis hoopis Ukraina rahast 30 miljoni konfiskeerimisega. Ja Eestisse-sõit seitsme ukrainlase väljasaatmise ning rattapedaalidega kingituseks. Tore, et Leedusse saabus riigipea siiski muu sõiduvahendiga, kuna seal on sõiduteed suisa kiuste tõkestatud, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Pjotr Malejev.

Официальный визит Президента Украины в Эстонскую Республику
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi Tallinnas

Kõik teavad, et pole ühtki teist riiki kogu maailmas, kellel oleks nii palju sõpru kui Ukrainal. Alati on hea meel evida semude seas riiki, kes on sõpruse nimel valmis milleks iganes. Sõprade seas leidub lihtsalt kamraade, aga ka neid, kes on ikka päriselt sõbrad. Nendeks on muidugi Balti riigid. On Baltic Plus'i (ENPA russofoobse rühma – toim.) mõttekaaslaste võimas kants. Pluss Ukraina kenakesed suhted Gruusiaga, kui täpne olla.

Venemaa Riigiduuma
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Kui vene huumor ja satiir Baltimaade saalidest häbiväärselt minema pühiti, astus kergel sammul asemele Kvartal 95*. Tolle ringreisid olid edukad, piletid viimseni välja müüdud, ühed plaksutasid ja teised hõõrusid käsi. Nüüd uues, juba presidendi staatuses käib Volodõmõr Zelenskõi tuttavaid kohti külastamas.

Kõik hakkas pihta oktoobris Lätimaast, kuivõrd tee sinna oli juba tugevamalt sisse tallatud. Seal võeti rõõmsasti vastu, kuid vahetult enne visiiti konfiskeeriti ukrainlastest ettevõtjate raha. Raha topiti otsemaid Läti eelarvesse, et sellega oleks ühel pool. Oli kena noos – 29 miljonit eurot.

Siis siirdus Zelenskõi Eestisse. Sealgi tehti ettevalmistusi, kui Lätit huvitab ukrainlaste raha, siis nende põhjanaabreid – ukrainlased ise. Seega kihutati seitse kõige söakamat neist ebaseadusliku töötamise ja prostitutsiooni (kas ka ebaseadusliku, sellest ei räägita) pärast Eestist minema.

Riik on väike, iga inimene on arvel. Zelenskõi, näe, tuleb ja mitte üksi – vabastage kohad, seltsimehed, teil on aeg kuju tagasi kobida.

Tallinnas võeti samuti kenasti vastu, istuti, vesteldi, kosteti. Ajakirjanikud küsisid muudkui Trumpi kohta. Ega Ameerikat avastama ei hakatud, aga jalgratas leiutati küll. Eesti president Kersti kaljulaid kinkis ametivennale jalgratta. Öeldakse, et vihjena: sõida nüüd, Vasja, vänta. Meil siin Eestis on huumoriga kord majas ning satiiriga seda enam.

Ja sõitiski Zelenskõi Leetu. Tore, et mitte jalgrattasadulas. Sest seal on maanteed traktoritega tõkestatud – põllumehed streigivad. Kas olid nemadki visiidiks valmistunud? Otsustanud üllatada laia haardega? Või hoopis teevad nad sedaviisi delikaatselt reklaami oma põllumasinatele? Leedulased on kavalad, oskavad südamesse pugeda. Vaadake, siin on traktorid, kombainid – ja meie põllumehed streigivad. Näete nüüd, kui toredasti teed tõkestavad?!

Muuseas, teil seal Ukrainas on just käsil maareform. Rahulolematuid on palju. Kas tahaksite osta? Mõelge järele. Hind on hea. Venemaa-vastase võitluse raames võime veelgi hinda alandada.

Ühesõnaga, kui varem üllatas Zelenskõi Baltimaid oma loominguga ja teenis raha, siis nüüd on ustavad sõbrad samuti leidlikkust ilmutanud. Mitte miski ei tugevda küünarnukitunnet paremini kui huumorimeel. Jäägu need külalisetendused esialgu pealegi Ukraina jaoks miinustesse, aga tõelist sõprust ju rublaga ei mõõdeta.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

*Ukraina avaõigusliku televisiooni halduses olev meelelahutust tootev produktsioonifirma Kvartal 95 Studio, mille 2003. aastal asutas ja näitlejana esines Volodõmõr Zelenskõi ja mille toonased juhtkujud töötavad nüüd Ukraina võimuladvikus – toim.

Lugege lisaks: 

Teema:
Ukraina president Eestis (9)

Samal teemal

Ukraina president Eestis
Tagid:
analüütika, poliitika, Leedu, Läti, Eesti, Ukraina, Volodõmõr Zelenskõi

Peamised teemad