21:54 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
23

Uue motoriseeritud jalaväe diviisi moodustamine Venemaa läänepoolseimas piirkonnas on Moskva ootuspärane, adekvaatne ja veenev vastus NATO kasvavale sõjalisele aktiivsusele Baltimaades: pidevatele manöövritele, lennuväljade, baaside ja arsenalide ehitamisele.

Kaliningradi oblastis paiknevad relvajõud omandavad järk-järgult uue struktuuri, suurendades oma võimekust ning alates 2020. aastast täiendatakse neid motoriseeritud jalaväe diviisiga, mille isikkoosseisu suuruseks 12–24 tuhat inimest. Uus üksus tugevdab märkimisväärselt kaitset strateegilisel läänesuunal. Sellest kirjutab Sputniku sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko. 

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Сергей Гунеев

Motoriseeritud jalaväediviis koosneb kolmest motoriseeritud jalaväepolgust ja ühest tankipolgust, on lisaks varustatud suurtükiväe- ja õhutõrjepolkudega, elektronsõja-, luure-, inseneri- ja sapööri-, remondi-, ja meditsiinipataljonidega, samuti raketidivisjoni, helikopterieskadrilli ja veel paljude lisaüksustega.

Üksus paikneb reeglina suurele territooriumile hajutatuna ja on võimeline täitma mitmesuguseid kaitse- ja ründemissioone. Uus diviis hõlmab kogu Kaliningradi oblasti territooriumi – koostöös teiste Lääne sõjaväeringkonna ja Balti laevastiku (BF) jõududega.

Uue väeüksuse moodustamine on üks sunnitud sammudest kasvavate ohtude vastu võitlemiseks.

Põhja-Atlandi blokk arendab Venemaa piiride lähedal - Baltimaades ja Poolas - sõjalist taristut ning plaanib 2020. aasta lõpuks Kaliningradi oblasti piiride lähedusse 30 pataljonisuurust taktikalist üksust, 30 õhuväe eskadrilli ja 30 mereväe laeva.

NATO eelpaigutussüsteemi arendamine Baltimaades jätkub, sajad meeskonnad alliansi 13-st riigist on juba piirkonnas lendamise oskused omandanud.

Balti kindlus

Balti laevastik on Venemaa mereväe operatiiv-strateegiline üksus, mille peamised baasid asuvad Kaliningradi ja Leningradi oblastis. Viimastel aastatel areneb laevastik kiires tempos, kasutusele võeti 19 uut laeva, sealhulgas lahingalused, mille pardal on pikamaatiibraketid "Kalibr".

Piirkonnas paiknevat Balti laevastiku ranniku- ja maavägede 11. armeekorpust tugevdab nüüdsest ka 11. eraldiseisev tankirügement.

2019. aasta alguses moodustati ka 132. õhudiviis, kuhu kuuluvad nüüdseks 689. hävitajapolk, 4. mereväe ründelennukipolk ja armee lennurügement.

Balti laevastiku õhutõrjesüsteemi S-400 "Triumf", S-300 "Favoriit" ja õhutõrjesüsteemid "Pantsir" on pidevalt valmis vaenlase massiivse raketi ja õhurünnaku tõrjumiseks.

Turvavektor

Balti laevastik on osa Lääne sõjaväeringkonnast, mida on viimase 5-7 aasta jooksul märkimisväärselt tugevdatud.

Kaliningradi eripiirkonna geograafiline eraldatus ei mõjuta sõjalise integratsiooni taset.

Viimase viie aasta jooksul moodustati Lääne sõjaväeringkonnas tankiarmee juhtimisüksused, kolm motoriseeritud jalaväe ja üks tankidiviis, kaks suurtükiväebrigaadi. Õhu- ja õhutõrjevägedele tarniti umbes 200 lennukit ja helikopterit.

Loodud on kandjate grupeeringud, mis suudavad kasutada rakette kuni 4000 kilomeetri kaugusel paiknevate sihtmärkide vastu. Tulevikus võimaldab ülihelikiiruseliste täppisrelvade jätkuva väljatöötamise dünaamika viia strateegilise heidutuse peamised ülesanded üle tavarelvastuse sfääri.

Prioriteediks on raketirünnaku hoiatussüsteemi täiustamine. Järjest võetakse kasutusele modernsed Voronež-tüüpi radarijaamad – üks neist ka Kaliningradi oblastis.

Lääne strateegid nimetavad tugeva õhutõrjega kaetud piirkondi, mis on võimelised kontrollima õhu-, mere- ja maismaa-ala "Anti-Access Area-Denial" (A2/AD) aladeks. Kaliningradi piirkond on näide sellisest tsoonist, mis takistab NATO-l Venemaa survestamist ning Poola ja Balti riikide vahelise operatiivpiirkonna loomist.

Autori arvamus ei pruugi kirjastaja seisukohaga kokku langeda.

Lugege lisaks:

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

NATO idarindel
Relvastus
Tagid:
NATO, relvastus, Venemaa, Kaliningrad

Peamised teemad