07:40 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
10

Alam- ja keskastme spetsialistide nappus kaitsejõududes on Baltimaade ühine probleem. Selle lahendamiseks on mitu varianti. Läti kaitseministeerium püüab puudujääki kompenseerida naiste kutsumisega lepingulisse teenistusse.

Läti kuulub juba praegu NATO riikide esiviisikusse õrnema soo osatähtsuselt armee ridades — see on 17 protsenti. Seejuures on Läti kaitsevägi algatanud erikampaania naiste kutsumiseks lepingulisse kaitseväeteenistusse, kirjutab Sputniku vaatleja Aleksandr Hrolenko. Neile pakutakse tosinat sobivat eriala lahingutegevusest meditsiini ja raamatupidamiseni.

Statistika järgi on Läti relvajõududes täitmata umbes 420 koosseisulist ametikohta ehk 8 protsenti kõigist 5300 kohast.

Nende kohtade täitmiseks vajalike spetsialistide arv ei ole kuigi suur, kuid tugevam sugupool püüab leiba teenida rahulikumatel tsiviiltegevusaladel. Läti armee "amatsoonide" väljalangemus esimesel teenistusaastal ulatub 20 protsendini vaatamata korralikule töötasule — alates 900 eurost kuus kätte.

Kindralid püüavad. Armee ridadesse astumiseks on formaalsused tehtud naistele äärmiselt lihtsaks: spetsialist peab läbima vaid arstliku komisjoni ja psühhodiagnostilise testi ning sooritama kehalised katsed (tegema 14 kätekõverdust kahe minutiga ja 31 korda kõhulihaste harjutust).

Sotsioloogiliste küsitluste andmetel peab 88 protsenti Läti noortest end patrioodiks ja ainult 6 protsenti küsitletutest eelistab pereväärtusi. Näib, nagu oleks tegemist suurepärase kaitseressursiga ja värvatavate naiste arv peaks Läti armee vajadused katma. Kuid kõik ei käi Baltimaades nii lihtsalt.

Mida kadestada

Läti Kaitseväe ülem kindralleitnant Leonīds Kalniņš on uhke selle üle, et sajad tema naisalluvad teenivad eriüksustes, sõjaväepolitseis, juhivad koptereid (tõenäoliselt ühte viiest).

Mõned Põhjamaad uurivad Läti kogemust armee feminiseerimisel ja võtavad sellest eeskuju. Kuid enamikus NATO riikides on naissõjaväelaste osatähtsus niigi 15 kuni 20 protsenti allohvitserkonnast ja ohvitserkonnast. Huvitav, mida on naabritel õppida ja kadestada?

Lätis on Euroopa Liidu suurim lõhe kõrgharidusega naiste ja meeste osatähtsuse vahel — vastavalt 55 ja 28 protsenti. Seejuures on ligi 8 protsenti naistest tööta ja mehed saavad keskmiselt 17 protsendi võrra suuremat palka (Eestis lausa 25 protsendi võrra). Sellises olukorras on haritumate inimeste kasutamine sõjaväeteenistuses mõistlik, kuid naiste suhtes ometi ebainimlik. Armee on riskitsoon, isegi rahuajal.

Nii näiteks hukkus relva ettevaatamatu käsitsemise tõttu NATO õppusel "Talvelaager" veebruaris 27-aastane naine — Esimene Jalaväebrigaadi nooremleitnant. Sellele vaatamata oli Eesti kaitseväe juhataja kindral Riho Terras teinud varem ettepaneku mitmekordistada naiskaitseväelaste arvu. Ja tunnistanud ausalt, et feminiseerumine ei tulene heast elust, vaid lihtsalt jätkub kutsealuste arvu vähenemine rahvastiku vähenemise tõttu.

Эстонские военнослужащие
© Фото : Naised riigikaitses
Eesti kaitseväelased

Eestis on 18 kuni 27 aasta vanustel naistel lubatud vabatahtlikult kaitseväes teenida alates 2012. aastast, praegu on selliseid "amatsoone" seal kümmekond protsenti.

Mis on "hea"

Sõjaväes teenivate naiste arvu kasv on ülemaailmne trend. Paljud NATO riigid on juba ammuilma lubanud naistel omandada sõjaväelisi elukutseid. Rootsis on naiste vabatahtlik sõjaväeteenistus lubatud alates 1980. aastast. Hispaanlannad said õiguse õppida sõjakoolides 1988. aastal.

Paljud ameeriklannad, inglannad, hollandlannad, kanadalannad ja norralannad kuuluvad tankide ja jalaväe lahingumasinate meeskondadesse. Kanadas, Hollandis ja Norras teenib naisi sõjalaevadel ja Norra neiud peavad läbima 12-kuulise ajateenistuse (sellekohane seadus võeti vastu 2014. aastal).

© AP Photo / Julio Cortez
USA sõjaväelane

USAs tohivad "amatsoonid" alates 2012. aastast osaleda maaväe lahingutegevuses. Ja ometi oli alles hiljuti paljude NATO riikide seaduste järgi naissõjaväelaste kasutamine lahingutegevuses keelatud või piiratud. Mitmesuguseid tabusid eksisteerib Belgia, Briti, Taani, Hispaania, Luksemburgi, Hollandi, Norra, Portugali, Saksa, Kanada ja Türgi sõjaväes ning Prantsuse maaväes.

Loomult kohusetruu ja täpne naine on lausa loodud pidama sõjaväearsti, sideväelase, meteoroloogi, tõlgi, psühholoogi või sõjakooli õppejõu ametit.

Okkalisemaks võib osutuda rühmakomandöri tee. Kuid on ka selliseid näiteid. Varem on Sputnik jutustanud Armeenia armee naissnaiprite rühmast.

Kampaania Naised vormi! sai hoo sisse
© Estonian Defence Forces

Esmakordselt riigi ajaloos teatas naiste võtmisest tegevteenistusse Usbekistani kaitseministeerium. Uued horisondid avanevad naistele Kõrgõzstani ja Kasahstani armees (viimases on naisi üle 10 protsendi kõigist sõjaväelastest ja neid teenib ka lahinguüksustes). Taoline praktika on täielikus kooskõlas rahvusvaheliste standardite ja tegelikkusega.

Sõjaväeteenistus on tänapäeval naistele kättesaadav isegi Saudi Araabias — vanuses 25 kuni 35 aastat, kõrghariduse olemasolul ja tingimusel, et ta elab koos meessoost eestkostjaga (abikaasa, isa, vend). Iraani eriüksustes on naispataljone. "Sõjanduse feminiseerumine" käib kogu planeedil.

Ja ometi tuleb naistel sõjalise võrdõiguslikkuse eest maksta liiga suurte koormustega organismi halastamatult ekspluateerivas süsteemis ja pidevas ohus. Äärmuslikes teenistustingimustes on raske isegi väga tugevatel meestel. Naiste ja meeste lihasjõu suhe on keskmiselt 2/3.

Pealegi on naistel ülajäsemete lihased alajäsemete omadest 30 protsendi võrra nõrgemad. Võib ju "pumbata" jõusaalis, aga looduse vastu ei saa (vähemalt mitte loomulikul teel). Briti sõjaväearstid on viinud läbi uuringu ja tõestanud, et võistlemine meestega sõjanduses lõpeb naistel sageli psüühiliste ja füüsiliste traumadega.

Reaalse sõjalise ohu puudumise tõttu on Baltimaade neidudel mõistlikum valida tsiviilelukutse. Ei tasu ohverdada oma noorust, tervist ja ilu 900-eurose kuupalga ja Põhja-Atlandi bloki "Venemaa ohjeldamise" fantaasiate nimel.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks: 

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
NATO, naine, analüütika, kaitsevägi, Eesti, Läti, Balti riigid, sõjavägi

Peamised teemad