12:57 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Analüütika
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
63

Tundub, et repressioonidest teabeagentuuri Sputnik Eesti suhtes Eesti võimud seekord terve nahaga ei pääse. Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja avaldus annab tunnistust sellest, et asja sinnapaika ei jäeta.

Ajakirjanike õiguste ja sõnavabaduse rikkumisele Eestis hakatakse juhtima rahvusvaheliste organisatsioonide tähelepanu.

Eesti võimud on juba nii harjunud sellega, et enamik ebasõbralikke aktsioone Venemaa ja Eestis elavate venelaste suhtes jääb väärilise vastuseta, et ka praegust teabeagentuuri Sputnik Eesti ajakirjanike vastast kampaaniat tehes loodeti karistamatusele.

Kuid kui isegi kõige kannatlikuma inimese kannatus väga kauaks proovile panna, siis varem või hiljem see katkeb.

"Eesti võimud on entusiasmiga lülitunud üldisse meediaväljaannete, eriti Venemaaga seotud väljaannete diskrimineerimise kampaaniasse Baltimaades. (…) Kaitsepolitsei on kohustanud kõiki Eestis tegutsevaid panku katkestama täielikult tehingud, mis on seotud RIA Rossija Segodnjaga. (…) Me kutsume reageerima asjaomaseid rahvusvahelisi struktuure, eelkõige OSCE esindajaid meediavabaduse küsimustes, samuti inimõiguste kaitsega tegelevaid ja valitsusväliseid organisatsioone," teatas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Ametlik Tallinn vaikib

On tähelepanuväärne, et enne seda on Eesti võimude tegevust hukka mõistva avalduse teinud ka Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov.

"Maailma riikide sõnavabaduse edetabelites oleks Eesti nagu ülemistes ridades ning seda tuletatakse siin sageli ja uhkusega meelde. Kuid, nagu on näidanud jaht Sputnikule, on need uhked näitajad üsna kaugel kurvast tegelikkusest: vastumeelseid meediaväljaandeid, kes lubavad endale ametlikest erinevaid seisukohti, laimatakse ja kiusatakse taga külma sõja halvimate traditsioonide vaimus," teatas Petrov.

On tähelepanuväärne, et kommentaare süüdistustele pole Tallinna ametiisikutelt seni järgnenud.

Veelgi enam, eelmisel nädalal välja tulnud sellekohast Venemaa saatkonna avaldust ei maininud ükski eestikeelne peavoolumeedia-väljaanne.

Lühikese ümberjutustuse, kus Sputnikut nimetati "propagandakanaliks", avaldas ainult Postimehe venekeelne portaal.

Kas sümmeetriline või asümmeetriline vastus?

Ja ometi on selge, et Maria Zahharova avaldusega asi ei lõpe ning ametlikul Tallinnal tuleb põhjendada sõnavabaduse rikkumist rahvusvaheliste organisatsioonide ees.

Tuleb selgitada ka Venemaale endale, kellega Eesti võimud riiki ähvardavate majandusprobleemide tõttu püüavad viimasel ajal pidada läbirääkimisi transpordiühendusest, transiidist ja Eesti äri soodustamisest, kuidas nad kujutavad endale ette koostööd, kui nad seejuures tallavad nii oluliselt jalge alla Venemaa ja Eesti venelaste huvid.

Eesti sisepoliitika huvisid arvesse võttes tasub muidugi silmas pidada, et sageli on riigi juhtkonnal otsuste vastuvõtmisel märksa lihtsam järele anda lääne "suurte vendade" survele (kellele mäng Venemaa vastu võõral territooriumil ja võõraste kätega on tavaline asi) kui püüda seista rahvuslike huvide eest.

Teda saab panna lähenemisviisi muutma ainult sel juhul, kui vastus Venemaa-vastastele tempudele ületab riigi ja poliitiliste jõudude normaalse funktsioneerimise seisukohast taluvuspiiri.

Kahtlemata on Eesti erakondade sponsorite huvid Venemaal antud kontekstis üsna tundlikud. Ka võimalik Venemaa sümmeetriline vastus lääne (mitte ainult Eesti) ajakirjanike tegevuse osas Venemaal võetaks vastu üsna valuliselt.

Muidugi Eesti meediaväljaannetel Venemaa territooriumil suuri toimetusi ei ole, kuid neid on Eesti liitlastel. See tähendab, et kui Venemaa otsustab Eestist eeskuju võttes jätta Saksa, Briti või Ameerika väljaanded olulistele riiklikele üritustele akrediteerimata, võib taolist vastust pidada täiesti sümmeetriliseks.

Ja ometi oleks praeguses olukorras parimaks lahenduseks kahe riigi vaheline avalik või mitteavalik kokkulepe, et mõlema maa ajakirjanikud ja väljaanded saaksid töötada teineteise territooriumil takistuste ja piiranguteta.

On täiesti mõistetav, et ametliku propagandaga vastuollu minev info ei pruugi mõnedele meeldida. Kuid keelud meedia vallas ei ole kunagi andnud riigi seisukohast positiivseid tulemusi. Vaevalt on totalitaarne mõtteviis see, mille poole Eesti rahvas peab pürgima.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Kas Venemaa liberaalses meedias on sõnavabadus — vastavad ajakirjanikud
Tagid:
ajakirjandus, sõnavabadus, Sputnik, Venemaa, Eesti

Peamised teemad