03:59 16. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1321
  • RUB75.9875
Dmitri Bertman.

Bertman: osa Eri Klasi hingest jääb igaveseks Helikoni teatrisse

© Sputnik / Владимир Песня
Kultuur
lühendatud link
14 0 0

Vene kunsti- ja kultuuritegelased meenutasid soojade sõnadega väljapaistvat eesti dirigenti Eri Klasi tema matusetseremoonial Tallinnas.

ТАLLINN, 3.märts — Sputnik. Eestisse saabus maestroga hüvasti jätma ka Moskva ooperiteatri Helikon kunstiline juht Dmitri Bertman, kelle jaoks Klasi surm oli tõeline vapustus.

Dmitri Bertman ja Eri Klas olid sõbrad üle 20 aasta. Bertmanile ja tema kolleegidele jääb Klas meelde kui silmapaistev dirigent — piiritu energiaga ja võrratu huumorimeelega, mida maestro ei hoidnud tagasi ka laval, heites kolleegide-muusikutega ja nende ülegi heatahtlikku nalja üle teinekord isegi esinemise ajal.

Juhuse tahtel sattus Eri Klasi surm 26. veebruaril päevale, mil Helikoni teatris avati eesti teatriplakati näitus, mis oli pikalt ette planeeritud ja ajastatud Eesti iseseisvuspäevaks. Sellele sündmusele kogunenud inimesi, kelle hulgas oli ka rahvusooperi Estonia solist Heli Veskus, vapustasTallinnast tulnud kurb sõnum hingepõhjani.

Klas jääb igaveseks vene teatri ajalukku

Samal õhtul otsustati: teatri üks riietusruum hakkab sestpeale kandma Eri Klasi nime. Ja seda mitte juhuslikult: viimast korda käis maestro Moskvas justnimelt Helikoni ooperiteatri uue hoone avamisel Bolšoi Nikitski tänaval. See oli 2. novembril 2015. aastal.

Teatri omainimesed rääkisid, et kohe hoone rekonstrueerimise esimesel päeval oli Eri Klas teatrile tõeliselt abiks (tema sidemed Venemaa pealinnas kulusid marjaks ära). Meenutati ka ühisprojekte koos suure muusikuga — esinemist Birgitta festivalil Tallinnas ja kontserti „OoperiKLASsika" Helikoni esisel väljakul Moskvas. Ja veel — kuidas Eri Klas võttis küllasaabunud vene artiste alati isiklikult jaamaperroonil vastu.

Eri oli äärmiselt elurõõmus, armastas muusikuid, kellega töötas ülima naudinguga ja ennast säästmata. Iga esinemine koos Eri Klasiga oli meie muusikute jaoks tõeline pidupäev, ütles Dmitri Bertman matusetseremoonia lõppedes.

„Eri Klas oli inimene, kes ehitas kultuurisilda Eesti ja Venemaa vahel, peamine kokkuköitja meie koostöös. Osa tema hingest jääb alatiseks meie teatrisse. Jääme teda leinama koos Estonia teatriga," lausus Bertman.

Helikoni teatri juhid tõid Tallinna kaasa terve mapitäie kirju kaastundeavaldusetega, sealhulgas Venemaa Teatritegelaste Liidult, Venemaa presidendi kantseleilt ja Venemaa valitsuselt.

 

 

Samal teemal

Kisljarov: Eri Klas oli väga peenetundeline dirigent
Suri dirigent Eri Klas

Peamised teemad