21:56 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Kultuur
lühendatud link
17551

Eesti tolliametnike poolt Venemaa piiril konfiskeeritud viikingiaegne mõõk võib tõepoolest kuuluda Ukrainale. Palvega viivitada leiu üleandmisega pöördus Eesti välisministeeriumi poole Ukraina suursaadik Eestis Viktor Krõžanivski.

TALLINN, 5. märts — Sputnik. Oma kirjalikus pöördumises teatab Krõžanivski, et iidne mõõk ei pruugi pärineda Venemaalt, nagu esialgu arvati, vaid hoopis Ukraina territooriumilt. Diplomaat ei välista, et haruldane leid võidi samuti illegaalselt toimetada üle Ukraina-Venemaa.

Vastavalt Ukraina suursaadiku kommentaarile portaalis rus.err.ee, informatsiooni, et Eestis konfiskeeritud mõõk võib olla sama mõõk, mis leiti varem Volõõnia oblastis, avaldas esimesena Ukraina muuseumiportaal.

Selles portaalis on üksikasjalik kirjeldus kõnealuse leiu ajaloost ja avaldatud ka foto mõõgast, mis on täiesti identne Eestis konfiskeerituga.

Kiiev vajab aega

Seoses täiendavate andmete väljaselgitamise vajadusega esitas suursaadik Krõžanivski Eesti välisministeeriumile palve peatada leiu üleandmine Vene poolele. Seda enam, rõhutas ta, et ametlik Kiiev ei ole veel esitanud nõuet mõõga tagasitoomiseks Ukrainasse.

„Kui selgub, et mõõgal ei ole mingit seost Ukrainaga, siis loomulikult astume selle küsimuse arutamisest kõrvale. Seni aga tahame veenduda, kas tegemist on Volõõniast leitud mõõgaga või mitte," ütles suursaadik.

Krõžanivski sõnul on Kiievis juba asutud selle küsimusega aktiivselt tegelema. Täpsema ülevaate ja asjaomased dokumendid lubas saadik esitada Eesti poolele lähimal ajal.

Venemaa Föderatsiooni Suuraatkond Eestis toetab Ukraina kolleegi ettepanekut.

„Oleme Ukraina suursaadikuga nõus. Kõigepealt on vaja kindlaks teha eseme kuuluvus. Selles küsimuses usaldame Eesti eksperte," rõhutas Vene saatkonna nõunik Tallinnas Jevgeni Verlin.

Mõõk avastati juhuse läbi

Meeldetuletusena märgime, et Eesti tolliametnikud avastasid iidse mõõga 2. märtsil tavapärase kontrolli käigus Vene-Eesti piiril ühest veoautost. Veoki roolis olnud Valgevene kodanikul ei olnud kaasas mingeid dokumente ega luba rariteetse eseme väljaveoks.

Ekspertiisi käigus selgus, et restaureerituna võib mõõga maksumus oksjonitel ulatuda 17 000 euroni. Kuivõrd mõõk toodi sisse Venemaalt, kavatses Eesti pool selle Venemaale üle anda.

 

Peamised teemad