03:29 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Kokkuhoid Eesti moodi: väikese häda jaoks pole enam kempsupoti vaja.

Läti president kutsub üles loodusressursse säästma – aga mitte Eesti moodi

© Фото : pissi.ee/
Kultuur
lühendatud link
7110

Raimonds Vējonis tuletas meelde eesolevat „Maa tundi“ ja kutsus kõiki riigi elanikke üles tegema kõik selleks, et kaitsta puhast loodust, eelkõige kasutada säästlikumalt elektrienergiat ja vett. Soovitusi vett mitte asjatult ära valada on jagatud ka Eestis – siin on tehtud ettepanek rahuldada duši all loomulikke vajadusi.

ТАLLINN, 15. märts — Sputnik. Läti president Raimonds Vējonis kutsus kõiki riigi elanikke üles osalema 19. märtsil kampaaniaürituses „Maa tund" ja mõtlema, mida me veel saame teha selleks, et elada harmoonilises kooskõlas loodusega, teatab agentuur Läti Sputnik.

„Kustutades „Maa tunniks" tuled, teeme veel ühe sammu keskkonnasõbralikuma eluviisi poole. Küsime endalt: mida mina saan teha selleks, et vähendada kliimamuutuste mõju ja loodust kaitsta," ütles Raimonds Vējonis.

President tuletab meelde, et selleks on palju võimalusi. Näiteks, sorteerida olmejäätmeid, säästa elektrit ja vett, loobuda plastikpakendite kasutamisest ja auto asemel sõita jalgrattaga või käia jalgsi.

Maailma Looduse Fondi Läti osakonna esimees Jānis Rozītis tuletab omakorda meelde, et „Maa tund" on sümbooliväärtusega aktsioon, mitte lihtsalt elektrienergia kokkuhoid ühe tunni jooksul.

Tänavu on „Maa tunniks" valmistudes igaühel võimalik jagada postitusi igapäevaelus omaks võetud „rohelistest" harjumustest sotsiaalmeedia kaudu — Facebookis ja Twitteris hashtagiga "#iededziespаrmainаm".

Aktsioon „Maa tund" toimub 19. märtsil kella 20.30st 21.30ni. Selle aja jooksul peaks soovitavalt kõik elanikud, omavalitsusasutused ja ettevõtted ühe tunni jooksul hoiduma elektri tarbimisest, et anda oma panus kliimamuutuste ennetamise programmi.

Kokkuhoid Eesti moodi: väikese häda jaoks pole enam kempsupoti vaja

Nendime, et omapärane moodus loodusressursside säästmiseks pakuti välja Eestis. Siin ilmusid tänavatele ja internetti reklaamid, mis kutsusid inimesi üles ühendama meeldiv kasulikuga: õiendama oma väikest häda duši all.

„Kaheliikmeline perekond võib niiviisi säästa 6000 liitrit puhast vett, kolmeliikmeline pere säästaks juba 9000 liitrit. Kui kõik Eestimaa elanikud hakkavad seda reeglit järgima, säästame aastas ligi 4 miljardit liitrit vett, mis on 1/5 kogu Ülemiste järve veest," rehkendasid idee autorid reklaamifirmast Rakett.

Reklaamitud õpetussõnade üle saab mõtiskleda veebilehel pissi.ee.

See algatus tekitas ühiskonnas esile tormilist vastukaja. Reklaamile osutasid tähelepanu paljud tuntud inimesed, sealhulgas teleajakirjanik Imre Kaas, kes kommenteeris ideed oma Twitteri-postituses arvamusega: hea vähemalt, et seda ei soovitata teha basseinis.

Selline ettepanek, muide, ei kõla sugugi esmakordselt. 2009. aastal käivitati Brasiilias samasugune kampaania: keskkonnaprobleemidega tegelev kompanii SOS Mata Atlantica laskis välja animeeritud videolipi, kus igasugused inimesed urineerivad duši all lõbusa muusika saatel. Video päädib üleskutsega: „Pissige duši all, nii päästame vihmametsa!"

Kõmulise sotsiaalreklaami tootjafirma Rakett reklaamikampaania tellijat senimaani ei avalikusta. Teada on niipalju, et veefirma Tallinna Vesi seda reklaami ei tellinud.

 

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  47
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  19
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47