21:01 14. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1406
  • RUB75.8530
Michael McFaul.

Endine USA suursaadik Venemaal vaidles Kaliningradi kuuluvuse üle

© Sputnik / Руслан Кривобок
Kultuur
lühendatud link
7712

Michael McFaul küsis oma jälgijatelt Twitteris, kas Saksamaal on õigus Kaliningradi tagasi tahta. Puhkes elav arutelu, mille käigus võeti arutluse alla ka teiste alade, nagu näiteks Texase ja Amuuri kuuluvus.

TALLINN, 21. märts — Sputnik. Endine USA suursaadik Venemaal Michael McFaul küsis oma jälgijatelt Twitteris, kellele peaks kuuluma Kaliningrad.

Küsimuse ajendiks sai saadikule kasutajalt @VeraVanHorne laekunud postitus meeldetuletusega, et Krimm kuulus venelastele juba siis, kui Ameerika Ühendriigid olid alles riigiks kujunemas, teatas RIA Novosti.

Oma vastuses meenutas McFaul, et Königsberg — praegune Kaliningrad — on sajandite vältel kuulunud Saksamaale. „Kas see tähendab, et Saksamaal oleks õigus Kaliningrad nüüd tagasi võtta?" küsis ta.

Ameerika endise suursaadiku jälgijad tuletasid meelde ka teisi alasid, mis on läinud ühelt riigilt teise valdusse. Üks kommentaridest soovitas selgeks teha, kellele kuulus vanasti Alaska. Samuti tuletasid jägijad meelde, et Texas oli kunagi Mehhikko haldusala. McFaul nähvas vastu, et „Amuur oli hiinlaste oma".

Seejärel küsis kasutaja @VeraVanHorne, kas Saksamaale peaks tagasi antama Poola linnad Gdansk ja Wrocław, mis omal ajal olid sakslaste linnad Danzig ja Breslau.

McFaul kirjutas vastuseks: „Muidugi mitte. Kuid teie loogikast lähtudes — jah."

Kaliningrad oli aastail 1773 kuni 1945 Ida-Preisimaa provintsi keskus ja kandis nime Königsberg. Potsdami konverentsi otsusega 1945. aastast lakkas Preisimaa territoriaalse üksusena eksisteerimast. Üks kolmandik Ida-Preisimaast koos Königsbergiga läks Nõukogude Liidu valdusse ja ülejäänud osa Poolale.

Krimm sai taas Venemaa alaks pärast seal 2014. aasta märtsis läbi viidud referendumit, kus enamus elanikkonnast hääletas Venemaa koosseisu mineku poolt. Referendum viidi läbi pärast 2014. aasta veebruaris toimunud riigipööret Ukrainas, kui võimule tulid rahvuslikult meelestatud poliitikud, sealhulgas russofoobsed jõud.

Ameerika politoloog Michael Anthony McFaul töötas 2009. aastast president Barack Obama administratsioonis presidendi juhtiva nõnikuna Venemaa ja Euraasia küsimustes ravusliku julgeoleku alal. Aastail 2012 — 2014 oli ta USA suursaadik Venemaal. 2014. aasta veebruaris esitas ta tgasiastumisavalduse, põhjendades seda vajadusega pühendada rohkem aega oma perekonnale. Erruminekust peale tegutseb McFaul õppejõuna Stanfordi ülikoolis Californias.

Peamised teemad