21:20 16. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1370
  • RUB76.2551
Viikingiaegne mõõk. Foto on illustratiivne.

Eesti tagastab mõõga Ukrainale

© FreeImages / lenny flank
Kultuur
lühendatud link
35 0 0

Muinsuskaitseamet sai kinnitust, et tolliametnike avastatud viikingiaegne mõõk leiti algselt Ukrainast, seetõttu annab Eesti mõõga tagasi Ukrainale.

TALLINN, 21. märts — Sputnik. Muinsuskaitseamet sai ametliku kinnituse, et eelmise aasta detsembris tolliametnike poolt avastatud viikingiaegne mõõk on sama mõõk, mis leiti Ukrainas Volõõnia oblastis ning mis seejärel kaduma läks.

Muinsuskaitseameti arheoloogia vaneminspektor Nele Kangert ütles BNS-ile, et muinsuskaitseamet on pöördunud maksu- ja tolliameti poole palvega, et viimane annaks avastatud mõõga üle muinsuskaitseametile. Kuna algselt leiti mõõk Ukrainast, annab Eesti selle tagasi riigile, kus mõõk esimesena välja tuli. Kui maksu- ja tolliamet on mõõga muinsuskaitseametile üle andnud, algatab muinsuskaitseamet koos kultuuriministeeriumiga mõõga tagastamise Ukrainale.

Tolliametnikud konfiskeerisid eelmise aasta detsembris Luhamaa tollipunktis Venemaalt Eestisse saabunud veokist roostes mõõga, millele tehtud ekspertiisist selgus, et tegu on viikingiaegse leiuga. Mõõk on valmistatud 10. või 11. sajandil.

Mõõk leiti Venemaa numbrimärkidega autost, mille roolis oli Valgevene kodakondsusega autojuht. Mingeid dokumente või eriluba taolise eseme Venemaalt väljaviimiseks tal esitada polnud.

Ukraina suursaadik Eestis Viktor Krõžanivski esitas Eesti välisministeeriumile palve mitte anda Eesti ametivõimude poolt konfiskeeritud viikingiaegset mõõka Venemaale. Kiievi andmetel ei ole mõõk pärit mitte Venemaalt, nagu algselt arvati, vaid mõõk leiti Ukrainast Volõõnia oblastist.

Krõžanivski sõnul viidi mõõk ebaseaduslikult Ukrainast Venemaale. Suursaadiku sõnul on Eesti tollitöötajate avastatud mõõk täiesti identne mõõgaga, mis leiti Ukrainas Võlõõnia oblastis ning mis seejärel kaduma läks.

 

Samal teemal

Piiril konfiskeeritud viikingimõõk võib pärineda Ukrainast

Peamised teemad