15:39 19. Veebruar 2018
Tallinn-5°C
Kuula otse
Suurele Reedele järgnev Vaikne Laupäev juhatab sisse kiriku kõige olulisema püha, Ülestõusmispüha.

Suurel Reedel toimub ristitee rännak Tallinna kirikutes

© Sputnik / Вадим Анцупов
Kultuur
lühendatud link
27 0 0

Suure Reede ristitee on Jeesuse surmapäeva mälestamine ja tema kannatusteel mõtteline kaasaskäimine. Suurele Reedele järgnev Vaikne Laupäev juhatab sisse kiriku kõige olulisema püha, Ülestõusmispüha.

TALLINN, 25. märts — Sputnik. Ülestõusmispühaga tähistatakse Kristuse ülestõusmist ja surma võitmist, teatas EELK Tallinna praostkond.

Suure Reede ristitee rännak algab kl 13.00 Tallinna Jaani kirikust, peatused on Vabaduse risti juures, Kaarli kirikus, Linda kivi juures ja Toomkirikus. Ristitee rännakule minejaid õnnistab peapiiskop Urmas Viilma.

Rännakumõtisklusi ja palveid loevad vaimulikud Jaan Tammsalu Jaani kogudusest, Kaarli kogudusest Jaak Aus, Toomkogudusest Arho Tuhkru ning näitlejad Garmen Tabor ja Andres Roosileht.

1949. aasta 25. märtsil, Paastumaarjapäeval, saadeti Maarjamaalt varajastel hommikutundidel Siberisse teele ligi 21 000 eestlast. Ristiteel liigutakse kirikust kirikusse ja mõeldakse Jeesuse ristiteele ja küüditatute kannatustele. „Need tuhanded kisti välja oma kodudest, viidi oma maalt, oma rahva keskelt. Tundmatusse. Kui palju vaprust, hingejõudu, lootust ja usku oli vaja, et säilitada oma väärikus, inimlikkus, usk ja armastamisvõime. Suurem osa neist olid ristiinimesed. Neil oli usk Kristusesse, Temasse, kes teab, mida tähendab kannatada, taluda ülekohut," ütles Jaan Tammsalu.

Kell 12 toimub riiklikult korraldatud märtsiküüditamise ohvrite mälestamine Vabaduse risti juures, millest võtab osa ka EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Peale Ristitee rännakut, algusega kell 15.30 toimub Kaarli kirikus Suure Reede jumalateenistus.

 

 

 

Peamised teemad