08:11 25. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1773
  • RUB77.5752
Eesti Nukukunsti Maja.

Maailm, kus elavad nukud

© Sputnik / Вадим Анцупов
Kultuur
lühendatud link
8810

Eesti pealinnas toimub 6. – 8. mail IV rahvusvaheline autorinukkude näitus-festival NukuKunst. Sputnik vestles Eestis tegutsevate nukumeistritega ja uuris, kuidas nimelt nukud sünnivad.

ТАLLINN, 4. mai — Sputnik. Nädalavahetusel 6.- 8. maini toimub Tallinna Lauluväljakul IV rahvusvaheline autorinukkude näitus-festival NukuKunst. Näituse korraldja on Eesti Nukukunsti Maja. Näitusel saab tutvuda nukukunstnike loominguga 70 erinevalt maalt, sealhulgas Eestist, Venemaalt, Ukrainast, Saksamaalt, Hollandist ja paljudest teistest maailma riikidest. Esmakordselt tuleb Eestisse nukumeister Gruusiast.

Nagu rääkis Sputnikule Eesti Nukukunsti Maja kaasasutaja Svetlana Ptšelnikova, on sel aastal näitusel NukuKunst oma töödega eśindatud kunstnikud, kes varem pole Eestis käinud ja tulevad siia esimest korda; need aga, kes juba on siin käinud, tulevad alati rõõmuga tagasi.

Эстонский дом авторской куклы.
© Sputnik / Вадим Анцупов
Svetlana Ptšelnikova.

„Tallinn on imeilus! Kõik, kes siia on saabunud, tahavad tulla taas ja taas, kuna pealinnas heljub romantiline atmosfäär ning inimesed on avatud ja heasooovlikud. Nukukunstnikud ja —meistrid leiavad Eestis mitte ainult kollektsionääre ja ostjaid, vaid ka sõpru — ja mõnel puhul isegi armsama," ütleb Svetlana.

Kõrvuti kaasaegsete autorinukkudega saavad näitusel välja pandud kollektsiooniväärtusega kaisukarud, käsitsi meisterdatud suveniirid ja teised tarbekunstiesemed ning loomematerjalid.

Эстонский дом авторской куклы.
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Nukukunsti Maja.

Näituse raames korraldatakse erinevaid töötubasid, kus leiavad endale huvipakuvat nii täiskasvanud kui lapsed, nii kutselised kunstnikud kui algajad autorid ja muidugi need, kes esmakordselt puutuvad kokku nukukunsti ja mänguasjade imelise maailmaga.

Näitus NukuKunst on heategevuslik projekt — kogu tulu piletimüügist ja näituse raames toimuvatest üritustest, töötubadest ja heategevuslikest müükidest läheb Tallinna Lastehaigla Toetusfondile.

Kuidas tärkas armastus nukkude vastu

Svetlana rääkis, et lapsepõlves tal nukke peaaegu ei olnudki, kuna neid oli väga raske saada, kuid ta mäletab hästi oma esimest mänguasja, mille vanaema talle kinkis — koerakest, kellele järgnes ahvipärdik, ja need on tal seniajani käeulatuses. Esimeses klassis „saabus" Svetlanale siiski nukk. Svetlana suhtumine mänguasjadesse on alati olnud hoidev ja aupaklik.

„Minul ja mu õel ei ole kunagi pähegi tulnud, et lelu võiks maha visata, lõhkuda või lüüa. Rõivad oma nukkudele õmblesin ja kudusin ma alati ise. Kõik me oleme pärit lapsepõlvest ja sealt tuleneb kõik, ainult mänguasjade hind muutub koos meie endi eaga teiseks," ütleb Svetlana.

Palju aastaid tagasi sattus Svetlana omal süül, ettevaatamatusest tõsisesse autoõnnetusse, ja ütleb, et sel hirmsal hetkel jäi tal terveks ainult vasak kõrv, kõik muu oli puruks ja murdunud.

„Arstid lappisid, õmblesid ja lahastasid mu kokku," naerab Svetlana nüüd, kuid siis oli lugu naljast kaugel, autost ei jäänud midagi järele ja Ptšelnikova enese korjasid tohtrid tükikaupa kokku justnagu nuku, ja sel korral oli kaks võimalust: kas ta jääb elupäevade lõpuni voodisse lamama või invaliidina ratastooli.

Tänaseks on Svetlanal kõik hästi, tal on perekond, lapsed, ja ta tegeleb armastatud asjaga, mis on hobist kasvanud tööks, ettevõtluseks ja saanud talle terveks maailmaks. Vanem tütar on Svetlanale abiks ja tema paremaks käeks ettevõtluses, ehkki algul ta ema vaimustust ei jaganud.

Nukud nagu lapsed

Ptšelnikova meisterdab oma nukud heade ja positiivsetena, sellistena, nagu ta ise on, unustades kiiresti kõik halva. Meister mitte ainult ei müü oma nukke, vaid ka kingib neid või lausa jagab laiali. Svetlana lahkub oma nukkudest kergel käel, kuna leiab, et need peavad elama oma iseseisvat elu ja teisi inimesi rõõmustama. Muidugi, mõnikord tahaks ta oma nuku uue peremehe käest tagasi võtta ja ümber teha või edasi töödelda, kuid siis saabub arusaamine, et nukud — need on lapsed, kellel sa lasksid minna laia maailma ja midagi ümber teha sa enam ei saa.

Эстонский дом авторской куклы.
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Nukukunsti Maja.

Tema sõnul on vahel nii, et kavatsed teha ühe nuku, aga välja tuleb hoopis teistsugune, tegemise käigus kõik muutub, näiteks — tahtsid teha Punamütsikese, aga välja kukkus punaste juuste ja roheliste silmadega krutskitüdruk. Väliselt on kõik nukud oma loojaga sarnased, isegi kui tegemist on tellimustööga, mis on tehtud konkreetse inimese foto järgi.

Nukud — armastus kogu eluks

Nukumeister Olga Zukmanis rääkis, et autorinukkude näitusel NukuKunst osaleb ta juba mitmendat korda. Esialgu oli nukkude valmistamine talle lihtsalt harrastus, nüüd aga — armastus kogu eluks, ja ta ei kujuta enam ette, mille muuda võiks veel tegelda.

Кукольница Ольга Зукманис - участница IV Международной выставки авторских кукол NukuKunst.
© Фото : из личного архива Ольги Зукманис
Nukumeister Olga Zukmanis.

„Niipalju kui ennast mäletan, olen ma alati midagi oma kätega teinud, näiteks õmmelnud, kudunud või tikkinud," ütleb Olga.

25-aastasena hakkas neiu õmblema kapronist nukke, kuid tal tekkis soov valmistada mänguasju materjalist, mis oleks vastupidavam ja ajaga ei vananeks. 2013. aastal toimunud järjekordsel nukunäitusel nägi Zukmanis Fimo Puppeni polümeersavist valmistatud nukke ja pani end kirja sellest materjalist mänguasjade valmistamise kursustele.

Кукольница Ольга Зукманис - участница IV Международной выставки авторских кукол NukuKunst.
© Фото : из личного архива Ольги Зукманис
Olga Zukmanisi nukk.

Olga sõnul sünnib nuku kuju ja karakter töö käigus. Otseselt ta kedagi ei jäljenda, inspiratsiooni oma tööks ammutab aga raamatutest ja muinasjuttudest.

„Kõige keerulisem on näoilme — sest sellest sõltub kogu nuku üldilme. Igal lelul on oma energeetilka ja saatus, mina valmistan ainult heasüdamlikke nukke," sõnab ta.

Neile, kes asuvad tegema nukumaailmas esimesi samme, soovitab Olga olla loominguline, katsetada, unistada ja minna edasi.

Кукольница Ольга Зукманис - участница IV Международной выставки авторских кукол NukuKunst.
© Фото : из личного архива Ольги Зукманис
Olga Zukmanisi nukk.

Ainult tohutu tahtmine aitab oma unistust teoks teha, ja isegi kui see naljalt ei õnnestu, ei tasu lootust kaotada, lisas meister.

Näituse lahtioleku ajad:
6. mai (reede) 12.00-19.00
7. mai (laupäev) 10.00-19.00
8. mai (pühapäev) 10.00-18.00

 

Samal teemal

Eesti Nukukunsti Maja

Peamised teemad