17:06 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Kultuur
lühendatud link
9951

Ukraina suursaadik Tallinnas Viktor Krõžanovski pöördus Eesti võimude poole palvega mitte lubada Eesti territooriumil Itaalia režissööri Sara Reginella filmi «Donbassi aastaajad» («Donbass seasons») näitamist.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Kultuuriminister Indrek Saarele adresseeritud kirjas, mille koopia saadeti ka välisministeeriumile, informeeris suursaadik, et Itaalia ajakirjanik Sara Reginella külastas Venemaa armee ja separatistide poolt ajutiselt kontrollitavat Ida-Ukrainat illegaalselt, teatas 31. mail portaal rus.err.ee.

Külastuse tulemusena valmis film «Donbassi aastaajad» («Donbass seasons»).

"Sara üritas läbi murda informatsiooniblokaadist ja näidata Euroopa Liidu elanikele reaalset pilti Donbassis toimuvast. Objektiivset ja seetõttu traagilist pilti," öeldakse selle filmi venekeelses annotatsioonis.

Tuginedes Eesti ja Ukraina sõbralikele suhetele palus Ukraina suursaadik võimusid selle filmi näitamist mitte lubada, juhul kui kellelgi selline plaan tekkima peaks.

"Meile teadaolevalt levitatakse seda Ukrainavastast propagandafilmi praegu Euroopa Liidus. On arusaadav, et iga soovija saab seda internetis vaadata. Meile ei ole teada, millest ma ka kirjutasin, kas seda kavatsetakse Eestis näidata, kuid peame oma kohuseks ametlikke võime hoiatada. Selle filmi Eestis transleerimise keelamine ei ole meie pädevuses. Kuid me tahaksime, et Eestis transleeritavates kanalistes seda Ukrainavastast filmi ei näidataks," selgitas Viktor Krõžanovski portaali rus.err.ee korrespondendile.

Filmi "Donbassi aastaajad" autor, itaallanna Sara Sara Reginella tahtis oma dokumentaalfilmiga jutustada vaatajatele Ida-Ukrainas toimuvast ja näidata, et seal toimuvate sündmuste kohta on ka teistsuguseid arvamusi, mis erinevad Euroopas levinutest.

Nagu rääkis agentuurile RIA Novosti doktor Reginella, kes elab Anconas ja on oma põhikutselt arst-psühhoterapeut, sõitis ta omal aja Donetskisse täiesti legaalselt Rostovi kaudu, et teha sõltumatut kinokunsti.

"Ma teen sõltumatuid filme. Filmis "Donbassi aastaajad" on intervjuud Ida-Ukrainas töötavate Itaalia ajakirjanike Eliseo Bertolasi ja Vauro Senesiga, kelle arvamus erineb Itaalia ja Euroopa peavoolumeedia seisukohtadest, "ütles režissöör.

Tema sõnul ei ole ta midagi kuulnud sellest, et tema filmi kavatsetakse näidata Eestis ega ka Ukraina Tallinna suursaadiku Viktor Krõžanovski reaktsioonist, kes pöördus Eesti võimude poole palvega mitte lubada filmi "Donbassi aastaajad" näitamist Eesti territooriumil.

"Minu film on kättesaadav Youtube's ja iga soovija saab seda seal vabalt vaadata. Ma ei taha kedagi milleski veenda, kuid ma arvan, et demokraatlikus riigis peavad kõik arvamused olema esindatud," märkis Reginella.

"Kui Ukraina suursaadik ei ole minu filmiga nõus, on see tema õigus," lõpetas agentuuri vestluskaaslane.

Publitsist Rodion Denissov leiab, et pärast Ukraina saatkonna avaldust Eestil lihtsalt ei ole õigust seda filmi mitte näidata, kuna vastasel korral oleks loodud pretsedent, et meie riigis võib piirata sõnavabadust kellegi väljastpoolt tulnud isiku korraldusel. "Mis puutub antud filmi sisusse, siis mitte ammu aega tagasi "õnnestus" Eesti vaatajatel näha meie avalik-õiguslike kanalite poolt transleeritud BBC filmi Baltimaadest alguse saanud kolmandast maailmasõjast," ütles ta.

"Kumb nendest filmidest on suurem väljamõeldis, on raske öelda, kuid on absoluutselt selge, et inimesel on õigus vaadata mõlemat materjali ja koostada oma isiklik seisukoht. Rootsis, Prantsusmaal ja Poolas juba anti inimestele selline võimalus. Kas tõesti on Eestis olukord sõnavabadusega halvem?" lõpetas Denissov.

Sara Reginella filmis näidatakse sündmuste kulgu Ukrainas alates riigipöördest 2014. aasta veebruaris kuni konfliktini Donbassis. Seal esitatakse samuti konfliktitsoonis töötavate Itaalia ajakirjanike ja kohalike elanike kommentaare. Film laeti Youtube üles 12. jaanuaril 2016. aastal, filmi vaadanute arv läheneb 155 tuhandele.

Ukraina võimud alustasid 2014. aasta aprillis sõjalist operatsiooni tunnustamata Luganski ja Donetski rahvavabariikide vastu, kes teatasid oma sõltumatusest Ukrainast pärast Ukrainas 2014. aasta veebruaris toimunud riigipööret. ÜRO viimastel andmetel on konflikti ohvriks langenud üle üheksa tuhande inimese.

 

 

 

Peamised teemad