02:55 15. Detsember 2018
Kuula otse
  • USD1.1285
  • RUB75.2265
Ilutulestike festival.

Ilutulestike meistrid sõidavad Moskvat vallutama

© Sputnik / Павел Быков
Kultuur
lühendatud link
3310

Eesti võistkond osaleb II rahvusvahelisel ilutulestike festivalil „Rosteh“, mis toimub Moskvas 23. ja 24 juulil.

ТАLLINN, 22. juuli — Sputnik. Juba sel nädalavahetusel süttivad Moskva kohal taevas miljonid tuled. Venemaa pealinnas toimub teist korda rahvusvaheline ilutulestike festival „Rosteh", mis toob ühele platsile kokku juhtivad pürotehnikud kaheksast maailma riigist.

Sel aastal astuvad võistlustulle parima pürotehnikute meeskonna nimetuse pälvimiseks võistkonnad Venemaalt, Eestist, Aserbaidžaanist, Hiinast, Prantsusmaalt, Maltalt, Portugalist ja Kasahstanist. Neist igaühe kontol on juba hulgaliselt auhindu ja unikaalseid kogemusi suurürituste korraldamisest.

Eestit esindab festivalil võistkond firmast Firestudio, mis on asutatud 1992. aastal. Tänaseks on sellest ettevõttest saanud meie riigis peamine laser- ja pürotehniliste vaatemängude korraldaja.

Enam kui 25-aastane kogemus vaatemängude korraldamisest nii Eestis kui välismaal võimaldab ettevõttel teostada kõige keerukamaidki ideid. Firestudio loomeportfellis on eriefektidega pürotehnilisi vaatemänge suurimatelt spordiüritustelt, kontsertidelt, aga ka suurtelt festivalidelt.

Rahvusvahelise haardega võistlus

Nagu ütleb riigiettevõtte Rosteh peadirektori abi sotsiaalküsimustes Julia Voronova, korraldab Rosteh festivali juba teist aastat järjest, ja sellest kujuneb mitte üksnes Moskva suurim kultuurisündmus, vaid ka oluline rahvusvaheline konkurss.

„Rahvusvahelise festivali vormis tahame kõigile näidata, milleks on võimeline kaasaegne pürotehnika," märkis Voronova.

Ettevõtte Rosteh pürotehniline toodang on ülevenemaaliste pidustuste sümboliks. Just Rosteh võitis endale õiguse suurejooneliste ilutulestike korraldamiseks Sotšis toimunud XXII taliolümpiamängude ning XI paraolümpia talimängude ava- ja lõputseremoonial.

Filmidest tuntud muusika saatel

Käesolev aasta on Venemaal kuulutatud filmiaastaks, seetõttu pühendatakse festivalil osalevate võistkondade etteasted filmikunstile. Kõiki pürotehnilisi vaatemänge saadab muusika tuntud filmidest, luues seega ühtse temaatilise tervikpildi.

Iga võistkonna esinemiseks on ette nähtud kümme minutit, mille jooksul võistkond peab esitama kolm erinevat tulestikukompositsiooni muusika saatel. Žürii hindab tulevärgi terviklikkust, raketilahvatuste ja saatemuusika sünkroonsust, rütmi ja tempot, pürotehnilist oskusteavet, esituse vastavust etteantud tehnilistele parameetritele (laengute süttimisaeg ja kaliiber).

Ühtekokku kasutatakse ilutulestiku vaatemängudes 25 tonni pürotehnikat ja rakette lennutatakse kuni 300 meetri kõrgusele. Korraldajad lubavad ka rekordilist hulka raketipauke — 50 000.

Kahepäevase konkursi tulemusena määrab žürii kindlaks esimese, teise ja kolmanda koha võitja. Võidupärg Rostehi rahvusvahelisel ilutulestike konkursil tähendab tunnistust kõrgeimast meisterlikkusest pürotehnikakunsti valdamisel.

Pealtvaatajaid ootab ees mitmekesine programm

Üritus toimub Moskva jõe kaldal Bratejevo kaskaadi pargis pealinna lõunaosas. Koos maailma parimate pürotehnikute võistlusega ootab festivali külastajaid ulatuslik meelelahutusprogramm lauljate-näitlejate esinemiste, performance´ite ja loominguliste töötubadega. Tavakohaselt lõpetab festivali tulevärgi galaetendus.

Pealtvaatajad näevad unikaalset vaatemängu, mille on välja töötanud vene pürotehnikud.

Osa müüdud piletite tulust läheb heategevusfondidele „Eluliin" ja „Otse südamesse", mis on päästnud tuhandeid elusid.

Festivali peamise teabeagentuuri rollis on rahvusvaheline infoagentuur Rossija Segodnja.

Tähtis sündmus reisikalendris

Moskva linnavalitsuse riikliku poliitika ning piirkondadevaheliste sidemete ja turismi osakonna juhataja Vladimir Tšernikov märkis, et uue suurejoonelise festivali sünd ja areng Moskvas on tähtis sündmus pealinna turismikalendri jaoks. Säärased sündmused kujundavad linna kuvandit, aitavad kaasa Moskva tuntusele ja tunnustatusele nii üle Venemaa kui ka välismaal, leiab ta.

„Sündmusturism on noor, dünaamiliselt arenev suundumus, mis viimasel ajal on saanud aktuaalseks ka Venemaa pealinna jaoks," möönis Tšernikov.

Vladimir on kindel, et ilutulestike festivalist kujuneb ere akord pealinna sündmuste rikkalikus spektris.

Ilutulestike festivali ajalugu

Esmakordselt toimus ilutulestike festival Moskvas möödunud aastal ja oli pühendatud erinevate maade rahvuslikule koloriidile. Pürotehnikud Venemaalt, Soomest, Hiinast, Hispaaniast, Itaaliast, Tšiilist, Valgevenest ja Tšehhist üllatasid pealtvaatajaid värvikate etteastetega. Ilutulestiku raketid lasti taevasse Lužniki kaldapealselt, vaatetsoon pealtvaatajatele aga oli sisse seatud Varblasemägedes.

Võidu pälvisid möödunud aastal Venemaa pürotehnikud. Teise koha sai Tšiili võistkond ja kolmanda koha Hiina võistkond.

 

 

 

Peamised teemad