13:58 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Kultuur
lühendatud link
14320

Peterburis jagati välja iga-aastased auhinnad „Balti täht“ kultuurisidemete arendamise ja tugevdamise eest Baltikumis. Üheks laureaadiks sai tuntud eesti lavastaja Elmo Nüganen.

ТАLLINN, 5. oktoober — Sputnik. Näitleja ja lavastaja Elmo Nüganen sai üheks Baltimaades kultuurisidemete arendamise ja tugevdamise eest väljaantava auhinna „Balti täht" laureaadiks, teatab Läti Sputnik. Pidulik auhinnatseremoonia toimus Peterburis Ermitaaži teatris.

Nüganeni kõrval pälvisid samanimelise auhinna läti näitleja Ivars Kalniņš ja vene teatri- ja filmilavastaja Andrei Kontšalovski. Mälu-nominatsioonis pälvis auhinna postuumselt vene filmirežissöör Aleksei Balabanov.

Filmi teha on kergem kui auhindu saada

Tseremoonia pidulikkus ei kahandanud selle sündmuse sooja, südamlikku õhkkonda, isegi teatavat kammerlikkust. Teatrisaal oli rahvast tulvil, publiku hulgas oli niihästi nimekaid külalisi kui ka lihtsaid Peterburi elanikke. Suurel ekraanil näidati katkendeid laureaatide linateostest, millest on juba saanud nõukogude ja vene filmikunsti klassika.

Elmo Nüganen alustas autasu vastu võttes sõnavõttu eesti keeles, usaldades tõlgi rolli oma noorukesele tütrele, kuid pärast paari lauset läks vene keelele üle. Elmo tunnistas, et tema jaoks on palju kergem teha filmi kui viibida sedalaadi tseremooniatel, ja ühtlasi avaldas ta tänu tema loomingule osaks saanud kõrge tunnustuse eest.

Nüganen on Tallinna Linnateatri peanäitejuht, tunnustatud lavastaja, tuntud oma laiahaardeliste klassikalavastustega. Ta töötab üsna palju ka Venemaal — lavastab etendusi Tovstonogovi-nimelises Suures Draamateatris, on külalislavastajaks Moskva teatrites Lenkom, teeb lavastusi Lätis ja Poolas. Elmo Nüganen on teinud mitu mängufilmi, tema viimane linateos — "1944" — pälvis Oscari nominatsiooni parimate võõrkeelsete filmide kategoorias.

Mälestuste lainel

Ivars Kalniņš oli tseremoonia ajal väga tagasihoidlik ja napisõnaline, ja üldse ei pidanud keegi autasu pälvinutest pikki kõnesid. Kalniņš tänas autasu asutajaid ja ekspertide nõukoda meelespidamise eest, et ta on olemas, ja selle eest, et tema tagasihoidlikke teeneid nii suure tunnustusega ära märgiti.

Autasude kätteandmise ajal näidati ekraanil filmikaadreid, sealhulgas Jānis Streičsi legendaarsest „Teatrist" Ivars Kalniņši ja Vija Artmanega. See film tõi noorele lätlasele enneolematu kuulsuse, temast sai üks kõige populaarsemaist nõukogude näitlejaist.

Aplausid ei vaibunud kogu tseremoonia vältel, kusjuures neid jätkus mitte ainult nüüdsetele laureaatidele.

Kutsutud külaliste hulgas oli mitu eelmistel aastatel auhinna pälvinut ja eriti sõbralikult aplodeeris publik siis, kui õhtujuht nimetas külalisena läti näitlejanna Lilita Ozoliņa nime. Ta on Venemaal väga armastatud, paljud tema talendi asutajad vaatavad seniajani ikka ja jälle tema osalusel kõige menukamaks kujunenud filmi „Pikk tee düünides".

Balti tähed Balti kodus

Auhind „Balti täht", millega tunnustatakse teenete eest kunsti- ja kultuuritegelasi, loomingulise intelligentsi esindajaid, ametiisikuid ja äriringkondi, anti välja juba 13. korda. Möödunud aastate laureaatide hulgas on vägagi kõlavad nimed: Raimonds Pauls, Donatas Banionis, Vija Artmane, Juozas Budraitis, Kirill Lavrov, Daniel Olbrychski, Barbara Brylska, Ingmar Bergman, Andrej Wajda, Rimas Tuminas, Andrejs Žagars, Jossif Brodski, Czesław Miłosz, Mstislav Rostropovitš, Rodion Štšedrin, Maija Plissetskaja, Georg Ots.

Auhinna asutajateks on Vene Föderatsiooni kultuuriministeerium, Peterburi kultuurikomisjon, Vene Föderatsiooni teatridegelaste liit, Ülemaailmne peterburilaste klubi, Rahvusliku kuulsuse keskus, Balti rahvusvaheline festivalikeskus.

Autasustamistseremoonia oli Peterburis 29. septembril alanud festivali „Balti täht" lõppakordiks. Festivali raames toimusid filmide linastused ja loomingulised kohtumised käesoleva hooaja ning eelmiste aastate laureaatidega.

Aga järjestuses juba 26. festival „Balti kodu", mis sel aastal toimub deviisi all „Teater reeglitega ja ilma…" lõpeb alles 13. oktoobril. Algas festival 3. oktoobril etendus viimse kohani väljamüüdud täissaalile noore läti lavastaja Elmārs Seņkovsi käe all „Antigone", viimse piletini oli välja müüdud ka Minski Noorsooteatri etendus „Saša, vii prügi välja", mis toimus 4. oktoobril. Edasi on mängukavas eesti teatri R.A.A.A.M. etendus „Libahunt" Sergei Potapovi lavastatult, 10. ja 11. oktoobril aga mängivad maailma ühe parima teatri, Vilniuse teatritrupi Meno Fortas näitlejad Kafka „Näljakunstnikku" Eimuntas Nekrošiuse lavastuses.

Tagid:
festival, Balti täht, Elmo Nüganen, Sankt-Peterburg

Peamised teemad