21:17 22. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1354
  • RUB75.4433
Andres Mustonen

Andres Mustonen: suur dirigent punastes kingades

© Sputnik / Лев Рыжков
Kultuur
lühendatud link
5510

Legendaarne dirigent ja viiuldaja Andres Mustonen kirjeldas vestluses Sputniku korrespondendiga oma käsitlust eesti muusikast, kus puudub väline sära, kuid see-eest on rohkem sisemisi tundmusi, rääkis tüüpilisest põhjamaisest elutunnetusest ning eesti ja vene rahva lähedusest.

TАLLINN, 6. oktoober — Sputnik. Üheks praegu Moskvas toimuva festivali „Peegel peeglis" peakülaliseks sai helilooja, viiuldaja ja vanamuusika tundja Andres Mustonen. Kui ta kontserdi peaproovi ajal saaliuksest sisse astus, tervitas orkester teda marulise aplausiga. Mitte saalisistujad, vaid muusikud ise.

Mustonen — muhelev mees isepäiselt turritavate pikkade hallide juustega. Väliselt on ta väga sarnane ameerika laulja Tom Waitsiga. Kõnekas rõivastusdetail — punased kingad. Sputniku ajakirjanik Lev Rõžkov ajas legendaarse dirigendiga juttu.

Võimas rühm Eesti moodi

Paljud teosed kõlavad täna Venemaal esmakordselt. Millised selle festivali sümfoonilised esiettekanded on kõige märkimisväärsemad?

Ma olen väga rõõmus, et me saame juba teist korda esitada siin eesti heliloojaid. Moskvas kõlab esmakordselt Arvo Pärdi „Passio Domini Nostri Jesu Christi secundum Joannem". See on maailmas väga tuntud teos. Samuti esitame me Galina Grigorjeva ja Peeter Vähi teoseid, mis on pälvinud suurt rahvusvahelist tuntust. Kõlab ka noorte eesti heliloojate looming.

Üldiselt on meil väga huvitavad suhtlussidemed. Nagu Venemaal kunagi moodustus Modest Mussorgski ümber väga tugevate heliloojate viisik…

Андрес Мустонен
© Sputnik / Лев Рыжков
Andres Mustonen

„Võimas rühm"?

Jaa-jah! Nii on täna meilgi — heliloojad suhtlevad omavahel, mõjutavad teineteist, kujuneb tõeliselt loominguline atmosfäär. Omal kombel unikaalne. Sest selliseid fenomene sünnib väga vähestes kohtades. Teistes Balti- ega Skandinaaviamaades midagi samalaadset ei ole.

Klaaspärlimäng

Aga tonaalsuselt, oma seesmiselt olemuselt — mille poolest on eesti muusika eriline?

Eesti muusikas on veidi vähem kontraste ja, võib-olla, puudub väline sära. See-eest on rohkem sisemisi tundmusi. See on tüüpiliselt põhjamaine elutunnetus. Kuid meil ei kirjuta muusikat sugugi ainult eestlased, vaid ka venelased, ka juudid. Eesti muusika on kosmopoliitne nähtus. On ka suuremal määral tüüpilised eesti heliloojad, kelle loomingus peegeldub looduse hingus. Ja see on meeletult kaunis.

Milles peitub teie juhitud ansambli Hortus Musicus ja kammerorkestri Glasperlenspiel Sinfonietta eripära?

Kammerorkester sai nime Hermann Hesse romaani „Klaaspärlimäng" järgi — originaalis „Das Glasperlenspiel". Meilegi on omane tunnetuslik, maailmale avatuse ja spirituaalsete, vaimsete otsingute vaim. Meie põhimõte on: milline ka ei oleks loominguline tee, kogu aeg peab — otsima! Me otsime uut kõla, uusi helilojaid, uusi tõlgendusi vanale. Me oleme kogu aeg teel.

Sõbrad igas linnas

Mil määral festival „Peegel peeglis" aitab kaasa Venemaa ja Eesti rahvaste lähenemisele? Ma saan aru: riike on raske lähedasemaks muuta. Aga rahvaid?

Mind ei huvita üldse, millega poliitikud tegelevad. Ei saa olla lähedasemaid rahvaid kui eestlased ja venelased. Ka mina olen osa Venemaast. Ja minu sõbrad — osa Eestimaast. Ja koguni laiemalt — osa Baltimaadest. Me moodustame ühe geograafilise ja vaimse ruumi. Meievahelised suhted peavad põhinema inimlikkusel. Milleks on meil tarvis viisasid Venemaale sõitmiseks, ja ümberpöördult? Me oleme ju vennad! Oleme aastasadu koos elanud. Oletame, et iseseisvus on alati hea. Seda tahavad kõik. Kuid võib teha nii, inimestel oleks sellest kasu. Aga mitte vastupidi. Ja mitte kunagi ei tohi teineteise peale karjuda. See on lihtsalt õudne. Minu jaoks on sellele mõeldagi vastik. Kui oled halb inimene, siis ei leia sa kusagil sõpru. Kui sul on hea süda — kohtad sõpru igal pool. Ja minul on Venemaal igas linnas sõbrad ees. Ja mitte ainult Venemaal, kogu maailmas! Venemaa aga — see on osa minust, minu süda.

Tagid:
muusika, Peegel peeglis, festival, Andres Mustonen

Peamised teemad