08:07 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Hang Massive kontsert

Kultusbänd Hang Massive Tallinnas

© Flickr / TEDxKalamata
Kultuur
lühendatud link
4610

Legendaarne eksootilistel instrumentidel – hang-trumme ehk „käsi-trumme“ mängiv muusikakollektiiv esineb reedel, 7. oktoobril Tallinnas. Huvi kontserdi vastu on niivõrd suur, et piletid müüdi välja juba ammu enne kontserti.

ТАLLINN, 7.oktoober — Sputnik. Ansambel Hang Massive on trendiloojaks kõigile hang-trummi ja selle pilli analoogide mängijatele.

Veel mõned aastad tagasi ei olnud enamik inimesi kunagi varem kuulnudki hangist, mis liigitub nüüd uute muusikariistade hulka.

Hang-trummi (Hang Drum) meisterdasid 2000. aastal Felix Roner and Sabina Scharer Šveitsist, ettevõttest PANArt Bernis. Hangi valmimine oli mitmeaastase uurimistöö tulemus, mille käigus õpiti tundma terastaldrikuid ja paljusid teisi resoneeriva heliga löökpille kogu maailmast.

Hang on löökpill, mis koosneb kahest omavahel ühendatud metallpoolkerast. Ülemise taldriku pealmisel poolel paikneb 7-8 tonaalset tsooni, mis moodustavad kokku „tonaalsusringi", alumisel küljel aga on heliavad suurusega 8 —12 sentimeetrit.

Hangil mängitakse tavaliselt sõrmeotstega, pöialdega või popesadega, pilli ennast hoiavad muusikud põlvedel.
Hangi ei ole kunagi valmistatud masstootena, 2014. aastal aga lõpetas PANArt üldse sell
e tootmise, asudes müüma sellega sarnanevat muusikariista, mis sai nimeks gubal.

Tagasihoidlik algtiraaž ja tootmise peatamine viisid selleni, et 2012. aastal 2000-3000 USA dollari eest müüdud hangide hinnad tõusid 2014. aastaks 7000-13 000 dollarile.

Nimetus Hang on registreritud kaubamärgina, kuid eksikombel nimetavad paljud samaviisi kõiki selle muusikariista analooge, mida nüüdseks on tekkinud väga rohkesti, samal ajal kui selle rühma muusikariistade õige nimetus on „hangide perekonna" puhul — handplan.

Dueti Hang Massive moodustavad britt Danny Cudd ja rootslane Markus Johansson, kes alustasid koos esinemisi 2010. aastal. Nende esimene video heliteosega „Once Again" valmis 2011. aastal ja kogus Youtube´is üle 60 miljoni vaatamiskorra.

See edu viis 2012. aastal nende esimese albumi "Beats For Your Feet" ilmumiseni, mis sisuliselt kujutas endast kogumikku nende elavesitustest erinevates stuudiotes, esimene täismahus stuudioalbum „Distant Light" ilmus aga alles käesoleval aastal.

Viimati käis Hang Massive Eestis 2013. aastal ja pälvis kohaliku publiku hulgas tohutu menu, mis päädis tänaseks piletite defitsiidiga.

 

Tagid:
löökpill, hang, Hang Massive

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  49
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  21
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47