19:55 19. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1588
  • RUB73.5585
Itaalias toimus kuulus Veneetsia karneval

Eesti Vabad Maskid käisid Veneetsia karnevalil

© Sputnik / Вадим Анцупов
Kultuur
lühendatud link
12250

Itaalias toimus kuulus Veneetsia karneval, maskeeritute seas, niinimetatud Vabade Maskide hulgas olid ka osavõtjad Baltimaadest

TALLINN, 28. veebruar — Sputnik. Üks kõige suurejoonelisemaid sündmusi Itaalia igapäevaelus — Veneetsia karneval (Carnevale di Venezia) — toimus tänavu 11.-28. veebruarini. Kostüümides maskiball algab alati laupäeval, 18 päeva enne katoliku usu suurt paastu ja lõpeb vastlapäeval — viimasel paastueelsel päeval, mil on lubatud liha süüa.

Aastast aastasse meelitab Veneetsia karneval kohale tohutu hulga turiste üle kogu maailma. Inimesed sõidavad Veneetsiasse mitte ainult sellest vapustavast sündmusest osa võtma, vaid ka kõike toimuvat pealt vaatama. „Veepealse linna" tänavatel, sildadel, kanalitel ja väljakutel toimusid rongkäigud, etendused, näitused, kontserdid ja kostümeeritud etteasted.

Венецианский карнавал 2017
© Sputnik / Вадим Анцупов
Üks kõige suurejoonelisemaid sündmusi Itaalia igapäevaelus — Veneetsia karneval (Carnevale di Venezia) — toimus tänavu 11.-28. veebruarini

Karnevali teine nädal oli põnevam

Nagu lausus portaalile Sputnik Eesti Veneetsia karnevalil osalenud ning ettevõtmise „Veneetsia karneval Tallinnas" korraldaja Vadim Antsupov, isegi kui pidu kestab üle kahe nädala, siis põhilised peosündmused leiavad aset teisel karnevalinädalal.

Ametlikult algas karneval pühapäeva, 19. veebruari keskpäeval vaatemänguga „Ingli lend". Tavade kohaselt laskus eelmise aasta Veneetsia karnevali kõige kaunim neiu köitpidi Püha Markuse katedraali saja meetri kõrgusest kellatornist Doodžide palee ette. Taoline tseremoonia on kestnud juba viis sajandit. Tänavu oli „inglil" seljas violetne kleit ja peas erepunane parukas.

Igal aastal pakub Veneetsia karneval välja oma kindla teema. 2017. aasta teemaks oli „Edevuse laat — edevus selle kõigis vormides". Antsupovi sõnul on teemavalik reeglina üsna tinglik ja karnevalist osavõtjad seda eriti ei järgi. „Külalised teevad endile kostüümid oma isiklike soovide kohaselt ja mingi etteantud teemaga seostuvad need väga harva," selgitas ta.

Veneetsia karnevali osaline ütleb, et kui toimub traditsiooniline parima kostüümi konkurss, ei pööra žürii karnevali korraldajate väljapakutud teemale sugugi tähelepanu. Kohtunikud hindavad kostüümi ja maski originaalsust. Nad valivad välja rahvasumma seast silmahakkava ebahariliku tegelase. Parima kostüümi konkursist võib osa võtta igaüks, kuid selleks tuleb eelnevalt ankeet täita. Veneetsia karneval päädib vaatemänguga „Lõvi lend", uue „ingli" valimise ja ilutulestikuga.

Венецианский карнавал 2017
© Sputnik / Вадим Анцупов
Itaalias toimus kuulus Veneetsia karneval 2017

Euroopa on väsinud terroriakte kartmast

Sel aastal, jätkab Antsupov juttu, oli õhkond karnevalil positiivsem ja südamlikum.
2016. aastal tundus pärast terroriakte, et pidu käib käsikäes tohutute turvalisusmeetmetega. Püha Markuse väljakule pääsemiseks tuli isikutuvastuseks maskid maha võtta, samuti tuli isikutunnistust tingimata alati kaasas kanda.

Antsupov rääkis ka, et möödunud aastal oli Veneetsias kella seitsmest õhtul kogu elu välja surnud: ei mingeid etendusi, tantsuõhtuid ega muid üritusi. Tänavu aga oli ka ööelu rikkalik ja mitmekesine. „Seekord oli karnevali õhkkond märksa vabam. Euroopa on väsinud kartmast! Kuid see ei tähenda, et Itaalia võimud oleks turvalisuse unustanud," sedastas ta.
Tema andmetel oli Veneetsia karnevalile kaasatud üle kolmesaja politseiniku ja erariietes eriteenistuja. Rahvasummas viibides jälgisid nad toimuvat. Antsupov nentis, et Veneetsia karnevalil osales neli Eesti esindajat. Nemad osalevad sellel kostümeeritud maskiballil juba mitmendat aastat ja õmblevad spetsiaalselt selleks endile kostüümid. Meie maa maskipidulistega liitusid sedakorda kaks osavõtjat Lätist.

Венецианский карнавал 2017
© Sputnik / Вадим Анцупов
Aastast aastasse meelitab Veneetsia karneval kohale tohutu hulga turiste üle kogu maailma

Ei pruugi tingimata Veneetsiasse sõita

Kõiki, keda karnevaliteema huvitab, kuid kes mingil põhjusel ei saanud Veneetsiasse maskipeole sõita, kutsub Vadim Antsupov osalema traditsioonilisel perepeol — Veneetsia karnevalil Tallinnas. Üritus leiab aset pealinna Löwenruh´ pargis 27. mail. Osalemistaotlusi võetakse juba vastu. Parima karnevalikostüümi autor saab preemiaks erinevaid auhindu ja kingitusi.

Karnevalidefileel osalemise registreerimiseks tuleb saata e-postiga aadressil avgust@hot.ee oma taotlus, kus on kirjas ees- ja perekonnanimi, vanus, sugu ja kontaktandmed — e-posti aadress ja telefoninumber. Tänaseks on oma osalussoovi juba kinnitanud kaks osalejat Saksamaalt, samuti oodatakse paari maski Venemaalt ja võib-olla saabuvad ka külalised Prantsusmaalt.

„Kutsun kõiki karnevalile! Kui te aga ei ole valmis endale kostüümi valmistama, on see suurepärane põhjus tulla kogu perega välja värske õhu kätte, koos aega veeta ja toredaid fotosid teha," lisas ürituse „Veneetsia karneval Tallinnas" korraldaja.

Samal teemal

Eesti Vabad Maskid armusid karnevali
Veneetsia karneval Tallinnas
Veneetsia karneval 2016
Tagid:
maskeeritud, maskiball, sündmus, Vabad Maskid, Veneetsia karneval, Vadim Antsupov, Veneetsia, Itaalia

Peamised teemad