13:55 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Kultuur
lühendatud link
17540

Sputniku korrespondent päris tuntud vene filmirežissöör Sergei Ursuljakilt tema Tallinna-muljeid ja sai teada, kus elavad Eestis kasakad ja kuidas Läänemeri muutus Vaikseks ookeaniks

TALLINN, 15. aprill — Sputnik, Lev Rõžkov. Eestimaa pealinn on filmitegijate silmis paradiislik paik. Vanalinna iidsed tänavakäänud ja kangialused — kui palju filme on vändatud nende keskaegsete tornide keskel! Ka „Hamlet" Innokenti Smoktunovski ja Helsingöri lossiga, ja „Meistrite linn" ja „Kolm paksu" ja „Sherlock Holmes" ja muidugi Andrei Tarkovski „Stalker", mida on filmitud toonases Eesti NSV pealinnas ja selle ümbruses.

Nüüd, seoses riigipiiride ilmumisega on vene filmiloojad hakanud Tallinnas küll harvemini filme väntama, kuid teevad seda aeg-ajalt siiski. Viimati käis oma võttegrupiga Tallinnas Stanislav Govoruhhin, filmides vanalinna tänavatel vabaõhustseene Sergei Dovlatovi jutustuste põhjal tehtud filmis „Suure ajastu lõpp".

Pisut aega enne Govoruhhinit käis aga Tallinnas tuntud vene filmirežissöör Sergei Ursuljak, nüüdseks kõvasti laineid löönud „Likvideerimise" autor. Ursuljak korraldas — seda sõna pelgamata — lausa tähtede dessandi, vändates mahuka seriaali „Issajev".

Таllinna hinnatase jalust ei rabanud

Sergei Vladimirovitš, mispärast valisite oma võtete paigaks just Tallinna? Tõsi küll, Julian Semjonovi raamatus „Briljandid proletariaadi diktatuurile" kulgeb sündmustik Revelis (mis oli Eesti pealinna endisaegne nimi), aga on ju arusaadav, et filmivõtted Tallinnas ei ole just kõige säästlikum variant. Kas te kaalusite alternatiivina ka teisi linnu?

Ei kaalunud. Esiteks sellepärast, et kui on olemas Tallinn, siis miks peaks nuputama võimaluse, et tegevus toimuks Pjatigorskis? Teiseks, Tallinn on hea paik ka selle poolest, et hinnad ei ole siin lakke tõstetud. Mis tähendab, et siin maksab kõik täpselt nii paju, nagu ta maksma peab. See puudutab nii hotelle kui näitlejaid kui teenuseid kui ka toitu. Ta ei rabanud meid põhjendamatute hindadega, mõistate?

Tänu sellele oli meil võimalik siia tulla ja seda võimalust me kasutasime. Filmisime siin ligi kuu aega, elades ja töötades Eestimaa pealinnas suurepäraselt ja väga õnnelikult. Ja ma tahan teile öelda, et põhimõtteliselt armastan ma Tallinna väga.

Mispärast te Tallinna armastate?

Mulle on Tallinn mokkamööda, seda esiteks. Minu meelest on Tallinn ilus. Mul on Tallinnas mugav olla. Ja ma tunnen end seal, kuidas öelda, hästi! Maailmas on mitu linna, kus ma tunnen ennast ühevõrra hästi, kust ei tahaks minema sõita, kuhu tahaks tagasi tulla. Tallinn on üks neist.

Eestikeelsed näitlejad

„Issajevis" kehastas üht rolli Lembit Ulfsak. Kuidas teile meeldis temaga töötada?

Temaga koos töötada oli tõeline õnne. Lembit oli väga intelligentne inimene. Eesti näitlejatel üldse — nii temal kui ka paljudel teistel — on imetlusväärne omadus: nad ei roni iialgi sulle hõlma alla, ei kipu südamesõpradeks. Nad hoiavad oma skandinaavialikku jahedavõitu joont. Aga Lembitul segunes see jahedavõitu olek soojuse ja vaimustava huumoriga.

Suri armastatud näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak
© Фото : Making Movies Oy, Allfilm, Kick Film

Ma ei hakka mingeid sellega seotud lugusid rääkima, kuid meie suhtlus oli, nagu mina seda tajun, väga soe. Ta viskas nalja, kuigi ta polnud ei teravkeel ega tolatseja. Kuid ta ütles tihtilugu midagi väga tabavalt ja võrratu irooniaga tembitult. Ning ma töötasin koos temaga suure mõnuga. Ta oli imeline näitleja.

Ent Lembit ei olnud ju ainus eesti filminäitleja?

Loomulikult! Ma ei saa jätta meenutamata suurepärast näitlejat Tõnu Mikiveri, kes märtsi lõpul meie hulgast lahkus. Ta kehastas kõrvalosa, kuid tema osatäitmisest jäi hinge võrratu tunne.

Lisaks neile on meil mänginud võrratud Tõnu Kark ja Tõnu Aav. Ning oli veel neljaski Tõnu — Tõnu Oja. Ja mulle meeldib väga Viktor Landberg, kes mängis mul sakslasest residenti. Tema ei ole eestlane — ta on venelane, poolenisti sakslane. Suurepärane, lihtsalt imehea näitleja.

Nõukogude ajal kehastasid Baltimaade näitlejad reeglina välismaalasi. Selge, et need ajad on ammu möödas. Kas nüüdsel ajal erinevad eesti näitlejad millegi poolest oma vene kolleegidest?

Eesti näitlejatel on tähelepanuväärne omadus: nad mängivad täpselt niipalju, kuipalju tarvis. Paljudel neist on olnud kõrvalosad. Venemaal üritavad üldjuhul kõik näitlejad paigutada oma kõrvalosa kehastamisse kõik, mida nad vähegi suudavad. Eestlased aga on — enamal määral eurooplased.

Mida see tähendab, et mille eest makstakse, nõnda ka mängivad?

Ei, sedasi ma ei öelnud! Ei-ei! See on nimelt oskus ennast stseenis, rolli ulatuses õigesti doseerida. Ja tegemist ei ole külma kalkulatsiooniga. Tegemist on oskusega ennast stseenis, rolli piirides õigesti jaotada. Ning see ei ole hingetu arvestus. See on oskus kõrvalosa hästi välja mängida.

Selles mõttes tuletaksin meelde Toomas Kreeni, kes mängib Eesti nukuteatris. Tema on samuti suurepärane näitleja. Ta kehastas episoodilises osas politseinikku, kes filmikangelast Sergei Makovetskit üle kuulab. Stseeni vältel tuli tal meest üle kuulata, suhtudes temasse algul ühtviisi, hiljem aga hoopis teisiti. Ta mängis selle rolli välja väga peenelt, väga täpselt, lihtsalt suurepäraselt. Imeline näitleja! 

Eesti kasakate päritolust

Tallinn, nagu me teame, on väike linn. Mis tähendab, et suuremahulise filmi võtted ei saa siin jääda märkamatuks, nagu võib juhtuda näiteks Moskvas. Aga mitte Tallinas. Ma ei kahtle hetkegi, et üle kogu linna levis linnutiivul uudis, et saabusite teie — kuulsa „Likvideerimise" autor, ja tõite endaga kaasa filmitähed. Küllap tuldi teid tervitama, kogunes üksjagu kiibitsejaid?

Kopli
© Sputnik / Вадим Анцупов

Aga teate — ei! Seda ei olnud. Ülepea võin ma öelda, et tallinlastel on imetlusväärne, teatud mõttes euroopalik kasvatus. Kõik said aru, et me teeme siin tööd. Ja meie teadsime, et meist lihtsalt teatakse. Kui me tee peal mõnda poodi sisse põikasime, öeldi meile: "Aga teie omad just käisid siin." Ning me teadsine, kes need „meie omad" on. Aga mitte sekundikski ei olnud mingisugust sekkumist meie töösse, meie ellu. Isegi autogramme ega pildistamisi ei palutud.

Millised võttepaigad või —objektid teile eredalt meelde jäid?

Noo, teate, me filmisime Tallinnas igal pool. Mulle meeldis väga üks raudteejaam, kus oli vana-vana jaamahoone, kuid see ei olnud Tallinnas. Käisime ka linnast väljas mere ääres — selline tohutute kivirahnudega lahesopp, kus filmisime suvilat, kus elas Lembit Ulfsaki kehastatud tegelane. Millegipärast jäidki mulle kõige enam meelde sõidud linnast välja maakohtadesse. Seal oli eriti mõnus olla.

Me filmisime veel ka vanglas! Ning see endisaegne vanglahoone meeldis mulle loomulikult väga. See oli suurepärane objekt. Mingid teatraalide grupid on selle endile välja valinud ning korraldavad seal, selles vangimajas mitmesuguseid pidusid. Meie aga filmisime seal koridore ja kambreid. Vana vangla on haruldane objekt, mõistate? Nii et Tallinnas tunnevad seda kõik, kõik filmiloojad armastavad seal võtteid teha. Eks soovi korral on ikka võimalik teatud eksklusiivseid kohti leida.

Aga kus neist võttepaikadest oli kõige raskem filmida?

Vististi kõige raskem oli filmida laeva peal. Seal seisis üks laev, kus me samuti filmisime nii kajuteid kui välisvaadet. Aga kõige raskem oli seal filmida teisel põhjusel: tegemist ei olnud Tallinna, vaid Vladivostoki stseeniga. Ning me filmisime seal Vladivostokki, kuna meil polnud võimalik teises kohas merd jäädvustada. Ja vaat see oli kõige keerulisem, sest meeles tuli pidada veel filmimata lõike.

Probleem oli selles, et kujutada Läänemerd Vaikse ookeanina?

Mitte ainult. Tuli ka aru saada, milliseks kujunevad üleminekud ja kuidas need saavad teiste episoodidega kokku monteeritud. Ma usun, et praegu ei taipagi keegi, kus on meil filmis Krimm (kus me samuti filmisime Vladivostoki stseene) ja kus Tallinn. Mina aga mäletan seda väga hästi. Jah, ja ükskord oli meil tarvis kasakaid koos hobustega.

Таllinnas?

Tallinnas, täiesti tõsi! See oli piisavalt keeruline.

Ning kuidas te siis kasakad leidsite?

Eks Tallinnas on ju suur venekeelne kogukond. Lisaks leidusid head ratsanikud. Need kõik panime me niiöelda riidesse ja istutasime hobuste selga.

Aga kust hobused välja võeti? Kas mõnest hobusetallist või?

Jah, hobused saime sealtsamast. Oma hobuseid me kaasa ei vedanud. Selle asjaga tegeles rekvisiitori assistent. Mina täpselt ei tea, kust ta nad välja võttis, aga need olid kohalikud hobused.

Mille järele igatseb Lumekuninganna

Kas teie võttegrupis oli palju eestlasi?

Ei. Kohalikud inimesed olid need, kes meile filmimise korraldasid. See tähendab, et leppisid kokku ja otsisid välja võttepaiku. Kohalikud olid autojuhid, kellele annan edasi palava tervituse. Inimesed, kes meid toitlustasid, tõid meile võtteplatsile lõunasöögid — need kõik olid eesti poisid. Võttegrupp aga oli muidugi meie oma. Me tõime endaga kõik osalised kaasa.

Mis puutub võttegrupi kohalikesse kaasosalistesse, siis kas oli mõni probleeme, mingisuguseid raskusi, mille nad ära lahendasid?

Seda juhtus korduvalt. Sest Tallinnas on palju kohti, mis on eravalduses. Ja kõik aknad avanevad väljavaateks nii, et küllap me alati kedagi häirisime. Ja päris sageli esines juhtumeid, mil oli tarvis saada kõrvalasuva kohvikuga kokkuleppele, et nad lühikeseks ajaks oma töö katkestaks. Ning just sedasorti asjades olid eestlastest sõbrad meile abiks. Mulle meeldis Tallinnas filmida just tänu sellelegi, et kõiges oli võimalik kokkuleppele jõuda. Kõik ilmutasid vastutulelikkust. Ja see ei olnud meie võttegrupi jaoks, nagu öeldakse, ruineeriv, nagu teistes linnades sageli juhtub.

Ning kokkuvõtteks, nagu ikka, küsimus loominguliste plaanide kohta. Kas teil on mõni stsenaarium või projekt, mida tahaksite veel Eestis filmida?

Teate, ma filmiksin hea meelega Tallinnas veel midagi. Hea meelega! Ma ei ütle seda selleks, et teile meeldida. See on lihtsalt tõsi. Tallinna järele „nutab" „Lumekuninganna", Tallinna järele „nutab" palju igasuguseid suurepäraseid muinasjutte. Aga kardan, et lähemal ajal pole see võimalik. Tallinna saan ma tulla ainult turistina. Ning teen seda suurima heameelega.

Tagid:
filmirežissöör, filmivõtted, intervjuu, lavastaja, Issajev, Sergei Ursuljak, Lembit Ulfsak, Eesti, Venemaa

Peamised teemad